لایحه پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت در انتظار اعلام وصول مجلس

لایحه پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت در انتظار اعلام وصول مجلس

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور اظهار داشت: دولت جهت بررسی لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت درخواست یک اولویت در مجلس را داده است. ما همچنان منتظر اعلام وصول لایحه در مجلس هستیم، امیدواریم تا قبل از اختتام دولت دوازدهم، مجلس با توجه به این که این لایحه اجماع دو قوه مجریه و قضائیه است و در آن با یک طرز تفکر مواجه نیستیم؛ لایحه را با حفظ شاکله آن به تصویب برسانند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در نشست مجازی تبیین لایحه، حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت با حضور اعضای دفتر حقوقی معاونت زنان، اظهار نمود: این لایحه حاصل اجماع قوه قضائیه و مجریه است، خیلی از صاحب نظران حقوقی و متخصصین حوزه زنان در تدوین آن مشارکت داشته اند. این لایحه برمبنای مشکلات واقعی و مطالبات واقعی جامعه زنان شکل گرفته و ریشه در مباحث قرآنی و فقهی دارد.

ابتکار افزود: حفظ کرامت و امنیت زنان به مفهوم حفظ کرامت خانواده و انسجام اجتماعی و سلامت روان جامعه است. باید تلاش نماییم تا لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت در مجلس فعلی تصویب شود چونکه موضوعات مورد تاکید آن مبتلا به جامعه ما است و از این جهت تصویب آن برای معاونت اهمیت دارد.

او همینطور اضافه کرد: این لایحه مظهر توجه تام دولت به موضوع خانواده است و انتظار می رود کسانی که مدافع حقوق خانواده و زن هستند پای کار لایحه آیند تا در مجلس تصویب شود. بعد قانونی این لایحه تنها معطوف به جنبه بازدارندگی و تعزیرات و جرائم نیست بلکه اقدامات پیشگیرانه در آن بسیار اهیمت دارد و تدوین آن حتی به صورت یک لایحه صرف، فرهنگ و سبک زندگی درست ایرانی و اسلامی را ترویج می دهد.

ابتکار در ادامه با تشکر از کوشش های معاونت امور زنان و خانواده در دوره دولت یازدهم و مولاوردی، خاطرنشان کرد: در دولت دوازدهم به لطف توفیق الهی و زحمات همکاران در بخش های حقوقی و شورای فقهی حقوقی معاونت توانستیم در زمینه تدوین لوایح و یا اصلاح قوانین برمبنای مشکلات از پیش احصاء و تعریف شده و مسائلی که مطالبه زنان بود؛ مجموعه ای از لوایح و پیشنهادات اصلاحی را تدوین و برای دولت ارسال نماییم.

بگفته معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، تعدادی از لوایح این معاونت با همکاری دستگاههای دیگر تدوین شده است که همچون آنها می توان به لایحه در ارتباط با تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی که بعدها تبدیل به قانون و منجر به تابعیت حدود ۴۰۰ دختر ایرانی تا کنون شده است، اشاره نمود.

وی ادامه داد: لایحه پشتیبانی از اطفال و نوجوانان مدت ها متوقف باقی مانده بود که با پیگیری این معاونت، با مورد اولویت قرار گرفتن در کمیسیون لوایح دولت تصویب و در نهایت به مجلس ارسال و تصویب شد؛ سپس در شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد شد که خوشبختانه نهایتا در مجلس دهم تصویب گردید. حالا آئین نامه اجرائی آن در دست دولت می باشد و ان شاءلله اجرائی می شود.

ابتکار در آخر اظهار داشت: همچون اهداف و برنامه های این معاونت تبیین رویکردها، سیاست ها و تبیین مباحث حقوقی در رابطه با زنان بوده است. ازاین رو شورای فقهی و حقوقی ما تا کنون حدود ۱۴ جلسه مشترک با دانشگاه مفید برگزار کرده است که حدود ۹ جلسه آن مستند سازی شده و باقی جلسات در دست مستند سازی است.
1399/11/11
21:54:10
0.0 / 5
640
تگهای خبر: خانواده , دستگاه , دولت , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان