تدوین قانون رفع مشكلات سكونتگاه های غیررسمی و حاشیه ای روی میز بهزیستی

تدوین قانون رفع مشكلات سكونتگاه های غیررسمی و حاشیه ای روی میز بهزیستی

خاتون یار: رئیس سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه هم اکنون 360 مرکز اورژانس اجتماعی در کشور فعال است اظهار داشت: در سال 98 همکاران ما در اورژانس اجتماعی در مراکز مختلف به یک میلیون و 100 هزار نفر خدمت رسانی کردند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در آئین تقدیر از کارکنان اورژانس اجتماعی (۱۲۳) در سراسر کشور بیان کرد: سازمان بهزیستی در گام دوم انقلاب با شعار شفافیت، تحول در خدمت و ارتقاء سلامت اجتماعی در بستر خانواده کارهای خودرا وارد فصل نوینی کرده است. باتوجه به رشد لطمه های اجتماعی مانند اعتیاد، طلاق و دیگر مسائل، متاسفانه خشونت های خانگی همسر آزاری، کودک آزاری و خودکشی و مسائل این چنینی مواردی است که هرچند به نسبت تعداد خانواده های ایرانیان کل کشور ناچیز است، اما اگر یک مورد هم باشد برای ما اهمیت دارد و وظیفه داریم که در مقابل آن اقدامات لازم را به صورت مداخلات به هنگام، تخصصی و حرفه ای انجام دهیم.
وی افزود: برای رسیدن به این مطلوب و انجام وظایف فوریت های اجتماعی نیاز است که بین دستگاه های مختلف تقسیم مسئولیت صورت گیرد، از موازی کاری پرهیز شود و دستگاه های دولتی و غیردولتی بتوانند به وظایف خود به درستی عمل کنند.
قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: کارکنان اورژانس اجتماعی به صورت شبانه روزی در خدمت خانواده ها و خط اول مواجهه با مطالبی همچون خشونت خانگی، همسرآزاری، کودک آزاری یا سالمندآزاری یا معلول آزاری هستند. مواردی که مبادرت به خودکشی می شود با تماس با شماره ۱۲۳ همکاران ما در مراکز مداخله وارد عمل می شوند.
به گفته ی ایشان، هم اکنون ۳۶۰ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور فعال است و ۲۵۶ پایگاه و در ۳۱ استان خط تلفنی ۱۲۳ به صورت رایگان در خدمت شهروندان است.
قبادی دانا با اشاره به اینکه در سال ۹۸ همکاران ما در اورژانس اجتماعی در مراکز مختلف به یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خدمت رسانی کردند، اظهار داشت: این تعداد در ۹ ماهه اول سال ۹۹ بیش از ۹۰۰ هزار نفر از افرادی بوده که از خانواده ها طلب کمک از اورژانس اجتماعی کشور را داشتند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اعلان اینکه هم اکنون بیش از ۳۵۰۰ نفر از افراد مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: با تصویب قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوان وظایف اورژانس اجتماعی سنگین تر و مشخص تر شد، این هم فرصتی برای کشور و نیاز است که تقویت اورژانس اجتماعی برای اجرای صحیح قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان مد نظر قرار گیرد.
وی افزود: تشکیل پلیس اطفال گام مهمی در رابطه با اجرائی و عملیاتی کردن این قانون بوده که امید است به نحو شایسته ادامه یابد. ارتقاء اورژانس اجتماعی از برنامه های مهم سازمان بوده است و تاکید ویژه وزیر بر ارتقاء و توسعه اورژانس اجتماعی ما را بر آن داشت که لایحه این مساله را آماده نماییم.
قبادی دانا اشاره کرد: باتوجه به مشکلاتی که دراین زمینه وجود داشت نیاز بود برای توسعه تشکیلات قانونی اورژانس اجتماعی اقدام گردد که نیاز بود برای اعتبارات موردنیاز در ارائه خدمات فوری، در دسترس و تخصصی برای این مساله اقدام گردد.
رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اعلان اینکه حدود ۲۳۶۲ نفر از افراد به صورت خرید خدمت در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: در قانون برنامه ششم توسعه قرار بود شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت دارای اورژانس اجتماعی شوند؛ متاسفانه مراکزی که به وجود آمده اند (حدود ۱۶۰ مرکز) فاقد خودروی مناسب سازی شده برای اورژانس اجتماعی هستند و همین طور توسعه مراکز اورژانس اجتماعی بر طبق رصد میزان لطمه های اجتماعی باید مد نظر قرار گیرد تا متناسب با شرایط توسعه پیدا کند.


تهیه و تدوین پیش نویس قانونی برای رفع مشکلات سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشینی

قبادی دانا اضافه کرد: یکی از محلهای آسیبها، سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشینی است که تاکید ویژه ای بر رفع مشکلات بوده و ایجاد پایگاه های خدمات اجتماعی می تواند در این مناطق کمک به سزایی داشته باشد. بر این مبنا و برای حل این مشکلات، طبق دستور وزیر رفاه همکاران ما دست به کار شدند و پس از بررسیهای لازم، پیش نویس لایحه قانون ساختار تشکیلات و وظایف فوریتهای اجتماعی سازمان بهزیستی را با مشورت کارشناسان و صاحب نظران دانشگاهی و فعالان حوزه اجتماعی تهیه و تدوین کردند که امروز برای تقدیم به دولت آماده شده است و بعد از آن نیز با انجام کارهایی که باید صورت گیرد، برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.
وی افزود: امروز شاهدیم که سامانه مدیریت فوریت های لطمه های اجتماعی آماده رونمایی است. کارهای اورژانس اجتماعی از قالب کاغذی خارج می شود و از بدو تماس تا اختتام برای ارجاعی که صورت می گیرد، قابل رصد است.
منبع:

1399/12/24
23:07:50
0.0 / 5
478
تگهای خبر: خانواده , خدمات , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان