كدام عوامل خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را افزایش می دهد؟

كدام عوامل خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را افزایش می دهد؟

به گزارش خاتون یار یك متخصص رادیو انكولوژی با اشاره به عوامل موثر در بالا رفتن خطر سرطان پستان، اظهار داشت: یكی از موثرترین عوامل برای مبتلا شدن به سرطان پستان چاقی های شكمی است كه با اصلاح سبك زندگی می توان ریسك مبتلا شدن را كم كرد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر یعقوبی با اشاره به اینکه شیوع و بروز سرطان پستان بالا است، اظهار داشت: در تمام دنیا شایع ترین سرطان در بین زنان سرطان پستان است و در ایران هم آمار به همین شکل است. از هر ۶ یا ۷ خانم، یک نفر در طول حیات خود امکان دارد به سرطان پستان گرفتار شود.
وی ادامه داد: معمولا تصور این است که سرطان پستان فقط در خانم ها اتفاق می افتد در حالیکه مشخص شده حدود یک درصد از سرطان های پستان در آقایان هم دیده می شود در نتیجه هر توده ای که در بافت سینه آقایان دیده می شود باید بررسی شود.
وی با اشاره به کاهش سن مبتلا شدن به سرطان پستان، خاطرنشان کرد: در ۲۰ سال قبل اعلام می شد سرطان پستان در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال مشاهده می شود اما به نظر می آید ریسک مبتلا شدن به سمت ۳۵ تا ۴۰ سال رفته است.
بنابر اعلام کانال خبری دانشگاه شهید بهشتی، یعقوبی با تاکید بر اینکه ۱۰ تا ۱۵ درصد سرطان های پستان وابسته به ژنتیک است، افزود: اما عوامل محیطی هم نقش بسزایی در بروز سرطان پستان دارند. استفاده از غذای مناسب و پاسخ مناسب به نیاز غذایی بدن یکی از عوامل محیطی موثر است، همینطور حدود ۷۵ دقیقه ورزش هفتگی یا ۱۵ دقیقه ورزش روزانه کمک می نماید بروز سرطان پستان کاهش پیدا کند.
داشتن وزن متعادل ریسک مبتلا شدن به سرطان پستان را می کاهد، چونکه چاقی ها و سبک زندگی نامناسب بر مبتلا شدن به سرطان پستان اثرگذار است؛ مبتلا شدن به سرطان پستان حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد وابسته به هورمون های زنانه ای است که در بافت چربی ایجاد می شوند که معمولا چاقی های شکمی مسبب بروز این هورمون های زنانه خواهند بود.
منبع:

1399/07/25
15:59:47
5.0 / 5
1778
تگهای خبر: رفتار , زنان , زندگی , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان