معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:

عبور از پاندمی كرونا نیازمند حفظ سلامت جسمی و روانی خانواده است

عبور از پاندمی كرونا نیازمند حفظ سلامت جسمی و روانی خانواده است

از گیلان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: عبور از پاندمی کرونا نیازمند تدابیر لازم برای حفظ سلامت جسمی و روانی خانواده است و بنابراین باید با آینده نگری و استفاده از تجارب جهانی سیاست های مناسب را برای ایجاد سلامت روانی، اجتماعی و فرهنگی خانواده فراهم نماییم.


معصومه ابتکار در آیین افتتاحیه اولین همایش ملی «خانواده و زنان در دوران کرونا» که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این همایش، اظهار نمود: امیدواریم از دل این پژوهش ها راهکارها و سیاست های اجرایی برای بهبود شرایط زنان و خانواده در دوران همه گیری کرونا ا ستخراج شود.
وی با اشاره به اینکه زنان در دوران کرونا با مشکلات مختلف فردی و اجتماعی مواجهند، خاطرنشان کرد: در این میان مشکلات اقتصادی در کنار چالش های فرهنگی و اجتماعی زنان سرپرست خانوار را تهدید می کند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، ضمن اشاره به عملکرد بانوان در عرصه تولید اقلام بهداشتی همچون ماسک و گان طی یک سال گذشته، افزود: معاونت امور زنانو خانواده نهاد ریاست جمهوری در دوران کرونا پشتیبانی از کسب و کارهای زنان بخصوص در عرصه تولید اقلام بهداشتی را در دستور کار دارد.
ابتکار، با اشاره به اینکه تداوم شرایط کرونا و خانه نشینی ها آثار مثبت و منفی فراوانی برای خانواده ها به دنبال داشته است، اظهار داشت: جنبه های روحی و روانی کرونا بر زنان بیشتر از سایر اعضای خانواده است و بنابراین به مشاوره هایی جهت مدیریت خود و خانواده نیاز دارند.
وی ضمن اشاره به راه اندازه خط ۱۲۳ جهت امداد گرفتن از مشاوران خانواده در دوران کرونا، تصریح کرد: معاونت امور زنان و خانواده با همکاری مراکز دانشگاهی و از راه مدیرکل امور بانوان استان ها مبادرت به شناسایی آثار کرونا بر زنان و خانواده ها کرده تا راهکارهای مدیریت بهتر شرایط عرضه شود. همینطور با کمک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تبعات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و روحی و روانی کرونا برای خانواده در کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا پرداختیم تا مشکلات را به حداقل برسانیم.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، از سیاستگذاران و مجریان خواست از نتایج این مباحث علمی بهره برداری کنند و خاطرنشان کرد: عبور از پاندمی کرونا نیازمند تدابیر لازم برای حفظ سلامت جسمی و روانی خانواده است و بنابراین باید با آینده نگری و استفاده از تجارب جهانی سیاست های مناسب را برای ایجاد سلامت روانی، اجتماعی و فرهنگی خانواده فراهم نماییم.
کیمیا تنهایی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری گیلان نیز، زنان را محور خانواده دانست و خاطرنشان کرد: در روزهای انتشار کرونا هم شاهد نقش آفرینی ویژه زنان در عرصه مقابله با کرونا بودیم و ۷۰ درصد کادر بهداشت و درمان ما را زنان تشکیل می دهند.
وی ضمن اشاره به اثرگذاری پاندمی کرونا بر ابعاد اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، حقوقی، جمعیتی، روانی و دینی جامعه، اظهار داشت: بار سنگین مسئولیت خانواده در زمینه های بهداشتی، تربیتی، آموزشی و حتی اقتصادی هم بر عهده زنان است.
معاون استاندار گیلان، با اشاره به اینکه زنان بیشتر از سایر اعضای خانواده با مسائل روحی و روانی دست و پنجه نرم می کنند، متذکر شد: زنان کانون عشق و محبت و آرامش خانواده هستند و بنابراین چالش های زنان بر خانواده اثرگذاری دارد.
تنهایی، مسئولیت زنان شاغل را دو برابر زنان خانه دار دانست و خاطرنشان کرد: باید از هم اکنون برای پساکرونا برنامه ریزی داشته باشیم، چونکه دوران کرونا تغییرات فرهنگی و اجتماعی برای جامعه پدید آورده و بنابراین زنان و خانواده ها متاثیر از این تغییرات خواهند بود.
محسن اکبری، معاون فرهنگی دانشگاه گیلان هم در ادامه، ضمن اشاره به توجه ویژه قرآن کریم نسبت به خانواده، افزود: برپایه آیات و روایات انسان در خانواده معنا پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه کرونا نخستین پاندمی تاریخ بشر نیست و آخرین آن هم نخواهد بود، تصریح کرد: کرونا فرصتی برای آینده نگری، آینده پژوهی آینده نگاری است و باید خودمان را برای پساکرونا آماده نماییم بنابراین نیازمند شناسایی همه ابعاد کرونا شامل فرصت ها و تهدیدها بخصوص در ساحت خانواده هستیم.
معاون فرهنگی دانشگاه گیلان، خانواده را کانون آرامش و زن را محور این آرامش دانست و اظهار داشت: کرونا شتاب بشر را کاهش داد و این فرصت را داد تا به خانواده بازگردیم.
علی یعقوبی، دبیر علمی همایش ملی «خانواده و زنان در دوران کرونا» نیز، کرونا را یک امر صرفاً پزشکی ندانست و اظهار نمود: کرونا جنبه های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، روان شناختی و جامعه شناختی، اقتصادی و دینی هم دارد.
وی از ارسال ۱۱۷ مقاله به دبیرخانه اولین همایش ملی «خانواده و زنان در دوران کرونا» اطلاع داد و اظهار داشت: شاهد مشارکت دانشگاه های گیلان، تهران، اصفهان، تبریز، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و... در این همایش بودیم.
عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان، ضمن اشاره به ابعاد میان رشته ای بحران کرونا، افزود: کرونا علوم اجتماعی و روان شناسی و اقتصاد و جمعیت شناسی و حقوق و امور دینی و علوم پایه را درگیر کرده است و بنابراین برای کاهش خسارات ناشی از این بحران باید راهکارهای میان رشته ای عرضه نماییم.
یعقوبی، «ابعاد اجتماعی خانواده و زنان در دوران کرونا»، «امور فرهنگی خانواده و زنان در دوران کرونا»، «مسائل آموزشی خانواده و زنان در دوران کرونا»، «مسائل اقتصادی خانواده و زنان در دوران کرونا»، «مسائل حقوقی خانواده و زنان در دوران کرونا»، «مسائل جمعیتی خانواده و زنان در دوران کرونا»، «مسائل روانی خانواده و زنان در دوران کرونا» و «ابعاد دینی خانواده و زنان در دوران کرونا» را هشت محور اصلی همایش مذکور دانست و متذکر شد: مقالات برگزیده همایش در ویژه نامه مجله مطالعات اجتماعی ایران چاپ خواهند شد.1399/12/14
12:58:35
0.0 / 5
946
تگهای خبر: آموزشی , پزشك , تولید , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان