آیا جواب تست های آنتی بادی كرونا قابل اعتماد است؟

آیا جواب تست های آنتی بادی كرونا قابل اعتماد است؟

به گزارش خاتون یار عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباب میزان اهمیت پاسخ تست های آنتی بادی بعد از بهبود مبتلایان کرونا، عنوان کرد: کیت های موجود در کشور قابلیت اندازه گیری آنتی بادی از بین برنده کووید-19 را ندارند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر شروین شکوهی فلوشیپ بیماریهای عفونی در بیماران پیوندی، با اعلان اینکه پادتنی که در بدن تولید و منجر به متوقف کردن عفونت زایی ویروس کووید-۱۹ می شود، Neutralizing Antibodies یا آنتی بادی های از بین برنده نام دارد، افزود: کیت های موجود در ایران هیچ کدام قابلیت اندازه گیری این آنتی بادی را ندارند. همین طور انجام این تست ها برای افراد معمولی یا بهبودیافتگان کرونا ضرورتی ندارد؛ چونکه نه نشان دهنده مبتلا شدن یا نشدن فرد، نه نشان دهنده ایمنی داشتن یا نداشتن فرد در مقابل ابتلای مجدد و نه نشان دهنده امکان انتقال بیماری توسط فرد است.

وی با اعلان اینکه متاسفانه برخی پزشکان مردم را نسبت به انجام این تست حساس کرده اند، اشاره کرد: حساسیت مردم نسبت به انجام و جواب این تست مشکلاتی را ایجاد کرده، بعنوان مثال بعضی از کارفرماها، میزان Igm را شرط بازگشت کارمندان بهبودیافته به محل کار اعلام می کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شکوهی با غیراستاندارد خواندن تست های آنتی بادی در ایران، اضافه کرد: در سایر کشورها کیت هایی برای اندازه گیری میزان آنتی بادی های Neutralizing وجود دارد، اما تستهای موجود در کشور ما آنتی بادی هایی را اندازه می گیرد که ممکنست تحت تاثیر وجود سایر کروناویروس ها پاسخ دهند. به این معنا که اگر فرد به سایر کروناویروس ها مبتلا باشد، پاسخ تست آنتی بادی او نشان از وجود پادتن دارد که در حقیقت پادتن نیست، از دیگر کروناویروس هاست. در نتیجه تست های آنتی بادی موجود در کشور اختصاصی ویروس کووید-۱۹ نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیان کرد: از جانب دیگر اگر جواب تست میزان پادتن را صفر نشان دهد، به این معنا نیست که فرد مبتلا خواهد شد یا برعکس. گزارش هایی در دست است که برخی بیماران با وجود پادتن در بدنشان، ظرف سه ماه، سه بار پشت سر هم مبتلا شدند، بدین سبب تست های داخل کشور قابل اعتماد نیستند.

وی، تعریف ایمنی در مقابل بیماری کووید-۱۹ را پیچیده خواند و اظهار داشت: مجموع ایمنی سلولی و هومورال، بیان کننده ایمنی کلی در مقابل کروناست؛ یعنی علاوه بر پادتن هایی که منجر به از بین رفتن عفونت می شوند، میزان سلول های ایمنی موجود در بدن که با ویروس آشنایی پیدا کرده اند و از عفونت زایی آن جلوگیری می کنند نیز تعیین کننده است. تست های سرولوژی این سلول ها را اندازه گیری نمی کند.

شکوهی در آخر با اشاره به پایین بودن احتمال ابتلای مجدد افراد در یک تا سه ماه اول بعد از بهبودی، اظهار داشت: احتمال ابتلای فرد بهبود یافته در این بازه زمانی نسبت به فرد معمولی که تا حالا مبتلا نشده است، کمتر است؛ اما در مجموع تمام این ادعاها به وضعیت سیستم ایمنی افراد بستگی دارد. به طور متوسط احتمال مبتلاشدن در یک تا سه ماه اول پس از بهبود، خیلی کم است و بعد از آن بیشتر می شود، اما درباب اینکه چقدر بیشتر می شود، کسی نمی تواند نظری بدهد.

منبع:

1399/09/25
14:14:36
5.0 / 5
1050
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان