نان برخی دفاتر ثبت ازدواج در روغن داغ كرونا

ویروسی كه روی سر عروس و دامادها قند می ساید!

ویروسی كه روی سر عروس و دامادها قند می ساید!

خاتون یار: درشرایطی كه كرونا روزهای سیاهی را برای كشور رقم زده است و محدودیت های بسیاری نیز برای مشاغل مختلف وجود دارد، برخی دفاتر ازدواج در شهر تهران بدون هیچ نوع نظارتی روزانه چندین مراسم عقد را آن هم با انبوهی از مهمانان برگزار می كنند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، در گذشته ‎های نه چندان دور و دراز، عاقدها برای جاری کردن صیغه‌ی عقد، به خانه ها می رفتند و بزرگ ترها هم با چراغانی سَرسَرای خانه، آب و جارو کردن حیاط و تدارک میوه و شیرینی برای میهمان ها، بزمی برپا می کردند و جوان ترها را سرِ خانه و زندگی شان می فرستادند. اما با کوچک شدن خانه ها و حیاط ها و تقسیم وظایف شهری، سفره های عقد و ریسه کشی های خانگی رنگ باختند و جایشان را به تالارهای پذیرایی و دفاتر ازدواج دادند.
این روزها لابه لای صفحات شهر، اتفاقات ریز و درشت عجیبی پیدا می شود. در چندماهی که گذشت، چندین و چند شُغل و صِنف با مشکلات جدی و عدیده ای مواجه شدند؛ مثل تالارهای عروسی. اما اخیرا برخی دفترخانه های ثبت ازدواج با بهره گیری از این فرصت، از ظرفیت های موجود سالن های عقدشان نهایت استفاده را می کنند و در شرایطی که به خاطر کرونا تالارهای پذیرایی تعطیل شده اند از فرصت کرونا بهره برده و از آب کره می گیرند! اگرچه شرایط و اوضاع کرونا در کشور، به طرز هولناکی مهیب است، اما برخی از محضرهای ثبت ازدواج در یک فضای نسبتاً کوچک و مسقف، ضمن برگزاری خطبه‌ی عقد، سور و سات پذیرایی ده ها میهمان را هم فراهم می کنند!
مشخصاً برگزاری مراسم این چنینی، به خودی خود زیباست، اما در شرایطی که روزانه در کشور چندین هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا می شوند و چندصد نفر بر اثر این بیماری جان می بازند، برگزاری این مراسم آن هم با ده ها مهمان، بیشتر به بازی «رولت روسی» شباهت دارد!
در همین رابطه خبرنگار ایسنا بعنوان مراجعه کننده با چندین دفتر ثبت ازدواج در تهران تماس می گیرد تا ابعاد مختلف این مساله را بیشتر روشن کند.
متصدی یکی از سالن های عقد تشریفاتی که چندین و چند شعبه در نقاط مختلف پایتخت دارد، در پاسخ به درخواست خبرنگار ایسنا درباب تشریح فهرست قیمت ها و خدمات دفتر ثبت ازدواج خود در این روزهایی که تالارهای پذیرایی به خاطر محدودیت های کرونا تعطیل شده اند، می گوید: «ظرفیت هر کدام از سالن های ما به کاربری شما بستگی دارد؛ بسته به نوع عقد، عروسی، تعداد میهمان ها، فیلم برداری و عکس برداری، قیمت ها و ظرفیت ها متغیر می شود. اما بطور کلی، سالن ها بین ۵۰ تا ۶۰ نفر ظرفیت دارند. نوع قیمت ها هم باتوجه به منویی که شما انتخاب می کنید، فرق می کند. ما همه نوع غذا را سرو می کنیم؛ حتی غذاهای دریایی! هرچیزی را هم که بخواهید، برایتان فراهم می کنیم؛ مثل آتش بازی، رقص نور، خواننده و همه و همه! هیچ محدودیتی هم نداریم!»
یکی دیگر از دفاتر ازدواج که در منطقه شهران واقع است، در وضعیت کرونائی تا ۷۰ نفر میهمان می پذیرد. متصدی اش در این رابطه می گوید: «حالا اگر تعداد بیشتری هم میهمان داشته باشید، می توانید مراسم را در تالارمان برگزار کنید!» مهلت حضور در این دفتر عقد با ظرفیت ۷۰ نفر، تنها و تنها یک ساعت است اما مهلت ماندن در تالار، می تواند بیشتر هم باشد!
در این دفتر ثبت ازدواج، روال کارها مثل سابق و روزهای پیش از کرونا است و همه چیز سر جای خودش قرار دارد؛ از فیلمبردار و عکاس گرفته تا عاقد و سالن کارها، و به تنها چیزی هم که گویا توجهی نمی گردد، ویروسی ‎ست که ممکنست به صورت پنهانی و ناخوانده، خودش را بین میهمان ها دعوت کند.
دفتر ازدواج دیگری در منطقه بلوار مرزداران، از نرخ ها و شرایطش این طور صحبت می کند: «قیمت ورودی سالن عقد ما در ایام شنبه تا چهارشنبه یک میلیون و هشتصد هزار تومان و در ایام پنج شنبه و جمعه، دو میلیون و دویست هزار تومان است. دفتر ما دو سالن دارد، که یکی از آنها سرپوشیده است و دیگری رو باز! موزیک زنده و انواع شام و پذیرایی هم داریم.»
البته در این میان هستند دفاتری که به پروتکل های تعریف شده با تعداد کمتری از میهمان پایبند باشند. یکی از همین دفاتر ثبت عقد که در قلهک واقع شده است، می گوید: «ظرفیت سالن عقد ما بین ۱۰ تا ۱۵ نفر است. بیشتر از این تعداد را هم می توانیم قبول نماییم اما در وضعیت فعلی به هیچ وجه نه.»
چهار یا پنج دفتر دیگر در میدان تجریش، پونک، شهریار و شهرک غرب هم همین پاسخ را می دهند. اما یکی دیگر از سالن عقدها که در بلوار اندرزگوست، اظهار می کند که تعداد پذیرش و مهلت حضور میهمان ها را در این محدودیت ها کرونائی، تا حد ممکن پایین آورده، طوری که خطبه‌ی عقد هر عروس و داماد، در عرض یک ساعت و در حضور نهایتاً ۳۰ مهمان، خوانده می شود! این در حالی ست که اگر بنا بر پذیرایی میهمان ها در یکی از وعده های غذایی باشد، آنها می تواند تا سه ساعت در سالن بمانند!
لازم به ذکر است دفترخانه های ثبت ازدواج، بدلیل ماهیت خود هرچند زیرمجموعه‌ی هیچ کدام از نهادهای وزارت صمت نیستند و تمام ارجاعات این مراکز به سازمان ثبت-که تحت نظر قوه قضائیه اداره می شود- بازمی گردد ولی تمام خدمات صنف تالارهای پذیرایی و رستوران ها را می دهند.
حال پرسشی که در این جا مطرح می شود، این است که در شرایطی که این بیماری مُهلک جان خیلی از مردم کشورمان را می گیرد چگونه این دفاتر بدون محدودیت، با ساز و دُهل میزبان مرگ خاموش مراسم عقد جوانان می شوند!؟
علی مظفری رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در این باره به ایسنا اظهار داشت: موضوع ازدواج موضوعی نیست که بتوان بطور کامل آنرا تعطیل کرد و بدون قید و شرط آنرا رها کرد. حضور در دفاتر ازدواج و طلاق در وضعیت فعلی کووید ۱۹، به فرهنگ مردم باز می گردد، مردم باید در نظر داشته باشند که حضور در این دفاتر لطف در حق عردس و داماد نیست بلکه خیانتی بر آنها است، بدین سبب بزرگترین کادو برای عروس و داماد این است که افراد از حضور در این مراسمات اجتناب کنند.
وی درباره نحوه فعالیت دفاتر ثبت ازدواج نیز اظهار نمود: مطابق با پروتکل های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت به سازمان ثبت حداکثر تعداد مجاز برای حضور در دفاتر ازدواج و طلاق در وضعیت فعلی، شش نفر (عروس، داماد و چهار نفر از بستگان) است اما برای حضور محدودیت ساعت وجود ندارد و همه روزه حتی در روزهای تعطیل و روزهای اعیاد نیز این دفاتر باز هستند.
مظفری با اعلان اینکه در این دفاتر پروتکل های بهداشتی نظیر رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و ضدعفونی کردن فضا در فواصل بین مراسمات باید رعایت و صورت گیرد، افزود: نظارت بر تخلفات کلی دفاتر ازدواج و طلاق بر عهده سازمان ثبت است، همین طور از طرف کانون و بازرسی های وزارت بهداشت به صورت سرزده نیز نظارت انجام می شود و در مواردی نیز با شکایات و گزارش های مردمی، مسئولین سازمان این تخلفات را بررسی و به دادسرای انتظامی ارسال کرده اند.
به گفته ی مظفری مردم می توانند در صورت مشاهده تخلفات دفاتر ثبت ازدواج و طلاق بوسیله سامانه ثبت اسناد املاک کشور، واحد بازرسی و گزارش های مردمی مستقیما این تخلفات را گزارش دهند چونکه در وضعیت فعلی پاندمی کووید ۱۹، بنابر دستور ریاست سازمان این شکایات به صورت فوری و بدون اتلاف وقت و اطاله اداری انجام می شود.
منبع:

1399/08/21
14:22:59
5.0 / 5
1377
تگهای خبر: بازی , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان