وضعیت قرمز هوای تهران و شرایط اضطراری كه دیده نمی گردد

وضعیت قرمز هوای تهران و شرایط اضطراری كه دیده نمی گردد

هوای تهران امروز برای پنجمین روز متوالی آلوده است و در شرایط قرمز و ناسالم برای همه افراد قرار دارد اما خبری از برگزاری جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا نیست.به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، از روزهای پایانی هفته گذشته، سازمان هواشناسی کشور اعلام نمود که طی هفته جاری هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور آلوده خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در تهران در طول هفته دور از انتظار نیست. بر اساس ماده یک قانون هوای پاک به چنین شرایطی، شرایط اضطرار گفته می شود که باید تصمیمات اجرایی مختلفی از سویی دستگاههای مسئول با هماهنگی محیط زیست استان تهران و استانداری برای کنترل شدت آلودگی هوا گرفته شود.

در ماده یک قانون هوای پاک تصریح شده است که شرایط اضطرار به مواقعی گفته می شود که با استمرار پایداری جوی (بر اساس اعلام سازمان هواشناسی) و یا افزایش میزان غلظت آلاینده ها (بر اساس اعلام وزارت بهداشت و یا سازمان حفاظت محیط زیست) مواجه باشیم و سلامت انسان و محیط زیست در کوتاه مدت با مخاطره روبه رو باشد.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم نشان داده است که کیفیت هوا در پایتخت طی روز پنجشنبه (۱۸ دی ماه) با شاخص میانگین ۱۴۴ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت و طی روز جمعه (۱۹ دی) کیفیت هوا با شاخص میانگین ۱۵۱ برای تمامی گروه ها ناسالم بود.

بر اساس این گزارش، کیفیت هوای تهران طی روز شنبه (۲۰ دی) هم در آستانه شرایط ناسالم برای همه و طی روزگذشته (۲۱ دی) هم در شرایط قرمز و ناسالم برای همه بود.

با تمامی این ها تهران درحالی وارد پنجمین روز آلودگی هوا برای تمام گروه های سنی شده است که خبری از برگزاری جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا در استانداری تهران و تصمیم گیری برای کنترل آلودگی هوا در این کلانشهر نیست. روال قانونی برگزاری این جلسه این است که بعد از اعلام پایداری جو از جانب سازمان هواشناسی وزارت بهداشت درخواست برگزاری جلسه را به محیط زیست استان تهران می فرستد و بعد از آن هم محیط زیست با هماهنگی استانداری کمیته اضطرار آلودگی هوا را تشکیل می دهد.

درحالی بر مبنای قانون هوای پاک در چنین شرایطی تصمیم گیری برای ممنوعیت های تردد، تعطیلی و... الزامی است که باوجود هشدارهای هواشناسی درباره تداوم آلودگی هوا در تهران، تابحال کمیته اضطرار آلودگی هوا در تهران تشکیل نشده است.

گفتنی است که پیش از این هنگام آلودگی شدید هوا در تهران طی روزهای پایانی آذر ماه هم انتقاداتی به محیط زیست و استانداری تهران درمورد عدم تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا وجود داشت. محمد رستگاری - معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست استان تهران - هم همان زمان اظهار کرده بود که دبیرخانه کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران و هم کمیته اضطرار آلودگی هوا در اداره حفاظت محیط زیست استان تهران است. این اداره برای کارگروه کاهش آلودگی هوا یکسری دستور کار تهیه می کند و پیشنهاد برگزاری کارگروه را می دهد اما شرایط اضطرار زمانی اعلام و کمیته اضطرار آلودگی هوا موقعی تشکیل می شود که هواشناسی پیشبینی تداوم آلودگی هوا را به وزارت بهداشت اعلام نماید و وزارت بهداشت تشخیص شرایط اضطرار را به محیط زیست اعلام کند. در این شرایط اداره حفاظت محیط زیست استان تهران هماهنگی های لازم را برای تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا با استانداری انجام می دهد.

انوشیروان محسنی بندپی - استاندار تهران - هم در آخرین جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران که در تاریخ ۱۳ دیماه برگزار شده بود از ارائه پیشنهاد دو روز تعطیلی برای همه دستگاههای اداری دولتی، خصوصی همینطور فعالیتهای عمرانی به معاون اول رئیس جمهوری اطلاع داده بود اما وزش باد و کاهش اندک آلاینده های هوا این تصمیمات را به جایی نرساند.

او همینطور نسبت به برخی انتقادات درمورد بموقع برگزار نشدن جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا واکنش نشان داده بود و اظهار کرده بود که بعضی از اعضا پیشنهاد کردند که جلسه کمیته اضطرار باید روز گذشته تشکیل می شد تا از میزان تأثیر آثار آلودگی هوا بر آحاد جامعه کاسته شود این درحالیست تمامی اقدامات برای کاهش آثار ظرف دو هفته گذشته اتخاذ شده بود.

به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، درحالی هوای تهران طی روزهای اخیر به شدت آلوده شده است و در شرایط قرمز قرار دارد که کمیته اضطرار آلودگی هوا همچنان به کمک کنترل آلاینده ها در تهران نیامده است. گویا که باید همیشه باد و باران به داد هوای تهران برسد. در چنین شرایطی انتظار می رود دستگاههای مسئول همچون استانداری تهران، وزارت بهداشت و محیط زیست شهر تهران به مبحث آلودگی هوا که این روزها با معضل انتشار کرونا همراه شده، جدی تر از همیشه بپردازند و تصمیم گیری برای کنترل آلاینده ها را به دقیقه ۹۰ و زمان بحران وانگذارند.

منبع:

1399/10/22
17:25:10
0.0 / 5
1023
تگهای خبر: دستگاه , دولت , سلامت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان