راهنمای تشخیصی شایع ترین علایم افسردگی

راهنمای تشخیصی شایع ترین علایم افسردگی

اثرات افسردگی می تواند از سلامت روان و احساسات فرد فراتر رفته و سلامت جسمی او را نیز تحت تاثیر قرار دهد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، افسردگی یک وضعیت پیچیده سلامت روان است که موجب می شود خلق و خوی فرد تنگ شده و احساس ناراحتی یا ناامیدی مداومی داشته باشد.
علایم افسردگی می تواند تجربه ای موقت در پاسخ به یک غم یا لطمه روحی (تروما) باشد اما زمانی که علایم طولانی تر از دو هفته شود می تواند نشانه اختلال افسردگی شدید باشد. این علایم همین طور می تواند نشانه ای از نوعی اختلال روانی دیگر مانند اختلال دو قطبی یا استرس بعد از سانحه (PTSD) باشد.
راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی علایم زیر را برای افسردگی ذکر کرده است:
- خلق و خوی افسرده همچون احساس غم یا پوچی در بیشتر روزها
- از دست دادن لذت در کارهایی که قبل تر برای فرد لذت بخش بوده اند
- خواب بیش از اندازه یا کمتر از میزان لازم
- کاهش یا افزایش وزن ناخواسته یا تغییر در اشتها
- آشفتگی جسمی یا احساسی و کرختی
- کاهش انرژی یا خستگی
- احساس بی اهمیت یا گناهکار بودن
- مشکلات در تمرکز یا تصمیم گیری
- افکار ناخوانده ی مرگ یا خودکشی
بر طبق گزارش مدیکال نیوزتودی، این علایم بین افراد متفاوت بوده و ممکنست با گذر زمان تغییر کند. برای تشخیص افسردگی توسط پزشک پنج مورد یا بیشتر از این علایم باید طی یک دوره دو هفته ای در فرد وجود داشته باشد.

نقش احتمالی متابولیسم در بروز افسردگی
همین طور بر طبق تازه ترین مطالعات پزشکی، گروهی از متخصصان به نقش احتمالی متابولیسم در بروز افسردگی پی بردند.
پژوهشگران آمریکایی و هلندی برمبنای نتایج بررسیهای انجام گرفته مشاهده نمودند برخی متابولیت ها ممکنست شاخص پیش بینی کننده در افرادی باشند که در معرض مبتلاشدن به اختلال افسردگی حاد مکرر هستند.
پژوهشگران اظهار داشتند: این مطالعه در مقیاس کوچکی انجام گرفت اما نخستین موردی است که نشان دهنده پتانسیل بکارگیری فاکتور های متابولیک بعنوان شاخص بالینی پیش بینی کننده در بیمارانی باشد که با بیشترین و کمترین بروز علایم افسردگی حاد مواجهند.
اختلال افسردگی حاد اختلال خلقی است که با علایم مختلفی و به صورت ترکیبی مشخص می شود: احساس غم و اندوه یا ناامیدی، عصبانیت، از دست دادن علاقه، اختلالات خواب، اضطراب، فکر کردن به خودکشی و مشکلات جسمی بی خود همچون کمر درد یا سردرد.
اختلال افسردگی عمده یکی از شایعترین بیماریهای روانی در ایالات متحده است که احتمال مبتلاشدن به آن در طول زندگی ۲۰.۶ درصد تخمین زده شده است به این معنا که از هر پنج آمریکایی یک نفر در طول زندگی خود حداقل یک دوره از آنرا تجربه می کند.
پژوهشگران در این مطالعه به بررسی روی ۶۸ نفر(۴۵ زن و ۲۳ مرد) مبتلا به اختلال افسردگی حاد مکرر(rMDD) که در دوره بهبودی بدون مصرف داروهای افسردگی بودند و ۵۹ بیمار تحت کنترل پرداختند. بعد از جمع آوری نمونه خون بیمارانی که در دوره بهبودی بودند وضعیت بیماران برای مدت دو و نیم سال مورد پیگیری قرار|گرفت.
نتایج نشان داد که یک علامت متابولیکی وجود دارد که بر طبق آن میتوان پیش بینی نمود وضعیت کدام بیماران احیانا تا دو سال و نیم آینده عود می کند. دقت این پیش بینی بیش از ۹۰ درصد است. تجزیه و تحلیل ترکیب های شیمیایی که برمبنای آنها پیش بینی انجام می شود نشان داد که آنها متعلق به انواع خاصی از لیپیدها و پورین ها هستند.
پورین ها به همراه پیریمیدین ها سازنده بازهای آلی هستند که در ساختار دی ان ای به صورت نوکلئوتید شرکت دارند.
به گزارش خاتون یار به نقل از هندوستان تایمز، پژوهشگران دریافتند که در افراد مبتلا به اختلال افسردگی حاد مکرر، تغییر در بعضی متابولیت ها در شش مسیر متابولیکی مشخص شده منجر به تغییرات اساسی در کارهای مهم سلولی می شود.1399/10/30
11:07:50
0.0 / 5
657
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان