عرضه 40 محصول جدید دارویی به بازار توسط شركت دارویی تأمین

عرضه 40 محصول جدید دارویی به بازار توسط شركت دارویی تأمین

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو) اعلام نمود که سال جاری ۱۶۸ محصول دارویی به سبد دارویی تیپیکو افزوده شد که شامل داروهای اعصاب و روان، گوارش، عفونت سیستمی، داروهای کووید و غیره است که از این تعداد ۴۰ محصول برای نخستین بار در کشور تولید و به بازار عرضه شده است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر پویا فرهت در مراسم رونمایی از قریب ۲۰۰ محصول جدید و افتتاح بیشتر از ۱۴ پروژه بازسازی توسعه ای شستا که در مجموعه تلاش وزارت رفاه برگزار شد با اشاره به اینکه تیپیکو بزرگترین شرکت صادرکننده دارویی کشور است اظهار داشت: بیشتر از ۷۰ درصد مواد اولیه دارویی کشور را تولید می کند، بیشتر از ۳۰ درصد داروهای ساخته شده کشور را به بازار عرضه نموده، بیشتر از ۳۵ درصد داروی کشور را توزیع می نماید، به بیشتر از ۵۰ کشور دنیا صادر می کند و بیشتر از ۱۰ هزار نیروی انسانی زیرمجموعه هولدینگ مشغول هستند.
وی عملکرد شرکت طی سه سال قبل را شرح داد و اظهار داشت: از ۷۲۰۰ میلیارد تومان فروش در سال ۹۷ به ۱۴ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان فروش در ۹ ماهه ۹۹ رسیدیم و سود خالص ما از ۷۵۲ میلیارد تومان سال ۹۷ به ۲۴۸۰ میلیارد تومان در ۹ ماهه ۹۹ رسیده است.
فرهت اضافه کرد: صنعت دارو یک صنعت خاص در کشور و متفاوت از سایر صنایع است، چونکه ارز ۴۲۰۰ تومانی به دارو تخصیص می یابد و قیمت گذاری بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی است درحالی که تمام هزینه های نگه داری و ساخت سایت ها با ارز نیمایی اتفاق می افتد.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو) با اشاره به اینکه در مقایسه با صنعت داروی بورسی که اطلاعات مالی آن از کدال قابل مشاهده می باشد سهم فروش تیپیکو از کل بازار دارویی کشور در سال ۹۷ حدود ۴۵ درصد سهم فروش بوده که در سال ۹۹ به ۵۰ درصد رسیده اظهار داشت: سهم سود خالص تیپیکو از ۴۷ به ۵۲ درصد رسیده است.
وی به پروژه های تیپیکو اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۴ پروژه تا امروز به اتمام رسیده است و امروز این ۱۴ پروژه توسط شرکتهای انتی بیوتیک سازی، ابوریحان، اکسیر، شیمی دارو، زهراوی، فارابی و توزیع داروپخش انجام شده است. ارزش این سرمایه گذاری ۷۶ و نیم میلیارد تومان بوده است و ارزش فعلی آن به ۱۱ میلیارد تومان رسیده است. سه پروژه تا آخر سال جاری به اتمام می رسد و قابل بهره برداری است و ارزش فعلی آن ۸۵ میلیارد تومان است. مجموعه پروژه های تیپیکو ۱۷ پروژه در سال ۹۹ به ارزش ۱۹۵ میلیارد تومان است.
فرهت افزود: ۱۶ پروژه جاری به ارزش ۲۲۵ میلیارد تومان داریم. ۲۸ پروژه برای سال آتی مصوب شده و ۲۱ پروژه هم در حال تصویب است.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو) با اشاره به اینکه به نمایندگی از پروژه های سال جاری، دو پروژه از داروپخش امروز افتتاح می شود که یک مورد راه اندازی مرکز توزیع قزوین است اظهار داشت: استان های قزوین و زنجان از تهران توزیع می شد که هم ریسک و هزینه بالایی داشت و هم تمرکز پایینی؛ این پروژه به این علت انجام شد که تمرکز را بیشتر و سهم فروش استان ها را بیشتر نماییم. پروژه نوسازی ناوگان داروپخش هم امروز افتتاح می شود.
به قول وی در مجموع ۱۶۸ محصول دارویی هم سال جاری به سبد دارویی تیپیکو افزوده شد که شامل داروهای اعصاب و روان، گوارش، عفونت سیستمی، داروهای کووید و غیره است که از این تعداد ۴۰ محصول برای نخستین بار در کشور تولید و به بازار عرضه شده است. این محصولات خاص و با تکنولوژی بالا بوده و محصولات فناورانه ای هستند. ماده اولیه محصولات داروهای کووید چون رمدسیور در داخل تولید می شود و در مجموع بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور بوجود می آورد.
منبع:

1399/11/25
23:42:13
0.0 / 5
1172
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , دارو , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان