خدمات اجتماعی قابل واگذاری و خصوصی سازی نیست

خدمات اجتماعی قابل واگذاری و خصوصی سازی نیست

خاتون یار: رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران ضمن تاكید بر اینكه سالیان سال است كه دولت به سمت واگذاری خدمات به بخش خصوصی حركت كرده است اظهار داشت: این در حالیست كه خدمات اجتماعی همچون بهداشت و آموزش قابل واگذاری و خصوصی سازی نیست.


سیدحسن موسوی چلک در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه یکی از وظایف دولت ها اتخاذ تدابیر، سیاست ها و برنامه هایی برای تحقق رفاه اجتماعی مردم است، اظهار نمود: دولت برای پاسخگویی به این حق مردم می تواند ساز و کارهای مختلفی را در بخش های مختلف داشته باشد که یکی از این بخش ها حوزه اجتماعی است.
وی با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی اظهار نمود: برپایه اصل ۲۹ قانون مذکور، دولت مکلف است تا برای بعضی از افراد در بعضی از موضوعات و شرایط ها خدماتی را عرضه کند و این تکلیفی است که بر عهده دولت گذاشته شده است؛ مطالعه نحوه مدیریت سازمان های مختلف در دنیا نشان داده است که برخی مواقع خدمات اجتماعی به صورت دولتی و در بعضی مواقع به صورت خصوصی عرضه می شود و رویکردهای مختلفی برای اعمال این وظیفه توسط دولت اتخاذ می شود.
به قول موسوی چلک، سالیان سال است که در دولت به سمت واگذاری خدمات به بخش خصوصی حرکت کرده ایم.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران بر این باور است که در بخش خدمات اجتماعی این نوع واگذاری پیام مشخصی دارد و آن این است که دولت از مسئولیت خود در قبال این گروه از افراد که نیازمند حمایت اجتماعی هستند فرار می کند. آموزش، بهداشت و درمان و حمایت های اجتماعی از اقشار دارای نیازهای خاص در هیچ جامعه ای نباید به سمت خصوصی سازی حرکت نماید و بنابراین است که در قانون اساسی در اصل ۳۰ بر آموزش مجانی و در اصل ۲۹ بر بهداشت و درمان و پشتیبانی از نیازمندان و سالمندان تاکید گردیده است.
وی ادامه داد: بهداشت، درمان و آموزش مجانی و پشتیبانی از سالمندان در شرایط بحران حق هر فردی است و باید دولتی باشد و ما باید حق مان را از دولت بگیریم اما زمانی که خدمات اجتماعی به بخش خصوصی تبدیل می شود به نظر این حق نیست و نوعی خرید خدمت است. پشتیبانی از زنان سرپرست خانوار، معلولان و سالمندان و حمایت های اجتماعی وظیفه دولت می باشد و نباید به بهانه واگذاری کار مردم به مردم این اتفاق رخ دهد.
موسوی چلک اعتقاد دارد که سازمان های غیردولتی ساختار و ساز و کار خاص خویش را دارند، اما زمانی که خدمات اجتماعی به یک کالا تبدیل می شود، فلسفه وظیفه دولت ها در قبال مردم کمرنگ و کمرنگ تر خواهد شد. به نظر واگذاری خدمات به بخش خصوصی رویه اشتباهی است که به هر علتی در کشور اتفاق می افتد و اگر آنرا متوقف نکنیم، مشکلات بیشتر و دولت ها زمین گیر خواهند شد چونکه توان پاسخگویی به مطالبات را ندارند.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار داشت: بخش خصوصی در هر جایی که باشد رقابت دارد و به دنبال منافع و سود است؛ زمانی که بخش خصوصی ضعیفی هم داشته باشیم در زمانی که خدمات به آنها واگذار شود توان پاسخگویی به مطالبات و نیازها را ندارند و زمانی که فایده ای نداشته باشند، می تواند تهدید جدی برای کشور و نظام حمایت اجتماعی محسوب شود.1399/07/28
20:06:22
5.0 / 5
1176
تگهای خبر: خدمات , درمان , دولت , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان