رسیدن به بلوغ جنسی كودكان برای ازدواج كافی است؟

رسیدن به بلوغ جنسی كودكان برای ازدواج كافی است؟

به گزارش خاتون یار یک روانشناس با اشاره به اثرات کودک همسری اظهار داشت: امروزه در عین حال که سن بلوغ جنسی کاهش یافته اما نوجوانان مهارت های لازم جهت زندگی مشترک را ندارند و ازدواج زودهنگام مضاعف بر آثار روحی و روانی بلوغ برای نوجوان، اثرات سوئی بر سلامت، رشد و حقوق کودکان خصوصاً دختران بر جای می گذارد.


گوهر یسنا انزانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: تشکیل نهاد خانواده نیازمند پیش شرط های فیزیکی، روانی و اجتماعی است و ازدواج زودهنگام زمانی است که فرد به بلوغ فکری و عقلانی نرسیده باشد و نتواند نقش همسر مناسب را ایفا کند که نهایتا منجر به افزایش آمار طلاق نیز می شود.
این روانشناس افزود: در دوران بلوغ دختران و پسران آشفتگی هیجانی بالایی را تجربه می کنند و آمادگی لازم برای بزرگسالی را ندارند. از طرف دیگر نمی دانند چگونه خودرا با این تغییرات جسمی و روحی هماهنگ کنند. بهت زدگی، گیجی، استرس، اضطراب، ترس، ناامنی و خشم افزایش می یابد و گرفتار بحران هویت و سردگمی نقش ها می شود، ؛ رویا پردازی آنها بالا می رود و نمی توانند خودرا با واقعیت و مسئولیت و فشار زندگی هماهنگ کنند و تطبیق دهند.

وی ادامه داد: در این دوران همچنان نوجوان بزرگسالی را تجربه نمی کند اما امکان دارد در ظاهر او بزرگسالی وجود داشته باشد. همین طور رشد منطق در بلوغ به تدریج اتفاق می افتد بدین سبب نوجوان نیازمند هدایت و آموزش است که در غیر این صورت انزوا، خشم، رفتارهای مخرب نظیر اعتیاد و... را می تواند تجربه کند.


مراحل رشد روانی و اجتماعی نوجوان در ازدواج زود هنگام به خوبی طی نمی شود


بگفته انزانی امروزه تحولی در الگوی رفتاری جامعه اتفاق افتاده است بطوریکه تحصیلات دختران افزایش یافته، جامعه از سنتی به مدرن در حال گذار است و وسواس ها برای ازدواج و در نهایت سن ازدواج افزایش یافته است، بدین جهت نوجوانان خصوصاً دختران در ازدواج زودهنگام نمی توانند مراحل رشد روانی و اجتماعی خودرا به خوبی طی کنند.
انزانی اشاره کرد: بلوغ نظیر تولدی جدید و مرحله انتقال کودکی به بزرگسالی است که تنها شامل بلوغ جسمی نمی گردد، در این مرحله تحول ذهنی و عاطفی فرد امکان دارد با رشد جنسی هماهنگ نباشد و این ناهماهنگی اثر جبران ناپذیری بر کودکی که وارد رابطه زناشویی می شود و بر جامعه برجای می گذارد.


سن پایه برای ازدواج بعد از بلوغ باید با تکمیل قوای عقلی همراه باشد


وی معتقد می باشد که سن پایه برای ازدواج بعد از بلوغ و هنگامی که فرد به کمال قوای عقلی و فکری و استواری قوای جسمی رسیده باشد در نظر گرفته شده است و این در حالیست که این شرایط در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. دختران بطور خاص در راه بلوغ و رشد و گذار از کودکی در تلاطم، انواع نگرانی های فردی و اجتماعی و مشکلات جسمی خاصی قرار می گیرند، بدین جهت عدم حمایت و راهنمایی آنها می تواند ضربه جبران ناپذیری بر آنها و جامعه بوجود آورد.


آثار روحی و روانی کودک همسری
انزانی درباره آثار سوء روحی و روانی کودک همسری اظهار داشت: افسردگی، وسواس، اختلالات اضطرابی، فقدان رسیدن به استقلال و بلوغ فکری، از دست دادن حمایت دوستان و خانواده ها، تضعیف فرصت توسعه فردی، از دست دادن فرصت آموزش، ترس های شدید، منزوی شدن، بهره کشی، مورد خشونت جسمی و جنسی و روانی واقع شدن همچون آثار سوء ازدواج زودهنگام در نوجوانان است که در نتیجه می تواند لطمه های فراوانی را بر روح و روان نوجوان خصوصاً دختران برجای گذارد.
وی درباره علل ازدواج زودهنگام مطرح کرد: ارتباطات خانوادگی، تبعیض میان جنسیت دختران و پسران، فقر و مشکلات اقتصادی، کنترل روابط جنسی، حفظ عزت نفس خانواده، سنت و فرهنگ و شرایط اضطراری نظیر جنگ می تواند از علل ازدواج زودهنگام باشد. همین طور در خانواده هایی که یکی از والدین اعتیاد دارند و یا مشکلات و اختلالات روانی در آنها دیده می شود و سطح تحصیلات پایینی دارند ازدواج زودهنگام فرزندان بیشتر دیده می شود.

یادگیری مهارت های قبل از ازدواج ضروریست
این روانشناس اظهار داشت: ازدواج پیوند مقدسی است که بوسیله آن دو نفر با هم می توانند خانواده ای مستقل تشکیل داده، به رشد و شکوفایی و تکامل یکدیگر کمک کنند و آرامش را با یکدیگر تجربه کنند. همین طور همچون فواید ازدواج پیش گیری از انحرافات جنسی، افزایش مسئولیت پذیری و افزایش آرامش در زندگی است، اما ازدواج های بی ثبات و از هم گسیخته سبب تضعیف رفاه و بهزیستی می شود و هزینه اجتماعی و اقتصادی بالایی را به خانواده ها و اجتماع تحمیل می کند. به همین علت سن ازدواج و یادگیری برخی مهارت های قبل از ازدواج بسیار ضروری می باشد.

رسیدن به بلوغ کامل در تمامی ابعاد شرط ازدواج
انزانی اشاره کرد: تا زمانی که فرد به بلوغ کامل حسی، فکری، عاطفی، جسمی و جنسی نرسیده باشد پیشنهاد ازدواج به او داده نمی گردد چونکه برای یک ازدواج ایمن _حتی افرادی که از سن مناسب ازدواج برخوردار هستند_ آموزش مهارت های زندگی، برنامه های آموزشی برای ارتباط زوجین، برنامه های کاربردی مهارت های ارتباطی، مهارت های خودکارآمدی و... قبل از ازدواج اهمیت دارد. هرچقدر در آموزش های قبل از ازدواج وقت بیشتری بگذاریم زندگی ایمن تر و فرزندان و جامعه ایمن تری خواهیم داشت چونکه پیشگیری بر درمان مقدم است.


منبع:

1399/11/24
19:04:32
0.0 / 5
625
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان