لزوم آگاه سازی زوجین در بهره گیری از غربالگری حاملگی

لزوم آگاه سازی زوجین در بهره گیری از غربالگری حاملگی

یک پژوهشگر حوزه مطالعات زنان، با اشاره به کاهش جمعیت فعلی کشور و انتشار خبری در خصوص «پیشنهاد لغو اجبار غربالگری دوران حاملگی اظهار داشت: به طور قطع افرادی که چنین طرح پیشنهاد داده اند به دنبال جلوگیری از کاهش جمعیت بوده اند اما این تصمیم باید در شرایطی اتخاذ شود که فضای آن مهیا و در کنار آن سیاست های مکملی اجرا شود.


کتایون مصری در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: تصور نمی کنم شورای فرهنگی اجتماعی زنان به دنبال به دنیا آوردن کودکان معلول یا ناقص الخلقه یا کم توان ذهنی در آینده باشد، چونکه داشتن جمعیت سالم یکی از محورهای توسعه پایدار و از محورهای توسعه پایدار، سلامت مردم جامعه و سلامت پایدار می باشد. بدین سبب این تصمیم هم نمی تواند خلاف رویکرد توسعه ای باشد چونکه سلامت نسل، شرط توسعه پایدار می باشد اما لازمه اصلی آن، اتخاذ سیاست های مکمل است.

بسیاری از سقط جنین ها ربطی به غربالگری ندارد
این مدرس با تاکید بر اینکه خیلی از سقط هایی که به کاهش جمعیت می افزایند، مربوط به غربالگری نمی گردد افزود: در کنار چنین طرح هایی باید بحث مواجهه نظام سلامت با سقط های غیر قانونی نیز مطرح شود، چونکه درست است غربالگری الزامی می تواند به قسمتی از سقط های جنین کمک نماید اما در خیلی از سقط هایی که در فضای غیر رسمی و مخفیانه انجام می شوند بحث غربالگری مطرح نیست، ربطی به سلامت جنین ندارند و گاها برخی پزشکان به صورت غیر قانونی مبادرت به آن می کنند.
بگفته مصری قسمتی از این سقط ها که بی ربط به غربالگری و سلامت جنین هستند معطوف به حاملگی های ناخواسته ای است که نهایتا کاهش جمعیت را به همراه دارد. از طرف دیگر قسمتی از این سقط ها به حاملگی های خارج از چارچوب ازدواج و سقط های غیرقانونی معطوف می شود، بدین جهت این تصمیم نیازمند مکمل های دیگری است تا بتواند به هدفش یعنی افزایش جمعیت کمک نماید، در غیر این صورت با موج هیجاناتی روبرو خواهیم بود که تنها متوجه به دنیا آمدن فرزندان معلول است.
این پژوهشگر حوزه مطالعات زنان در بخش دیگر سخنان خود اشاره کرد: شاید همچون دلیلهای طرح چنین پیشنهادی، این است که خیلی از حاملگی های ناخواسته تحت عنوان غربالگری سقط می شوند در صورتیکه هیچ ربطی به غربالگری و سلامت جنین ندارد. همین طور از طرف دیگر اگر مادری و پدری شرایط به دنیا آوردن یک فرزند معلول را بپذیرند پزشک نمی تواند به آنها بگوید مسئولیت به دنیا آوردن بچه معلول را بر عهده نمی گیرد؛ پزشک حق ندارد به مادر بگوید به سبب اینکه فرزندنت معلول است باید او را سقط کنی، این تصمیمی است که بر عهده والدین است و چه بسا والدینی باتوجه به معلولیت جنین مبادرت به سقط قانونی نمی کنند و ممانعتی ایجاد نمی گردد.لزوم آگاه سازی زوجین در بهره گیری از غربالگری
این عضو انجمن ایرانی مطالعات زنان با اعلان اینکه به دنیا آوردن فرزند حتی معلول، حق طبیعی والدین است، اضافه کرد: شاید والدینی بخواهند و بپذیرند فرزند معلول یا مبتلا به سندروم داون را به دنیا آورند و از او مراقبت کنند و او را پرورش دهند. این اختیار با آنها است بدین سبب نباید از اتخاذ این تصمیم لغو اجبار در غربالگری، برآشفته شویم.
وی معتقد می باشد که نیاز است در این راستا نهادهای فرهنگی اقدام به ایجاد سندهای مکمل آموزش به زوجین در امتداد سلامت جنین و حاملگی کنند.
این مدرس همین طور این را هم اظهار داشت که خوشبختانه جامعه ما در شاخص سلامت نمره بالایی دارد و نمی توانیم راحت این مساله را زیر سوال ببریم اما در کنار این سیاست ها، لازم است آگاهی لازم به زوجین داده شود که به سبب نتایج و اثرات غربالگری از آن استفاده کنید. همین طور لازم است سیاست های مکمل دیگری را در پیش بگیریم تا دقیقا مشخص شود هدف از اتخاذ این تصمیم چیست.

باید از رویکردهای هیجانی فاصله گرفت
مصری اظهار داشت: اگر هدف از اتخاذ این تصمیم افزایش جمعیت باشد، بنظر می رسد شورای فرهنگی اجتماعی زنان ابتدا باید بحث گران بودن خدمات ناباروری را در نظر بگیرد چونکه همچون دلیلهای کاهش فرزند آوری، بالا بودن هزینه های خدمات ناباروری است، بدین سبب این تصمیم باید کارشناسی تر بررسی شود و رویکردهای هیجانی در آن کنار گذاشته شوند.
این پژوهشگر حوزه مطالعات زنان همین طور اشاره کرد: باید این تصمیم از دیدگاه کارشناسی بررسی شود و از رویکردهای هیجانی فاصله گرفت. بااینکه در نگاه نخست نگاهی واپس گرایانه در آن دیده می شود اما حتما باید دیدگاه افراد پیشنهاد دهنده این تصمیم مطرح تا موضع گیری ها رفع گردد.
وی با اعلان اینکه در وضعیت فعلی جمعیت کشور در حال کاهش و پیر شدن است اظهار نمود: در هر جامعه ای دولت و حاکمیت مسئول اجرای سیاست های رشد یا کاهش جمعیت است و با توجه به این که جمعیت کشور در حال پیر شدن است، نیاز است سیاست های تشویقی یا حمایت گرایانه برای افزایش جمعیت اجرا شود.
1399/10/27
18:44:05
0.0 / 5
760
تگهای خبر: پزشك , خدمات , دولت , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان