بهزیستی برای توانمندسازی زنان چقدر بودجه نیاز دارد؟

بهزیستی برای توانمندسازی زنان چقدر بودجه نیاز دارد؟

به گزارش خاتون یار مشاور رئیس سازمان بهزیستی در امور زنان با اشاره به ردیف بودجه سال 1400 برای زنان سرپرست خانوار بهزیستی اظهار داشت: بودجه واقعی موردنیاز برای توانمندسازی امور زنان در سازمان بهزیستی که بتوانیم برنامه ها را عملی نماییم حدود 1800 میلیارد تومان است، در صورتیکه بودجه ای که به این بخش تخصیص می یابد حدود 320 هزار میلیارد تومان است.


فاطمه عباسی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه زنان سرپرست خانوار گروه جمعیتی هستند که وظیفه مراقبت از اعضای خانواده، تنظیم و توازن نقش ها را در درون خانواده برعهده دارند، اظهار نمود: زنان سرپرست خانوار نه فقط باید این مسئولیت های مهم را انجام دهند، بلکه باید در کنار آن برای مراقبت و پرورش اعضای خانواده، بعنوان مادر ایفای نقش کنند.
وی افزود: از طرفی دیگر به سبب اینکه پدر در خانواده حضور ندارد؛ درآمد خانواده عملا کاهش جدی می یابد و حفظ توازن درخلال هزینه های معیشتی و اقتصادی برای زنان سرپرست خانوار چالشی جدی است.
مشاور رئیس سازمان بهزیستی در امور زنان در ادامه با اعلان اینکه زنان سرپرست خانواری که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند به صورتی جزء نیازمندترین نیازمندان محسوب می شوند، اظهار داشت: حدود ۲۵۰ هزار خانوار زن سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که با بعد خانوار در مجموع ۵۸۱ هزار نفر را می سازند.

۴۰ هزار زن سرپرست خانوار پشت نوبت دریافت حمایت های بهزیستی
عباسی در ادامه به وضعیت پشت نوبتی در این گروه جمعیتی اشاره نمود و اضافه کرد: هم اکنون افرادی هستند که پشت نوبت هستند و ما نتوانستیم آنها را وارد چرخه حمایتی سازمان نماییم. تعداد زنان سرپرست خانواری که پشت نوبت هستند حدود ۴۰ هزار نفر است که اهتمام می نماییم این تعداد را نیز تحت پوشش قرار دهیم.

ایشان سپس درباره ردیف بودجه ۱۴۰۰ برای زنان سرپرست خانوار بهزیستی نیز اظهار داشت: تورم بالا است و همین طور با بیماری کرونا مواجه هستیم و از سویی هم معیشت مردم بیشتر گرفتار لطمه شده است. مستمری های زنان سرپرست خانوار تامین می شود اما در زمینه توانمندسازی زنان است که ابعاد مختلفی هم مد نظر قرار می گیرد و برای این موارد برنامه های خاصی داریم که نیازمند هزینه های بالایی است و باتوجه به مضیقه بودجه در سال های اخیر، این مساله باعث شده تا ضریب نفوذ خدمت کاهش پیدا کند و آن اثربخشی را نبینیم.

عباسی تصریح کرد: بودجه واقعی موردنیاز برای امور زنان در سازمان بهزیستی که بتوانیم برنامه ها را عملی نماییم حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان است، در صورتیکه بودجه ای که به این بخش تخصیص می یابد حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است. در این راستا رئیس سازمان و دفتر امور زنان سازمان بهزیستی جلسات مختلفی را با مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه داشته است.
وی اظهار داشت: البته این بودجه فقط برای اجرای برنامه های توانمندسازی و مستمری ها حدود هزار میلیارد است که تامین می شود.
مشاور رئیس سازمان بهزیستی در امور زنان در بخش دیگری به تاثیر کرونا بر طرح های توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اشاره نمود و افزود: امسال نیز کرونا موجب شد که خیلی از برنامه ها همچون برنامه های گروه همیار و طرح تامین مالی خرد که در امتداد توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار فعالیت می نمایند گرفتار لطمه شود.
منبع:

1399/12/25
23:21:15
0.0 / 5
668
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان