محله محور شدن مقابله با كرونا از 20 آبان

محله محور شدن مقابله با كرونا از 20 آبان

به گزارش خاتون یار وزیر بهداشت با اشاره به اقداماتی كه تا حالا برای مهار كرونا انجام شده است، اظهار داشت: یكی از دستورات باارزش رهبری این بود كه بتوانیم با حركتی جدید برای بیماریابی زودرس در اقدامی محله محور فعالیت نماییم. افزایش تست ها و قرنطینه ی بموقع از تاكیدات این بخش است. این حركت محله محور از 20 آبان ماه آغاز خواهد شد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در پنجمین نشست غیرحضوری روسای دانشگاه های علوم پزشکی، با درود به روح بلند شهدای سلامت به ویژه کسانی که در روزهای کرونا به فیض شهادت نائل آمدند، اظهار داشت: پس از جلسه ای که در خدمت مقام معظم رهبری بودیم، سرفصل تازه ای در فعالیت هایمان برای مبارزه با بیماری شکل گرفت.
وی ادامه داد: همکاران من با لطف خداوند در مرحله ورود سهمگین بیماری به کشور در موج اول انفجار بیماری توانستند در بسیج ملی مقابله با کرونا در کمتراز ۶۰ روز با کمک سایر دستگاه ها و همکاریهای بین بخشی افتخار دیگری برای جمهوری اسلامی ایران رقم بزنند. کاهش مرگ و میرها به رقمی نزدیک ۳۰ عدد در روز، کاهش موارد بستری به یک پنجم در کمتر از دو ماه، همکاری گسترده بین بخشی در تدارک ماسک، لباس محافظتی برای همکاران و...، همکاری و همراهی مردم در رعایت شیوه نامه ها توانست یک رکورد تاریخی را برجای بگذارد.
نمکی افزود: بعد از آن متوجه شدیم امواج تازه بیماری فرا می رسد که رفته رفته امواج سهمگین تر شدند و به نسبت رعایت پروتکل های بهداشتی ارتفاع این امواج بیشتر شد. در این میان از دو چیز بیشتر رنج بردیم؛ اول عدم رعایت پروتکل ها و دوم مضایق مالی که همکاران من در دانشگاه های علوم پزشکی به آن گرفتار شدند.
ایشان سپس اشاره کرد: خیلی اوقات خیلی از مصوبات که پس از مدت ها به ستاد ملی کرونا می رفت یا اجرا نمی شد و یا به خوبی اجرا نمی شد. از جانب دیگر موارد فشار مالی و اقتصادی در شرایطی که میزان تست ها از ۱۲۰۰ تست در روز به ۲۵ هزار تست در روز رسید و از جانب دیگر گرفتاری هایی مانند عدم تخصیص ردیف ها و غیره، مجموعه ی ما را با شرایط ویژه ای روبرو کردند، این در حالی بود که در آمد اختصاصی دانشگاه ها نیز به ۱۵ تا ۲۰ درصد مصوب در بودجه رسید. انتقال این موارد به رهبری و رئیس جمهور موجب شد که در آن جلسه مهم و تاریخی در خدمت مقام معظم رهبری باشیم.
وی ادامه داد: موارد مختلفی مورد توجه ویژه رهبری قرار گرفت و در کنار حمایت هایشان از ما برای تامین اعتبار، تامین نیروی انسانی و موارد باقی مانده از سهم صندوق که اختصاص یافته بود، دستوراتی هم در مورد مدیریت بیماری به ما دادند. یکی از این دستورات این بود که وزارت بهداشت باید محور اصلی تعیین مصادیق محدودیت ها باشد و همه این محدودیت ها را اجرا کنند و دوم آنکه وزارت بهداشت باید محور موارد آموزش همگانی باشد و از همه مهمتر دستور ایجاد قرارگاه اجرائی برای اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا بود.
نمکی اظهار داشت: یکی از دستورات باارزش رهبری این بود که بتوانیم با حرکتی جدید برای بیماریابی زودرس در اقدامی محله محور فعالیت نماییم. افزایش تست ها و قرنطینه ی بموقع از تاکیدات این بخش است. تا حالا با همکاری بسیج، بسیج جامعه پزشکی، هلال احمر و سازمان های مردم نهاد صحبت هایی شده است و این حرکت محله محور از ۲۰ آبان ماه آغاز خواهد شد.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، وی درباره صدور مجوزهای استخدامی نیز اظهار داشت: برای صدور مجوز استخدامی غیر پرستار هم اعلام نموده ایم دوستان حتما مجوزهایی صادر کنند. در ارتباط با نیروی انسانی یک گرفتاری ما این است که این مجوزهای جدید به جذب نیروهایی اختصاص می یابد که قبلا در سیستم بودند و در اولویت هستند. از انجایی که درآمد اختصاصی دانشگاه ها هم هم اکنون با مشکل روبرو است فعلا نمی توانید نیروی جدید به شکل شرکتی بگیرید، از دکتر تقوی نژاد خواسته ام برای ترمیم درآمد اختصاصی کمکی کنند که دانشگاه بتواند علاوه بر تبدیل وضعیت نیروها، مجوز گرفتن نیروی جدید داشته باشیم. البته نباید فراموش نماییم که لازم است بازبینی در زمینه حدنصاب جمعیتی داشته باشیم.
وزیر بهداشت افزود: موضوع منع ورود مسافر به استانها باتوجه به تغییرات موتاسیون ویروس و ایمونوژنتیک متفاوت قومیت ایرانی باید جدی گرفته شود. تردیدی ندارم ویروسی که از استان سیستان و بلوچستان با ویروس گیلان، اقوام ترکمن و... متفاوت می باشد و این موتاسیون های جدید ما را گرفتار می کنند. ما به اندازه چند کشور اروپایی وسعت داریم و نقل و انتقال و سفرها را در شیوع بیماری موثر می دانم که در حال کار بر آن هستیم.
وی درباره پروژه های نیمه تمام وزارت بهداشت، اظهار نمود: در امتداد تامین بودجه ما تمام دانشگاه هایی که پروژه نیمه تمامی دارند که تا اختتام دولت می توان آنها را تمام کرد مورد توجه قرار می دهیم که در اسرع وقت به پایان برسند.
ادامه داردمنبع:

1399/08/17
20:06:43
5.0 / 5
992
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان