تابحال كدام واكسن های كرونا موفق به دریافت تاییدیه مصرف شده اند؟

تابحال كدام واكسن های كرونا موفق به دریافت تاییدیه مصرف شده اند؟

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت به تشریح آخرین وضعیت واکسن های کرونا در دنیا پرداخت.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، طی ماه های گذشته محققین تولید واکسن از همه روش های مختلف، کار بر روی ویروس کرونا را آغاز کردند و این کوشش برای آن است تا هر چه سریعتر به واکسن موثر ضد این بیماری دسترسی حاصل شود.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، هم اکنون بیشتر از ۲۰۰ شرکت تحقیقاتی علمی در کشورهای مختلف در حال تحقیق و تولید واکسن هستند. بعضی از شرکت ها موفقیت بیشتری داشته و توانسته اند به مراحل مطالعات انسانی هم برسند و از آغاز تابستان ۱۳۹۹ کارآزمایی های بالینی روی انسان شروع شده است. قابل ذکر است که فقط واکسن های ژنتیکی احتیاج به زنجیره سرمای مخصوص در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد دارند و بقیه واکسن ها می توانند در دمای معمول یخچال همانند سایر واکسن های موجود استفاده شوند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، واکسن هایی که تا اول دیماه ۱۳۹۹ موفق به دریافت تاییدیه مصرف شده اند و یا در شرف دستیابی به تاییدیه نهایی مصرف هستند، عبارتند از:
یک از آنها واکسن تولیدی مشترک شرکتهای آمریکایی و آلمانی به نام فایزر-بیو ان تک Pfizer-BioNtech است، این واکسن از نوع واکسن های ژنتیکی است و برای نگهداری و حمل و نقل احتیاج به شرایط حرارتی ویژه حدود منفی ۷۰ درجه سانتیگراد دارد. این واکسن در دو نوبت به فاصله ۲۱ روز تزریق می شود. هم اکنون دو کشور آمریکا و انگلستان استفاده از این واکسن را شروع کرده اند و در کشورهای دیگری مانند کانادا، سنگاپور، عربستان، امارات متحده عربی، کویت و بحرین تاییدیه مصرف گرفته است.

واکسن دیگر تولیدی شرکت آمریکایی به نام مودرنا Moderna هم از نوع ژنتیکی است و استفاده آن از اول دی ۱۳۹۹ در آمریکا شروع شده است. این واکسن برای نگهداری و حمل و نقل احتیاج به حرارت منفی ۲۰ درجه سانتیگراد دارد ولی تا یک ماه می تواند در دمای یخچال ۲تا ۸ درجه هم کارایی خویش را حفظ نماید. این واکسن هم ۲ نوبت به فاصله ۲۸ روز تزریق می شود. علاوه بر آمریکا، اتحادیه اروپا برای ۱۶۰ میلیون دوز از این واکسن قرار داد بسته است.

واکسن تولیدی شرکت چینی به نام سینووک Sinovac هم از نوع ویروس غیرفعال شده است. این واکسن در کشورهای مختلف مانند ترکیه و برزیل مطالعه بالینی شده است. تعداد زیادی از کشورها برای تولید مشترک آن مانند برزیل، اندونزی و هند که از تولید کنندگان بزرگ واکسن هستند قرارداد بسته اند. این واکسن در کشور چین در حال استفاده محدود است و اندونزی نخستین محموله آنرا برای مصرف وارد کرده است. دو نوبت واکسن به فاصله ۲ هفته تزریق می شود و در دمای یخچال از آن نگهداری می شود.

واکسن دیگر تولیدی شرکتهای چینی سینوفارم Sinopharm در شهرهای ووهان و پکن هم از نوع غیر فعال گردیده است. در بحرین و امارات متحده عربی تاییدیه مصرف گرفته و تا کنون در کشور چین مصرف شده است. دو نوبت واکسن به فاصله ۳ هفته تزریق می شود و در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکت چینی کانسینو CanSino هم بر اساس استفاده از یک ویروس غیرفعال شده بعنوان حامل آنتی ژن واکسن است. از آدنوویروس غیرفعال شده بعنوان حامل استفاده می نماید. مطالعه بالینی در کشورهای عربستان، پاکستان و روسیه هم در حال انجام می باشد. این واکسن فقط یک نوبت تزریق می شود و در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکت روسی گامالیا Gameleya با نام اسپوتنیک پنج واکسن دیگری است که بر اساس استفاده از یک ویروس غیرفعال شده بعنوان حامل آنتی ژن واکسن ساخته شده است و از آدنوویروس غیرفعال شده بعنوان حامل استفاده می نماید. ۲ نوبت از واکسن به فاصله ۳ هفته تزریق می شود. در حال مطالعه جهت تولید نوع قابل نگهداری در دمای یخچال هستند ولی هم اکنون واکسن آنها باید در فریزر نگهداری شود.

واکسن تولیدی شرکت انگلیسی سوئدی آکسفورد-آسترازنکا Oxford/AstraZeneca بر اساس استفاده از یک ویروس غیرفعال شده بعنوان حامل آنتی ژن واکسن است و از آدنوویروس غیرفعال شده بعنوان حامل استفاده می نماید. ۲ نوبت از واکسن به فاصله ۴ هفته تزریق می شود. مطالعات این واکسن در کشورهای مختلفی انجام شده است و برای تولید ۲ میلیارد دوز واکسن تا انتهای سال آینده برنامه ریزی کرده اند. این واکسن در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکت آمریکایی جانسون و جانسون Johnson & Johanson هم بر اساس استفاده از یک ویروس غیرفعال شده بعنوان حامل آنتی ژن واکسن است که از آدنوویروس غیرفعال شده بعنوان حامل استفاده می نماید. در حال بررسی ارجحیت و کارایی استفاده یک نوبت و یا دو نوبت واکسن هستند اما آن هم در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکت آمریکایی نوواوکس Novavax هم بر اساس تکثیر بخشی از ویروس در محیط کشت سلولی تولید می شود. دو نوبت واکسن به فاصله ۲۱ روز تزریق می شود که در دمای یخچال نگهداری می شود. همینطور واکسن تولیدی شرکت بهارات هندوستان Bharat Biotech از نوع ویروس غیرفعال شده است که هم اکنون مطالعه روی ۲۵ هزار و ۸۰۰ نفر در گروه سنی بالای ۱۸ سال در حال انجام می باشد و در ماه های آتی نتایج آن روشن می شود. این واکسن دو نوبت به فاصله ۲۸ روز تزریق می شود و می توان آنرا در دمای یخچال نگهداری کرد.

به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، قبل از این دکتر کیانوش جهانپور_سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تولید واکسن ایرانی کرونا که ۹ دی ۹۹ فاز اول مطالعه انسانی آن شروع شد هم اظهار داشته بود: واکسن کرونای ایرانی هنوز تولید نهایی نشده است و مراحل کارآزمایی بالینی را طی می کند و این واکسن از نوع ویروس غیرفعال شده کرونا یا Inactivated coronavirus است که ترکیبات آلومینیوم هم همراه دارد. واکسن پس از اتمام فاز اول و بررسی نتایج آن، وارد فاز دوم و سپس فاز سوم کارآزمایی بالینی خواهد شد و در نهایت پس از اتمام فازهای مطالعه انسانی باردیگر بررسی شده و در صورت دریافت مجوز سازمان غذا و دارو وارد مرحله تولید انبوه خواهد شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو همینطور تاکید کرده بود: اگر قرار باشد در حوزه صادرات واکسن کرونای ایرانی اقدام نماییم، می توان برای دریافت مجوز سازمان جهانی بهداشت یا سازمان های مرتبط بین المللی یا کشورهای مقصد برای این واکسن هم اقدام نمود اما، جهت استفاده در کشور نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی نیست و همه چیز با مجوز سازمان غذا و داروی ایران انجام می شود البته؛ امکان دارد مستندات برای سازمان بهداشت جهانی ارسال شود.

منبع:

1399/10/12
13:17:13
0.0 / 5
806
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان