عرضه سهام بورس به زوجین به داد رشد جمعیت ایران می رسد؟

عرضه سهام بورس به زوجین به داد رشد جمعیت ایران می رسد؟

به گزارش خاتون یار در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ و با مصوبه روز گذشته مجلس، متولدین سال ۱۴۰۰ صاحب سهام بورس می شوند. این در شرایطی است که پیشتر با زمزمه طرح تشویقی زاد و ولد مجلس و عرضه سهام به فرزندان سوم و چهارم خانواده، بعضی از کارشناسان و مسئولین امر، دریافت چنین تصمیماتی را راهکار مناسبی در جهت افزایش جمعیت نمی دانستند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، مطابق با مصوبه روز گذشته مجلس، دولت مکلف است به سرپرست متولدین ۱۴۰۰، یک میلیون تومان بلا عوض از محل یک درصد از یک دوازدهم هزینه های شرکتهای دولتی برای خریداری واحدهای صندوق های سرمایه گذاری پذیرفته شده در بورس بدهد.
از حدود شش ماه قبل اخباری درباره طرح تشویقی مجلس در خصوص عرضه سهام به فرزندان سوم و چهارم به بعد خانواده ها تحت عنوان "سهام آیندگان" به گوش می رسید. طرحی که محمد مهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان آنرا پیشنهادی مقطعی و وابسته به متغیرهای دیگر دانست که چاره درد رشد منفی جمعیت نیست.

تندگویان اظهار داشته بود: سود و ضرر مشوقی مانند بورس و اینکه به صورت دقیق در چه دوره ای امکان استفاده از آن وجود دارد معلوم نیست.
او همینطور این را هم گفته بود که چاره حل خیلی از مشکلات نظیر رشد منفی جمعیت و کاهش فرزندآوری مشوق هایی دائمی و مادام العمری نظیر معاف شدن از مالیات و پرداخت های درمان و بیمه به صورت پلکانی و یا افزایش مشهود حقوق است که به صورت ملموس در زندگی خانواده ها لحاظ شود و نه بعنوان یک کمک عائله مندی که تأثیر چندانی هم نخواهد داشت.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان معتقد بود که در صورت عدم بررسی اساسی برای رسیدن به جمعیت جایگزین با کاهش ازدواج و زاد و ولد و در نهایت کاهش جمعیت مواجه خواهیم شد.
شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس هم درباره طرح "سهام آیندگان" مجلس هم پیش از این به ایسنا اظهار داشته بود: بورس طرح موفقی در ایران نیست بخصوص در این اواخر که با شکست روبرو شده است، ازاین رو به شخصه فکر نمی کنم بتواند در جهت فرزندآوری موفق عمل کند.
به قول کاظمی پور، باآنکه اختصاص سهام برای آینده فرزندان با فرض اینکه ۱۰۰ درصد نتیجه مثبت داشته باشد می تواند موثر باشد اما نکته حائز اهمیت این است که این سهام تا چه میزان کمک احوال خانواده فرزند متولد شده خواهد بود؟، چونکه خانواده ها به دلیل مشکلات مالی که حالا در زندگی دارند بچه دار نمی شوند.

او همینطور این را هم گفته بود که تمام مردم تحصیل کرده نیستند و همگی دانش در ارتباط با بورس و سهام را ندارند که تشخیص دهند سهام چه میزان ارزش افزوده برایشان دارد.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، به نظر می آید عرضه تسهیلات مقطعی بی توجه به شرایط جامعه هدف دریافت کننده تسهیلات، نمی تواند گامی مهم در جهت افزایش جمعیت، ازدواج و باروری شود و برای رسیدن به چنین اهدافی باید به سمت مشوق های دائمی و مادام العمر حرکت کرد.


منبع:

1399/12/10
22:41:04
0.0 / 5
925
تگهای خبر: خانواده , درمان , دولت , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان