سازمان غذا و دارو اعلام كرد

12هزار مسمومیت با متادون در 98

12هزار مسمومیت با متادون در 98

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۸ بیشتر از ۱۲ هزارنفر براثر مسمومیت ناشی از مصرف متادون به بیمارستان ها مراجعه نموده اند، بر لزوم نظارت بیشتر بر نحوه توزیع این دارو تاکید نمود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر نوشین محمدحسینی ضمن اشاره به اینکه یکی از دغدغه های سازمان غذا و دارو بروز عوراض ناشی از مسمومیت با متادون و به دنبال آن فوت ناشی از سوء مصرف این داروست، اظهار داشت: باآنکه آموزش های لازم در مورد جلوگیری از مسمومیت ها خصوصا متادون از راه معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در خلال سالهای متمادی عرضه شده است، ولی به رغم آموزشهای عرضه شده توسط سازمان غذا و دارو و دانشگاه ها، کماکان این دارو قربانی می گیرد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۵ تا نیمه نخست ۱۳۹۹ بیشتر از ۴۳ هزار و ۴۰۰ مورد مسمومیت ناشی از مصرف متادون در کشور ثبت شده است، اظهار داشت: همچون مشکلات مبتلابه در حوزه متادون می توان به قاچاق این دارو و عرضه غیرمجاز آن در بازار سیاه، عرضه دارو بدون رهگیری مصرف کننده واقعی دارو، عدم نظارت مناسب به توزیع متادون در مراکز توزیع فعلی متادون و عدم انجام بازرسی منظم، سهل انگاری مصرف کنندگان داروی متادون و عدم رعایت نکات ایمنی در نگهداری صحیح دارو، مسمومیت اتفاقی خانواده ها، کودکان و بستگان فردی که تحت درمان اعتیاد با متادون قرار دارد و مصرف اتفاقی متادون، عدم اطلاع مصرف کنندگان از عوارض ناخواسته متادون و عدم رعایت ضوابط در ارتباط با تحویل شربت متادون در ظروف مقاوم در مقابل کودکان می توان اشاره نمود.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت خاطرنشان کرد: در بررسی های صورت گرفته برپایه آمار ارسالی از بیمارستانهای ۵۷ دانشگاه کشور، در سال ۱۳۹۸و نیمه نخست ۱۳۹۹، اصلی ترین عامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک، با اختلاف زیاد از دیگر عوامل مخدر و محرک، داروهای متادون و ترامادول بوده است؛ همینطور تریاک، شیشه، حشیش و هروئین در رده های بعدی قرار دارند.

وی تصریح کرد: تعداد کل موارد مسمومیت عوامل مخدر و محرک مراجه شده به بیمارستانهای ۵۷ دانشگاه در کل کشور در سال های۱۳۹۸ و نیمه نخست۱۳۹۹ به ترتیب برای متادون ۱۲۳۶۱ و ۵۵۲۷، ترامادول ۷۲۷۴ و ۲۹۷۴، تریاک ۶۴۴۶ و ۲۸۹۶ و شیشه ۲۲۸۳ و ۱۰۹۹ مورد ثبت شده است.

محمدحسینی تصریح کرد: برپایه سفارش سازمان جهانی بهداشت، توزیع متادون باید مانند سایر داروها از راه داروخانه ها صورت گیرد. ازاین رو برای جلوگیری از بروز خیلی از مسمومیت ها و سوء مصرف متادون، این دارو باید تحت کنترل بیشتری به بیماران عرضه شود.

وی با تاکید براینکه با تلاش سازمان غذا و دارو فرآیند رهگیری و ردیابی اقلام داروئی مورد استفاده در مراکز ترک، در چارچوب سیستم TTAC در حال اجراست، اظهار داشت: در صورت همکاری بخش های مرتبط درمان اعتیاد، قادر خواهیم بود هرگونه قاچاق و تخلف احتمالی را کاملا رصد و شناسایی نماییم.
منبع:

1399/12/03
12:21:34
0.0 / 5
970
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خانواده , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان