افزایش ۶ تا ۸ برابری برخی اقلام مصرفی معلولان

افزایش ۶ تا ۸ برابری برخی اقلام مصرفی معلولان

مدیرعامل مرکز پشتیبانی از معلولان ضایعات نخاعی ایران یکی از مطالبات اصلی معلولان را اجرای قانون پشتیبانی از حقوق معلولان عنوان نمود و اظهار داشت: باتوجه به اینکه در وضعیت فعلی، مراکز توانبخشی تعداد زیادی از معلولان را تحت پوشش دارند و خدمات توانبخشی و تخصصی را به معلولان ارائه می دهند باید حمایت ها و پشتیبانی کاملی از طرف مسئولان صورت گیرد.


علی ضرابی در گفت و گو با ایسنا، ضمن گرامیداشت روز جهانی معلولان، درباره تاثیراتی که ویروس کرونا بر وضعیت معلولان داشته توضیحاتی ارائه کرد و اضافه کرد: شیوع گسترده بیماری کرونا در ابعاد وسیع، تمامی کسب وکارها را تحت تاثیر قرار داده و به دنبال آن خیلی از مشاغل مجبور به تعطیلی شدند؛ کشورها به جهت اینکه بتوانند این دوران سخت را پشت سر بگذارند اهتمام کردند از گروه های مختلف جامعه حمایت های مستقیم و غیرمستقیم شغلی انجام دهند.
ضرابی اشاره کرد: معلولان جز اقشاری هستند که قبل از انتشار ویروس کرونا، گرفتاری ها مختلفی داشتند و با مشکلات حل نشده بسیاری دست و پنجه نرم می کردند، اما شیوع ویروس کرونا مشکلات و گرفتاری های معلولان را دو چندان کرد. معلولان هم اکنون با مشکلات عدیده ای همچون مشکلات مالی، جسمانی، معیشتی و افزایش سرسام آور هزینه های لوازم بهداشتی و... مواجه گشته اند به طوریکه قیمت ویلچر که در پیش از سال ۹۹ با قیمت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خریداری می شد حالا بیش از چهار میلیون تومان قیمت دارد.
ضرابی اظهار داشت: مشکل اساسی این است که بودجه ای که برای معلولان اختصاص می یابد بسیار اندک است و نمی تواند کفاف نیازهای معلولان باشد. معلولان ضایعه نخاعی به همان میزانی که برای زنده ماندن به غذا و هوا احتیاج دارند به لوازم بهداشتی نیازمندند، اما متاسفانه در بعضی اقلام شاهد افزایش ۶ تا ۸ برابری قیمت ها هستیم.
وی معتقد می باشد که معلولان نخاعی باتوجه به مشکلات زمینه ای مانند زخم بستر، پوکی استخوان، مشکلات ریوی و... در وضعیت ویروس کرونا به شدت لطمه پذیر هستند. سازمان بهزیستی در دو نوبت کمک های موردی به مبلغ ۲۵۰ هزار تومان برای معلولان واریز کرد اما با این مبلغ تنها می توان دو بسته پوشینه تهیه کرد. بابت هزینه بهداشتی معلولان نیز ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزار تومان و بابت حق پرستاری ۵۵۴ هزار تومان از طرف سازمان بهزیستی پرداخت می شود این درحالیست که مبلغی که بابت حق پرستاری پرداخت می شود، تنها هزینه یک هفته از هزینه پرستاری بیمار قطع نخاعی را پوشش می دهد.
ضرابی اشاره کرد: امروز هزینه پرستار ۲۴ ساعته برای خیلی از معلولان نخاعی بین ۴.۵ تا ۶ میلیون تومان است. پس درخواست ما این است که در بودجه سال ۱۴۰۰ مواردی مانند ماده ۲۷ قانون که بر طبق آن دولت مکلف است کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و یا شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور کند و در نظر بگیرد.
رئیس هیات مدیره مرکز پشتیبانی از معلولان ضایعات نخاعی ایران یکی از مطالبات اصلی معلولان را اجرای قانون پشتیبانی از حقوق معلولان عنوان نمود و اظهار داشت: سالها برای تدوین این قانون زحمت کشیده شده است و گروه های مختلف تلاش نموده اند تا این قانون مصوب شود پس چرا دولت در اجرای قانون خود و اختصاص بودجه به آن خساست به خرج می دهد؟ معلولان قشر بزرگی از این جامعه هستند و مانند همه آحاد جامعه از حقوق شهروندی برخوردار می باشند، پس چرا نباید حقوق معلولان را در اختیار آنها قرار دهیم؟.
ایشان سپس با اشاره به قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان بیان کرد: طبق قانون افزایش یارانه های مراکزتوانبخشی ونگهداری معلولین سازمان بهزیستی هر ساله باید بر طبق تورم اعلامی سازمان آمار در نظر گرفته شود که در امسال، میزان تورم بین ۴۱ تا ۴۵ درصد اعلام شد، این درحالیست که پیشنهاد برای افزایش یارانه مراکز ۱۵ درصد است که تا به امروز این میزان هم به مراکز تعلق نگرفته است.
رئیس هیات مدیره مرکز پشتیبانی از معلولان ضایعات نخاعی ایران افزود: بنظر می رسد باتوجه به اینکه در وضعیت فعلی مراکز توانبخشی تعداد زیادی از معلولان را تحت پوشش دارند و خدمات توانبخشی و تخصصی را به معلولان ارائه می دهند نیاز است تا حمایت ها و پشتیبانی کاملی از طرف مسئولان صورت گیرد.1399/09/14
12:38:19
5.0 / 5
688
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان