دوركاری و ایجاد فرسودگی شغلی

دوركاری و ایجاد فرسودگی شغلی

به گزارش خاتون یار یك روانشناس مطرح كرد: هرچند برخی یافته های پژوهش ها دارای تناقضاتی هستند اما بنظر می رسد تلفیقی از دوركاری و خدمت در محل سازمان می تواند از فرسودگی شغلی بكاهد، بطوریكه دوركاری طولانی مدت و یا حضور پیوسته در محل كار، هر دو می توانند با فرسودگی شغلی در ارتباط باشند.


دکتر پیمان دوستی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه رابطه میان فرسودگی شغلی کارمندان و کاهش عملکرد سازمان ها منجر به انجام پژوهش هایی در این زمینه شده است، اظهار نمود: با وجود اینکه این پژوهش ها در سال های گذشته و پیش از پاندمی کرونا ویروس انجام شده اند، اما طی مصاحبه هایی که اینجانب با برخی کارمندان سازمان های مختلف داشته ام، حدودا بخش قابل توجهی از افراد دور کار و افرادی که مشغول خدمت در محل کار هستند، نشانه هایی از فرسودگی شغلی را دارند.
وی افزود: شاید دلیل آن این است که در دوران پاندمی کرونا، باید به دنبال رد پای متغیرهای دیگری نیز برای بروز فرسودگی شغلی باشیم. برای مثال، محدود شدن تعاملات بین فردی، تغییر سبک زندگی، محدود شدن تفریح ها، فشارهای اقتصادی وارد شده به برخی سازمان ها و حتی بگفته برخی کارمندان استفاده طولانی مدت از ماسک در محل خدمت و دیگر موارد ممکنست از عواملی باشند که تاب آوری ما را پایین آورده و افراد احساس فرسودگی شغلی بیشتری را نسبت به گذشته تجربه کنند.

به قول دوستی، فرسودگی شغلی به معنای خستگی مفرط ناشی از درگیری طولانی مدت در چالش های شغلی است و هنگامی که میزان این چالش ها فراتر از میزان تاب آوری افراد باشد، فرسودگی شغلی بروز می کند. همین طور فرسودگی شغلی در زمانی که کارمندان دارای استرس شغلی، نارضایتی شغلی، احساس بی عدالتی و احساس عدم درک متقابل هستند، بیشتر دیده می شود. درواقع فرسودگی شغلی نوعی خستگی جسمی، هیجانی و روانی است که در اثر فشار کار طولانی مدت و سخت ایجاد می شود.
این روانشناس درباره آثار فرسودگی شغلی بر روی افراد اظهار داشت: برخی لطمه های جسمی ناشی از فرسودگی شغلی شامل سردرد، تهوع، کم خوابی، تغییرات در عادات غذایی و برخی لطمه های هیجانی و روانی آن شامل احساس افسردگی، درماندگی، و نگرش منفی نسبت به خود، شغل، سازمان و بطور کلی زندگی است.
وی معتقد می باشد که برای رفع اشکال مربوط به فرسودگی شغلی، شاید بتوان دو سهم را یکی برای سازمان ها و دیگری برای کارمندان در نظر گرفت. برای مثال، سازمان ها می توانند با ایجاد شرایطی برای تفریح یا استراحت کارمندان، ایجاد انگیزه، ایجاد تنوع در محیط کار مانند تغییر چیدمان، ایجاد تعامل دوسویه بین مدیران و کارمندان و حذف ساعات اضافه کاری در کاهش فرسودگی شغلی گامی بردارند.
دوستی اضافه کرد: سازمان ها می توانند با کاهش حجم کاری کارمندان، برگزاری انواع دوره های روانشناختی مربوط به افزایش تاب آوری، یادگیری مهارت های زندگی و دیگر دوره های روان شناختی و نهایتا استفاده از حضور روانشناسان در محیط سازمان به کاهش فرسودگی شغلی کارمندان کمک کنند.
این روانشناس با اشاره به سهم کارمندان در کاهش فرسودگی شغلی، اضافه کرد: کارمندان می توانند از راهکارهایی مانند افزایش آگاهی و دانش خود از کار، ایجاد تعامل مناسب با همکاران، ابتکار و خلاقیت در نحوه انجام کار و... فرسودگی شغلی را کاهش دهند، همین طور افراد باید توجه داشته باشند که تلاش در جهت منطبق شدن با شرایط فعلی زندگی، به شکلی که نیاز به تفریح، نیاز به روابط بین فردی و دیگر نیازهای اساسی آنها ارضا شود، می تواند در شرایط پاندمی کرونا مفید واقع شود.

منبع:

1399/08/03
20:49:10
5.0 / 5
1625
تگهای خبر: درمان , زندگی , كارمند , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان