80 درصد مردم پول استفاده از خدمات روانشناسی را ندارند

80 درصد مردم پول استفاده از خدمات روانشناسی را ندارند

به گزارش خاتون یار رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با تکیه بر ضرورت استفاده از خدمات مشاوره و روانشناسی در جهت داشتن خانواده سالم و رسیدن به توسعه پایدار، اظهار نمود: چگونه می توان از لزوم دریافت خدمات مشاوره و روانشناسی در جامعه ای سخن اظهار داشت که ۸۰ درصد از مردمانش توانایی مالی استفاده از این خدمات را ندارند؟. من از مجلس می خواهم که هرچه سریع تر تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مشاوره و روانشناسی را مصوب کنند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، محمد حاتمی در وبینار "نقش ابعاد کلی سلامت دختران در توسعه پایدار" با محوریت توانمندسازی روانی اجتماعی دختران در توسعه پایدار که توسط جهاد دانشگاهی واحد الزهرا برگزار شد، اظهار داشت: خدمات مشاوره و روانشناسی به کالای لوکسی تبدیل گشته است و مطابق با برنامه ششم توسعه این خدمات باید مشمول بیمه واقع شوند که نیازمند قرار دادن سرفصل بودجه خاصی است. ما از جانب مجلس پیگیری تصویب آن هستیم چونکه همچون عوامل موثر در توسعه پایدار کشور بهره گیری از خدمات روانشناسی و مشاوره است.
وی با تکیه بر اینکه محور جامعه شاد و سالم زنان و دختران هستند افزود: مسئله مهم کشور بحث خانواده سالم، رفتار سالم و شخصیت سالم می باشد. همینطور در جامعه فعلی ما شدیدا نیازمند خانواده سالم هستیم که محور این خانواده سالم زنان و دختران هستند که می توانند جامعه را به سمت توسعه پایدار سوق دهند.
به قول رئیس سازمان نظام روانشناس و مشاوره کشور، در تمام کشورهایی که خانم ها در حاشیه قرار گرفته اند توسعه یافتگی هم با موانعی روبرو بوده است ازاین رو برای رسیدن به توسعه یافتگی باید به بحث آموزش و مهارت افزایی زنان و دختران توجه ویژه ای نشان داد.
حاتمی اظهار داشت: اگر مسئولین به دنبال توسعه کشور هستتد باید بدانند تمام افراد نیازمند دریافت خدمات مشاوره و روانشناسی هستند، از رئیس جمهور و وزرای کشور تا تمامی مردم جامعه، هرکسی که بخواهد در حوزه ای تصمیم بگیرد نیازمند دریافت خدمات مشاوره و روانشناس است.
وی تصریح کرد: تنها روانشناسان و مشاورانی از این سازمان پروانه دریافت می کنند که تحت اصول و ارزش های فرهنگی و دینی کشور بخصوص در حوزه ازدواج و خانواده فعالیت کنند و بسیار متاسفم از گزارشاتی که در باب ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی بر خلاف ارزشهای دینی و فرهنگی کشور به ما داده می شود.
حاتمی اضافه کرد: هر کشوری که بتواند از نیروی انسانی خود به درستی استفاده نماید می تواند توسعه پیدا کند. دختران با استعداد، سرمایه اجتماعی کشور هستند و زمانی می توانیم به توسعه پایدار دست یابیم که بتوانیم از تمام سرمایه های اجتماعی خود به درستی استفاده نماییم، ازاین رو کشورهایی که از شکاف جنسیتی کمتر و عدالت جنسیتی بیشتری برخوردار می باشند و توانسته اند به توسعه بیشتری دست یابند.
رئیس سازمان نظام روانشناسی مشاوره کشور ضمن اشاره به آموزش بعنوان یکی از مهم ترین بسترهای توسعه پایدار، افزود: هم اکنون می توان اظهار داشت که کمتر شهری در کشور از بستر آموزش برخوردار نیست، در اغلب شهرها این بستر شکل گرفته است و دانش آموزان می توانند تحت آموزش قرار گیرند اما در عین حال نیازمند فراهم کردن زیر ساخت های توسعه پایدار در کشور هم هستیم.
وی اعتقاد دارد که همچون اصول اساسی رشد اجتماعی و فردی افراد برای ورود به عرصه های اجتماعی، ازدواج و تشکیل خانواده، بهره مندی از راهنمایی و مشاوره است به صورتی که در کشورهای پیشرفته هر مدرسه دارای دو مشاور یا روانشناس هست و یا قضات و مسئولین دارای مشاور و روانشناس هستند چونکه ما باید در اتخاذ هر تصمیمی از مشاوره و روانشناسان بهره بگیریم و اصل مشورت کردن را نهادینه نماییم.
حاتمی اضافه کرد: گاها شاهد اتخاذ تصمیماتی از جانب مسئولین هستیم که اثرات روانی را بر روی جوانان و در نهایت سبب بی اعتمادی مردم می شود ازاین رو اهمیت بهره گیری از خدمات مشاوره و روانشناسی مشخص می شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: برای توسعه پایدار نیازمندیم تا دختران خویش را از نظر توانمندی های حرفه ای آموزش دهیم و تاب آوری و سلامت روان آنها را هم افزایش دهیم. ازاین رو باید به بحث سواد سلامت شهروندان و آموزش مهارت های ارتباطی، فرزند پروری و زندگی توجه ویژه ای نشان دهیم.منبع:

1399/09/25
15:46:28
5.0 / 5
905
تگهای خبر: خانواده , خدمات , رفتار , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان