پرداخت نقدی مهریه هنگام خطبه عقد چند درصد پسران تمكن مالی دارند؟

پرداخت نقدی مهریه هنگام خطبه عقد چند درصد پسران تمكن مالی دارند؟

به گزارش خاتون یار چندی قبل نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس خبر از ˮطرح مهریه نمایندگان مجلس شورای اسلامیˮ داده و گفته بود نمایندگان مجلس درصدند با این طرح، مهریه به صورت نقد در همان ابتدای عقد دریافت شود و اگر دو طرف قصد داشتند مهریه را سکه و عندالمطالبه دریافت و پرداخت کنند، دیگر زندان در این مورد به صورت کلی حذف شود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، خبر طرح جدید مجلس برای پرداخت و دریافت مهریه به صورت نقد و در هنگام خطبه عقد واکنش های جوانان و فعالان حقوق بانوان را به دنبال داشته است. بعضی از جوانان این طرح را در جهت کاهش مهریه های فوق سنگین می دانند و برخی هم معتقدند علاوه بر این که جوان در هنگام ازدواج توان پرداخت حتی تعداد کم سکه را ندارد، این طرح به شکلی خرید و فروش زن به حساب می آید و از طرفی می تواند میزان ازدواج های صوری را هم افزایش دهد.
در این میان اما نکته مغفول مانده این است که غالب زنان برای گرفتن مهریه ازدواج نمی کنند و اگر مسؤلان در تلاش اند مهریه های سنگین را کاهش دهند، لازم است حقوقی که سالهاست از آنها دریغ شده است را در ازدواج لحاظ کنند چونکه به قول کارشناسان، امروزه کارکرد مهریه تنها تضمینی برای ازدواج زنان است.
مینا جعفری، فعال حقوق بانوان، با تکیه بر اینکه توان مالی پسران هنگام ازدواج در اندازه ای نیست که بتوانند مهریه را هنگام عقد پرداخت کنند، به ایسنا اظهار داشت: طرح مجلس در خصوص پرداخت مهریه به صورت نقد در هنگام عقد، منجر می شود دختران و پسران دیگر به ازدواج تن ندهند. پرداختن بیش از حد به مهریه سبب شده است قداست خانواده از بین برود و وضعیت ازدواج بیشتر از پیش فاجعه بار شود، مسائل مهم تری در حوزه خانواده وجود دارد که مجلس باید به آن بپردازد.
این فعال حقوق بانوان، اظهار نمود: نباید مهریه را از حالت تضمین برای ازدواج زنان، خارج کرد چونکه این گونه ثبات زندگی مشترک از بین می رود و آشفتگی حوزه خانواده بیشتر می شود. مهریه در بین زوجین، آنقدر مسئله بزرگی نبوده که حالا مسئولین آنرا بزرگ کرده اند.
وی اعتقاد دارد که حتی اگر مسؤلان برای مهریه سقفی در نظر بگیرند، باز هم خانواده دختر می تواند از روش های دیگری نظیر به نام زدن ملک اقدام نماید که مسلما به نفع آقایان نخواهد بود و به دور از انصاف است.

زنان برای گرفتن مهریه ازدواج نمی کنند

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: حقیقت این است که خانم ها برای گرفتن مهریه، ازدواج نمی کنند و موارد خلاف آن بسیار بسیار اندک است. اگر در زمان طلاق، برای زوجه امنیت مالی وجود داشته باشد و نظیر سایر کشورها در هنگام طلاق، اموال به دست آمده در طول زندگی مشترک نصف شود، دیگر زنان به مهریه های سنگین روی نمی آورند.

چرا تقسیم اموال به دست آمده در زندگی مشترک بعنوان تضمین مالی برای خانم در نظر گرفته نمی شود؟
وی تصریح کرد: چرا مسؤلان برای حفظ بنیان خانواده و پیشگیری از مهریه های سنگین، تقسیم اموال به دست آمده در زندگی مشترک به نصف را بعنوان یک تضمین مالی برای زن در هنگام طلاق در نظر گرفته نمی شود؟ آیا از همان ابتدای قرارداد ازدواج، نمی توان مسائل مالی را به طور صریح و شفاف مطرح کرده و یک قرارداد مالی میان زن و شوهر منعقد کرد؟ زنان در اداره زندگی سهیم هستند و مسئولیت اصلی اداره خانه و نظم دهی به زندگی مشترک و تولد و تربیت بچه ها با مادر است و باید حقوق آنها در طول زندگی مشترک در نظر گرفته شود.

قانونگذار از مسائل خانواده دختر هنگام ورود به چارچوب ازدواج غافل است

جعفری با تکیه بر اینکه، دغدغه پسران و خانواده داماد را برای ورود به ازدواج بخصوص در مباحث پیرامون مهریه درک می کند، اضافه کرد: متاسفانه قانونگذار از مسائل و مشکلات خانواده دختر و حمایت هایی که باید از یک خانم جوان هنگام ورود به چارچوب ازدواج انجام دهد، غافل است.

باید چرایی افزایش مهریه بررسی شود

با چنین طرح هایی دختران و پسران تن به ازدواج نمی دهند

این وکیل دادگستری افزود: باید به این توجه کرد که چرا خانم ها مهریه های سنگین تعیین می کنند؟، باید بررسی های روانشناختی و جامعه شناختی در جهت چرایی افزایش مهریه صورت گیرد. آیا تا کنون در این باره پژوهشی انجام شده است؟ درست است ما نگرانی آقایان را درک می نماییم اما آیا این آقایان، نگرانی خانم ها و خانواده هایشان را هم درک می کنند؟ با چنین طرح هایی نه دختران و نه پسران تن به ازدواج نخواهند داد.

مهریه ابزاری برای پیشگیری از تعدد زوجات و رابطه خارج از ازدواج مرد است

این فعال حقوق بانوان خاطرنشان کرد: آیا به نگرانی های یک خانم از ثبات در زندگی مشترک پرداخته شده است؟آیا به این توجه کرده اند که حالا مهریه، ابزاری است برای زن تا بتواند از تعدد زوجات و یا رابطه خارج از ازدواج مرد جلوگیری کند؟ آیا هنگامی که خانم درخواست طلاق دارد و آقا طلاق نمی دهد مهریه ابزای برای فشار به آقا و رسیدن به طلاق نیست؟ مهریه غالبا تضمینی برای رسیدن به حقوق اولیه خانم به حساب می آید و بسیار معدودند خانمهایی که به صرف گرفتن مهریه، ازدواج می کنند.

مگر چند درصد از پسران تمکن مالی دارند؟

وی اضافه کرد: پرداخت مهریه در ابتدای عقد در توان پسران نیست. مگر چند درصد از پسران چنین تمکنی دارند؟ شاید نمایندگان مجلس با عرضه چنین طرح هایی در تلاشند سبک و فرهنگ دینی را پیاده کنند اما با عنایت به وضعیت نامطلوب اقتصادی و بحران ازدواج، عرف جامعه ما حداقل هم اکنون، پذیرای چنین طرحی نیست.

مهریه تضمین مالی و مهم ترین حق مالی زن است که زنان در ازای آن حق طلاق و حق خروج از کشور را از دست می دهند
جعفری اظهار داشت: مگر نه اینکه مهریه یک هدیه است پس چگونه در صدد هستند برای یک هدیه تا این میزان، اجبار قانونی در نظر بگیرند؟ زنان با وقوع عقد نکاح، در ازای درج این به اصطلاح هدیه، حق طلاق، حق خروج از کشور و.... را از دست می دهند ازاین رو میتوان گفت امروزه در حقیقت مهریه، هدیه محسوب نمی گردد و تنها یک تضمین مالی و مهم ترین حق مالی زن است.

این وکیل دادگستری همینطور این را هم اظهار داشت که به لحاظ حقوقی قرارداد مهریه، قراردادی خصوصی به حساب می آید و طرفین باید درباره آن تصمیم بگیرند و طبق ماده ۱۰ قانون مدنی هرآنچه مغایر قانون نباشد طرفین می توانند در عقد بگنجانند. از طرفی بخاطر مسائل عدیده بوجود آمده در این حوزه قوای حاکمه می تواند محدودیتی را برای آن در نظر بگیرد اما قانون، تنها تا حدی می تواند حد و حدود برای آن تعیین کند و از جایی به بعد، حق ورود و دخل و تصرف در آنرا ندارد.

اکثر زنان ضرورتی برای گرفتن مهریه در زندگی مشترک احساس نمی کنند

جعفری اظهار داشت: کمتر از یک درصد زندانیان، مردانی هستند که به دلیل بدهکاری مهریه در زندان ها هستند و معدودند خانم هایی که برای دریافت مهریه اقدام می کنند، اغلب زنان بدون گرفتن مهریه، در زندگی مشترک بسر می برند و ضرورتی برای گرفتن آن احساس نمی کنند. باید کار کارشناسی جامعی در حوزه خانواده صورت گیرد چونکه این آشفتگی در حوزه خانواده و افزایش طلاق و یا روابط خارج از ازدواج و... نیازمند یک کار پژوهشی جدی است.

این طرح غیر عملی به نظر می رسد

این فعال حقوق بانوان در انتها ضمن اشاره به طرح مجلس در خصوص پرداخت مهریه به صورت نقد در هنگام عقد، خاطرنشان کرد: این طرح قدری غیر عملی به نظر می آید. برای عرضه هر طرحی بخصوص در حوزه مهریه و طلاق باید کار پژوهشی صورت گیرد در غیر این صورت با کاهش آمار ازدواج مواجه خواهیم شد.

منبع:

1399/12/23
12:51:37
0.0 / 5
398
تگهای خبر: خانواده , زنان , زندگی , مردان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان