در گفت وگو با خاتون یار مطرح شد

توزیع متادون بوسیله داروخانه ها سبب خروج معتادان از چرخه درمان می شود

توزیع متادون بوسیله داروخانه ها سبب خروج معتادان از چرخه درمان می شود

خاتون یار: مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا ضمن انتقاد از اقدامات سازمان غذا و دارو در امتداد اجرای مصوبه توزیع متادون بوسیله داروخانه ها اظهار داشت: در صورت اجرای این مصوبه، حدود 30 درصد از معتادانی که تحت پوشش مراکز درمان اعتیاد هستند از دوره درمان خارج خواهند شد که این مساله برخلاف سیاست های ششم توسعه است.


سعید صفاتیان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مصوبه توزیع داروی متادون توسط داروخانه ها بیان کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۱۳۸۰ درمان اعتیاد به تریاک، هروئین و شیشه را با بهره گیری از داروی متادون در دستور کار قرار داد و این مساله در نشست کمیته درمان به تصویب رسید. درنهایت در کمیته تلفیق ستاد مصوب شد تا برای درمان اعتیاد با بهره گیری از متادون کلینیک های درمان اعتیاد طراحی و راه اندازی شوند. در آن دوران، اعضای کمیته های مختلف نیز جهت بررسی نحوه درمان اعتیاد بوسیله متادون، از کشورهای اروپایی بازدید کردند و به دنبال آن نیز مرکز ملی مطالعات اعتیاد کشور دوره های آموزشی را برای نحوه درمان اعتیاد بوسیله متادون برگزار کرد.
وی افزود: در این راستا در مجموع ۷۰۰۰ پزشک دوره های آموزشی را دریافت نمودند تا بتوانند بسته های درمان اعتیاد بوسیله متادون (دارو و روانپزشکی) را به معتادان ارائه نمایند.
مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا با تاکید بر اینکه داروهای مخدر و تحت کنترل باید بوسیله مراکز درمان اعتیاد و پزشک تجویز شود، اشاره کرد: پس از راه اندازی مراکز درمان اعتیاد و در سال ۱۳۸۵، سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته شد و در بند پنجم آن به این مساله اشاره شده که معتادان نباید از مصرف مواد کم خطر به سمت مصرف مواد پرخطر بروند، به عبارتی اگر به نحوی عمل نماییم که مراکز درمان اعتیاد گرفتار ضعف و سستی شوند و یا معتادان تمایلی به مراجعه به این مراکز نداشته باشند، یعنی خلاف سیاست های کلی نظام حرکت کرده ایم.
ایشان سپس ضمن انتقاد از اقدامات سازمان غذا و دارو در امتداد اجرای مصوبه توزیع متادون بوسیله داروخانه ها اظهار داشت: هم اکنون مدتی است که سازمان غذا و دارو بر این تاکید دارد که موضوع ارائه متادون از دست مراکز درمان اعتیاد بیرون رود و توزیع این دارو را به داروخانه های منتخب واگذار کند. دکتر شانه ساز- رئیس سازمان غذا و دارو بر این تاکید دارد که متادون در حال نفوذ در بازار آزاد است. این اظهارات در حالی مطرح می شود که تحقیقات دفتر مطالعات ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کننده آنست که تنها ۲ درصد از متادون بوسیله مراکز درمان اعتیاد نشت می شود.
صفاتیان اظهار نمود: همین طور سازمان غذا و دارو بر این باور است که داروی متادون نیز مانند سایر داروها باید توسط داروخانه ها توزیع شود، این درحالیست که این مساله درباب داروهای تحت کنترل صدق نمی نماید.
مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا با اعلان اینکه در امتداد اجرای این مصوبه، سازمان غذا و دارو به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور بخشنامه داده تا داروی متادون را تنها به داروخانه های منتخب ارائه کنند، اظهار داشت: می دانیم که عموما داروها در کارخانه ها تولید، از کارخانه به شرکت پخش و سپس به دانشگاه ها منتقل می شوند؛ طی این پروسه هرکدام از بخش ها سودی دریافت می کنند که سود دریافت این دارو برای دانشگاه ها چند میلیارد است و این سود به حساب دولت واریز می شود، حال زمانی که دارو از دانشگاه حذف و به داروخانه منتقل شود، سود این کار به داروخانه های منتخب یعنی بخش خصوصی واریز خواهد شد؛ سوالی که مطرح می شود این است که چرا باید سودی که سالانه برای هزینه های دولت صرف می شد به بخش خصوصی واگذار شود؟. ناگفته نماند که از نظر قانونی نیز سازمان غذا و دارو نمی تواند برای حوزه اعتیاد بخشنامه ای عرضه نماید، چونکه ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به این سازمان، جایگاه بالاتری دارد.
ایشان سپس به مشکلات اجرائی مصوبه توزیع متادون بوسیله داروخانه ها اشاره نمود و اضافه کرد: بر طبق پروتکل های درمان اعتیاد، داروهای درمان اعتیاد باید تحت نظارت درمانگران اعتیاد مصرف شود.
مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا تصریح کرد: رئیس سازمان غذا و دارو اظهار کرده است که طبق قانون محل عرضه دارو داروخانه است. ما بنده منطق و دلیل هستیم و نمی گردد چون عده ای خوششان نمی اید، کار درست را انجام ندهیم. در پاسخ به این جمله باید گفت افرادی که با اجرای این مصوبه مخالف هستند، کارشناسان حوزه اعتیاد در کشورند که بیش از ۳۰ سال در این عرصه فعالیت نموده اند. ۷۰۰۰ مرکز درمان اعتیاد در کشور وجود دارد که در مجموع حدود ۴۰ هزار پرسنل را درون خود جای داده است؛ زمانی که قرار باشد متادون از مراکز درمان اعتیاد خارج و به داروخانه هایی که تنها به دنبال سود هستند واگذار شود، این مراکز درآمدشان کاهش پیدا می کند و به مرور تعطیل می شوند.
وی معتقد می باشد که در صورت اجرای این مصوبه، حدود ۳۰ درصد از معتادانی که تحت پوشش مراکز درمان اعتیاد هستند از دوره درمان خارج خواهند شد که این مساله برخلاف سیاست های ششم توسعه است.
صفاتیان در ادامه درباره آخرین وضعیت این مصوبه توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: هم اکنون به سبب نقص های زیاد مصوبه توزیع متادون توسط داروخانه ها، انجمن های علمی روانپزشکان، کانون درمانگران اعتیاد و سازمان نظام پزشکی بعنوان متولی حوزه سلامت در کشور مخالفت خودرا نسبت به این مساله به صورت کتبی اعلام نموده اند؛ ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز نسبت به این مصوبه عقب نشینی کرده و اعلام نموده که مصوبه مذکور باید در کمیته درمان بررسی شود.1399/10/19
23:12:45
0.0 / 5
1008
تگهای خبر: آموزشی , پزشك , تحقیقات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان