مشاور و مدرس آموزش خانواده در شیراز:

نداشتن مهارت های زندگی اصلی ترین علت طلاق است

نداشتن مهارت های زندگی اصلی ترین علت طلاق است

خاتون یار: فارس یک مشاور و مدرس آموزش خانواده در شیراز، نداشتن مهارت های زندگی را اصلی ترین علت طلاق خصوصا در سالهای اول ازدواج دانست و بر لزوم توجه بیشتر به ارتقاء این مهارت ها برای جوانان تاکید نمود.


حمیدرضا شعبانی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به چرایی افزایش طلاق در جامعه، اظهار داشت: اگر به صورت آماری و مستند و بر طبق پرونده های تشکیل شده، علل طلاق را بررسی نماییم، مشاهده خواهیم کرد که عواملی مانند اعتیاد، مسائل اقتصادی، خیانت و پارامترهایی از این قبیل، تاثیر کمتری بر جاری شدن حکم طلاق داشته است.
او با بیان اینکه، شاخص های بیان شده را معلول می داند که علت های اصلی وقوع و افزایش طلاق محسوب نمی شوند، اضافه کرد: تنها یک عامل و سرچشمه، پشت این مسائل وجود دارد که نپرداختن به همین موضوع هم سبب بروز لطمه شده و نمود آنرا در پارامترهایی نظیر اعتیاد و خیانت و... می بینیم.
شعبانی ضمن اشاره به اهمیت برخورداری از چهار مهارت در هر فرد، به تشریح جزئیات این مهارت ها پرداخت و اضافه کرد: اولین آنها، مهارت زندگی فردی است که شامل مهارت های دهگانه بوده و سازمان بهداشت جهانی نیز به آن اشاره و برلزوم کسب آنها تاکید می کند.
او مهارت های همسر گزینی و زندگی مشترک و بعد از آن مهارت فرزندپروری را از این موارد ذکر و تصریح کرد: گاهی مطرح می شود که نهادهایی مانند آموزش و پرورش باید روی این مورد کار کنند؛ با وجود صحیح بودن این دیدگاه، اما آموزش و پرورش به تنهایی قادر به ایجاد و ارتقاء مهارت های فردی نیست.
شعبانی تصریح کرد: اینکه متولی مهارت همسرگزینی در جامعه چه فرد یا سازمانی ست، یک پرسش اساسی به حساب می آید که باید نهادها و ارگان ها بر این مسئله تمرکز کنند، این که آیا مهارت همسر گزینی هم به فرزندان آموزش داده می شود یا نه؟ باید مد نظر قرار گیرد.
این مشاور و مدرس آموزش خانواده در شیراز، نداشتن مهارت های زندگی مشترک را نیز بعنوان مسئله ای محوری در بروز یا افزایش موارد طلاق دانست و اظهار داشت: گاهی انتخاب، انتخاب خوبی است اما زوجین نمی دانند چگونه باید با هم رفتار کنند و همین ناآگاهی آن انتخاب خوب را هم اصطلاحا می سوزانند.
لزوم توسعه مهارت های زندگی مشترک
شعبانی با تکیه بر این نکته که دستگاههای متولی در حوزه جوانان و خانواده باید درباب توسعه مهارت های زندگی مشترک ورود کنند، اظهار داشت: این دو لطمه یعنی نداشتن مهارت های همسرگزینی که انتخاب زوجین را گرفتار مشکل می کند و نداشتن مهارت های زندگی مشترک که بعد از انتخاب و حتی انتخاب های مناسب، مشکل ایجاد خواهد نمود از عمده ترین دلیلهای طلاق است که در قالب ناسازگاری ها خودرا نشان داده است.
او افزود: شاهد این مدعا اینست که وقتی در آموزش های مهارت های زندگی با خیلی از افراد که طلاق گرفته اند و در وضعیت زندگی مشترک جدید به سر می برند صحبت می نماییم، اذعان می کنند که اگر این مهارت ها را داشتیم ممکن بود از ازدواج اولمان به شکست نمی انجامید.
مهارت حل تعارض در زندگی مشترک تقویت شود
شعبانی با تکیه بر اینکه در حوزه مهارت های زندگی مشترک باید به یک ریز فاکتورهایی دقت کنیم، افزود: عمده ترین مسئله ای که باید به آن بپردازیم مهارت حل تعارض در زندگی مشترک است، چونکه خیلی از زوجین از این مهارت برخوردار نیستند و نمی دانند که چگونه تعارض و اختلاف نظرها را باید حل کنند.
وی همینطور یکی دیگر از عوامل اساسی در موضوع مهارت های زندگی مشترک را موضوع نارضایتی جنسی عنوان و تصریح کرد: خیلی از زوجین در اینباره کم اطلاع بوده یا دارای اطلاعات غلط هستند که هر دو مورد لطمه زا به حساب می آید.
این مشاور و مدرس آموزش خانواده در شیراز، مهارت کنترل خشم را از دیگر مسائل مهم ذکر و بیان نمود: دخالت های خانواده ها نیز از دیگر علل طلاق است؛ البته باید متوجه بود که زمینه قسمتی از دخالت ها را خود زوجین ایجاد می کنند و بخشی هم بواسطه فشار خانواده ایجاد می شود.
علل کاهش ازدواج
شعبانی به چرایی کاهش ازدواج در جامعه هم اشاره نمود و با اشاره به اینکه علت این مهم به ارتباطاتی در جامعه بر می گردد که بین دختر و پسرها رایج شده است، اظهار داشت: تغییر در ارتباط بین دخترها و پسرها در جامعه سبب شده تا لطمه های زیادی به زوجین خصوصاً پسران تحمیل شود.
وی همینطور بیان نمود: تمایل جوانان به ازدواج با شکل گیری توقعات عجیب نسبت به فرد مقابل کاهش یافته است.
شعبانی با اشاره به اینکه توجه به تجملات و رسوم وارداتی در حوزه ازدواج نیز باعث شده تا این مورد به یک مسئله اساسی در ازدواج با هزینه های گزاف تبدیل گردد، تصریح کرد: مسائل اقتصادی و معیشتی مانند بیکاری، که شاغل شدن یک جوان را به تاخیر می اندازد، و همین طور تمایل مردان به داشتن زن شاغل و برعکس آن، در خانم ها برای داشتن همسری که در بدو ورود به زندگی همه امکانات رفاهی را داشته باشد کاهش میزان ازدواج را رقم زده است.
کرونا موجب کاهش آمار ازدواج شد
شعبانی خاطرنشان کرد: البته نمی توان ظهور پدیده کرونا در سال ۹۹ را بر کاهش ازدواج نادیده گرفت، چونکه عده ای مراسم ازدواج خودرا به تاخیر انداخته اند.
او بیان نمود: عامل دیگری که تاثیر ملموسی دارد، موضوع مهریه و گران شدن طلا و سکه بوده، این مورد سبب کاهش تمایل جوانان به علت امکان قرار گرفتن زیر بار مالی و بدهی های سنگین، شده است.
شعبانی در عین حال اظهار داشت: در دختران هم این مسئله هنوز حل نشده که می توان با مهریه های سبک وارد زندگی مشترکی شد که پایداری آن محتمل تر است و خانواده ها نیز در این حوزه متاسفانه همکاری نمی کنند.
مشاور و مدرس آموزش خانواده همین طور اظهار داشت: شاهدیم که خیلی از مراسم های خواستگاری به علت همین مسئله بهم می خورد و طرفین، ازدواج را بواسطه مسائلی نظیر مهریه و برگزاری مراسم های مجلل، کنسل می کنند.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، اکبری، معاون قضایی دادگستری استان فارس، پیش از این با بیان این که استان فارس جزو ۵ استان اول کشور در آمار طلاق است، نسبت به افزایش موارد ثبت شده طلاق نسبت و کاهش موارد ثبت شده ازدواج در این استان، هشدار داده بود.

منبع:

1399/10/23
23:14:32
0.0 / 5
915
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان