انتقاد از سهم اندك سرمایه گذاری پژوهشی در حوزه جوانان

انتقاد از سهم اندك سرمایه گذاری پژوهشی در حوزه جوانان

به گزارش خاتون یار رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان درباره دلیلهای محدودیت مطالعات و پژوهش ها در زمینه ورزش و جوانان اظهار داشت: همچون محدودیت های ما دراین زمینه دولتی بودن بودجه کارهای پژوهشی و سهم اندک سرمایه گذاری پژوهشی در حوزه ورزش و مطالعات جوانان است، از طرف دیگر گاها مدیران به سبب ارتقای سطح تحصیلات خود احساس نیازی در انجام مطالعات و پژوهش برای اجرای برنامه های عملیاتی خود ندارند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، محمد رضا فضلی در هشتمین هم اندیشی سالانه شورای پژوهش و مطالعات راهبردی که به صورت وبینار با مدیران و دبیران شورای پژوهش ادارات کل ورزش و جوانان استانها برگزار شد، اظهار نمود: درسال های گذشته باوجود وجود ساختار اداری، طی ابلاغیه ای شورای پژوهش و مطالعات راهبردی استانها را فعال کردیم و از این طریق توانستیم ۲۰۶ طرح در سامانه سمات وزارت علوم به ثبت برسانیم و جزو اولین رتبه ها در حوزه پژوهش باشیم.

وی افزود: همچون محدودیت ها در زمینه اجرای مطالعات و پژهش ها در حوزه جوانان و ورزش می توان به تعدد فرآیندها در راه اجرای طرح پژوهشی اشاره نمود. هم اکنون حدود ۲۰ پروسه پژوهشی در راه اجرای یک پژوهش وجود دارد که مسیر را برای اجرای آن دشوار می کند. همین طور عدم تخصیص بودجه به سبب وجود اولویت های موجود دیگر و سالانه بودن بودجه باتوجه به طولانی مدت بودن زمان اجرای طرح پژوهشی همچون محدودیت های موجود در این راه است.

فضلی به بیان ارزیابی کارهای شورای پژهش ادارات کل ورزش و جوانان در سال ۹۸ پرداخت و اضافه کرد: طی سال ۹۸ توانستیم، شش جلسه شورای پژوهش و فناوری برگزار نماییم و رویکردها و سیاست هایمان را با شورای کل در بین بگذاریم. همین طور همچون مهم ترین فعالیت ها پشتیبانی از رساله ها و پایان نامه های مقطع دکترا و پسا دکترا بود که البته به سبب تغییر گرایش از فوق و کارشناسی ارشد به دکترا این حمایت ها به لحاظ کمی کاهش داشته اند.

فضلی افزود: همچون سایر فعالیت هایمان عقد ۱۴ قرارداد در سطح ملی، تشکیل پنج جلسه شورا باتوجه به محدودیت های پاندمی کووید ۱۹، تدوین ۹ گزارش راهبرد در موضوعات مختلف همچون خشونت و پرخاشگری در حوزه ورزش، استعداد یابی ورزش و جوانان، ازدواج و خانواده، کرونا ابعاد و تاثیرات آن در خانواه و... است.

بگفته وی، تدوین فصلنامه با مشارکت دانشجویان و اساتید در دو حوزه ورزش و جوانان، برگزاری ۳ نشست استانی در گیلان، مازندران، کردستان و پشتیبانی از همایش ملی حکمرانی به میزبانی دانشگاه دفاع ملی و سومین کنگره دست آوردهای ورزشی با مشارکت بیش از ۱۳۰ عضو هیئت علمی همچون اقدامات این شورا بوده است.

رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان به ارائه طرح های تفکیکی پرداخت و افزود: مطابق با بررسی های انجام شده ۱۶ استان از بودجه پژوهشی استانی برخوردار نبودند و هشت استان از محل یک درصد اعتبارات پژوهشی جذبی نداشته اند که علت آن قابل بررسی است.

فضلی افزود: از سال قبل بعد از نشست وزارت ورزش و جوانان با نمایندگان پژوهشی، بخشنامه پژوهش و مطالعات راهبردی فدراسیون تدوین شد که این بخشنامه زمینه ساز توسعه فعالیت پژوهشی در ورزش خواهد بود.

فضلی با اشاره به دریافت بیش از ۳۵ طرح ملی، اضافه کرد: رویکرد دیگر ما برگزاری رویدادها و کارهای مروج ترویج علم و پژوهش با ابزارهای رسانه ای خواهد بود. پاندمی کووید ۱۹ رویدادها و نشست های در رابطه با فعالیت پژوهشی را کم کرد و روش جمع آوری و اجرای طرح پژوهشی را متاثر کرد بدین جهت استفاده از ابزارهای مجازی جهت جمع آوری اطلاعات و طرح های پژهشی به صورت آنلاین نیز همچون رویکردهای در دست کار این شورا و ادارات کل ورزش و جوانان است.
منبع:

1399/09/25
22:50:06
5.0 / 5
1227
تگهای خبر: خانواده , دولت , علمی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان