قاسم پور:

حفظ كرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت فرا قوه ای نیست

حفظ كرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت فرا قوه ای نیست

به گزارش خاتون یار رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس درباره نحوه مواجه مجلس با لایحه ˮحفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونتˮ اظهار داشت: این لایحه برای مجلس مهمست و مجلس به دنبال کنش جدی برای آن است، مجلس در حال بررسی برای شروع کار آن به صورت کمیسیون مشترک و یا خاص است. فراکسیون زنان نیز به دنبال آنست تا نظرات خودرا نسبت به این لایحه در مجلس مطرح کند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، فاطمه قاسم پور نماینده تهران در مجلس در نشست "نقد و بررسی لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت" اظهار نمود: با روی کار آمدن دولت جدید سال ۹۲ با نگاه جدیدی نسبت به خشونت مقابل زنان مواجه شدیم که منجر به تاخیر هشت ساله ارسال لایحه پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت به مجلس شد. برخی نگاه ها به مسائل با خصلت افراطی تفریطی خود جدال فکری و گفتمانی را به وجود می آورد که نهایتا منجر به پیگیری نشدن موضوعات در فضای اجتماعی و سیاس می شود.
وی اشاره کرد: وقتی سیاستگذار نگاهش به موضوع خشونت مقابل زنان این باشد که مساله به قدری دارای دامنه بزرگی است که نیازمند ایجاد مرجع ملی خشونت دارد اینطور می شود که با تاخیر هشت ساله در ارسال لایحه مواجه می شویم. ما نیازمند نگاه واقع بینانه تر به مسائل و پیگیری آنها برمبنای زیست بوم خود هستیم.
نماینده مردم تهران درباره طرح مجلس در خصوص "صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت" اظهار داشت: طرحی که توسط نمایندگان مجلس در سامانه مجلس بارگذاری می شود طرح مجلس شمرده می شود حتی اگر این طرح پیشنهادات قوه قضائیه باشد. این طرح همانند و هم اندازه لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت برای مجلس اصالت دارد.
رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت "فرا قوه ای" نیست، اضافه کرد: این لایحه از نظر اهمیت خشونت مقابل زنان مساله ای فراقوه ای است اما برمبنای اجماع گفتمانی و یا فرا قوه ای تدوین نشده است، خیلی از لوایحی که جنس قضائی داشته باشند هر دو قوه مجریه و مقننه بر روی آن اعلام نظر می کنند اما این به مدلول فرا قوه ای بودن لایحه نیست.
وی همین طور درباره وجوه مثبت لایحه "حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت" اظهار داشت: این لایحه می تواند نهادها و کنشگران را نسبت به خشونت حساس و گفتمان سازی کند چونکه ما با قانونگذاری می توانیم حدی از آگاه سازی را نیز انجام دهیم. همین طور این لایحه توانسته تا حد زیادی خلاء های نظام کیفری در مصادیق خشونت مقابل زنان را رفع کند.
قاسم پور در ادامه به بیان نگرانی هایی درباب این لایحه پرداخت و اظهار داشت: همچون نگرانی های موجود به مفهوم خشونت در این لایحه باز می گردد. ما از خانم ابتکار درخواست کردیم تا اسناد پشتیبان این لایحه را به مجلس ارسال نمایند تا دغدغه تدوین کنندگان لایحه روشن شود.
رئیس فراکسیون زنان در ادامه به نوع "مواجهه با خشونت" در این لایحه اشاره و اشاره کرد: پژوهش های اجتماعی نشان میدهد لزوما خانمی در مواجه با خشونت این دیدگاه را ندارد که باید این خشونت جرم انگاری شود، شاید نسبت به برخی مصادیق خشونت تلقی قطعی وجود داشته باشد اما برخی دیگر باید با نگاه میدان اجتماعی به اجماع برسد. منظور بنده عدم جرم انگاری نیست بلکه نباید با ذهنیت خود قانون گذاری کرد.
وی معتقد می باشد که موازنه بحث تامین امنیت زنان و خانواده برای مجلس اصل مهمی است چونکه برخی خانم ها حتی با مورد خشونت واقع شدن به دنبال از دست دادن زندگی خانوادگی خود نیستند و باید اصالت خانواده حفظ شود.
نماینده مردم تهران اضافه کرد: با توجه به این که خشونت دارای اثرات فرهنگی است، باید مرز میان خشونت و ظلم را مشخص کرد و وجوهات فرهنگی این رو را کشف کرد چونکه مصادیق فرهنگی و سنتی خشونت در کشور جدی است.
قاسم پور در آخر اظهار داشت: با وجود اینکه قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان مصوب شده است اما بودجه ای برای آن در لایحه بودحه ۱۴۰۰ در نظر گرفته نشده است، بدین سبب اگر مقرر است قانون گذاری نماییم و نباید در این راستا وظایفی را برای دستگاهها در نظر بگیریم که گاهی آرزوی ماست چونکه اینطور اعتماد ملی به قانون از بین می رود. بدین جهت باید بررسی کرد تا چه اندازه دستگاهها توان و پتانسل انجام تکالیف محول شده به انها که در لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت قید شده است را دارند.

منبع:

1399/11/26
15:35:50
0.0 / 5
924
تگهای خبر: خانواده , دستگاه , دولت , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان