رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

واردات واكسن آنفلوآنزا در انتظار تخصیص ارز

واردات واكسن آنفلوآنزا در انتظار تخصیص ارز

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به برخی نگرانی ها از وقفه به وجود آمده در تامین ارز دارو و تجهیزات پزشكی، در عین حال درباره زمان توزیع واكسن آنفلوآنزا در آستانه فصل سرد سال اظهار داشت: هم اكنون به میزانی واكسن را وارد كرده ایم و در كشور موجود است، اما برای واردات ما بقی واكسن ها به تخصیص ارز نیاز داریم.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری که با فعالان حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: از همه دست اندرکارانی که در سخت ترین بحران ها و مشکلات وزارت بهداشت را یاری کردند که بتواند اقلام حیاتی و نیازهای ضروری بیماران را تامین کند، سپاسگزارم. به هر حال ما سال ۱۳۹۸ را با یک سیل بی سابقه آغاز کردیم که به تبع آن مصرف اقلام ضروری دارو و تجهیزات پزشکی بطور ویژه ای احساس و تامین شد. در طول سال هم مانند گذشته، بحث تحریم های ظالمانه ای مطرح بود که بدون رعایت قوانین و عرف بین المللی، تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز بیماران را هدف قرار داده بود.

سخت ترین تحریم ها و سختگیریها در تبادلات مالی با ایران
وی اضافه کرد: سخت ترین تحریم ها و سختگیری ها در تبادلات مالی با کشور جمهوری اسلامی ایران در دستور کار دشمنان مان قرار گرفت و علاوه بر اینکه خودشان همکاری نداشتند، هر کشور بی طرفی هم که می خواست با ما تبادلات دارویی داشته باشد، به سختی مورد بازخواست قرار می گرفت و گرفتار مشکل جدی می شد.

۷۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی در سال ۹۸
وی اضافه کرد: همین طور پارسال برگزاری با شکوه و بی نظیر مراسم اربعین و حضور ۳.۵ میلیون زائر اربعین را داشتیم که نیازمند تدارکات ویژه و تامین فوق العاده اقلام دارویی و تجهیزاتی بود. در ادامه هم بحث نیاز بیماران و شیوع بی سابقه آنفلوآنزای H۱N۱ را داشتیم که لزوم تامین اقلام مورد نیاز را شاهد بودیم. در ماه های پایانی سال هم بحث شیوع جهانی ویروس کرونا را داشتیم که کشور ما به علت اینکه در تحریم قرار داشت و در این حوزه با مشکلات جدی مواجه می شد. شاهد بودیم که خیلی از کشورهای صاحب نام و صاحب صنعت در تامین و تدارک اقلام برای مردم خودشان گرفتار مشکل شدند، اما در کشور ما با کمترین چالش تامین اقلام را پشت سر گذاشتیم و این اتفاق بعنوان یک برگ افتخار برای کشور ما ثبت گردید. این افتخارات حاصل نشد، مگر به علت توانمندی ما در تامین اقلام مورد نیازمان از طرف صنعتگران و تجار و واردکنندگان اقلام حیاتی که با وجود همه این مشکلات شاهد بودیم که برخلاف اینکه ۳.۶ میلیارد دلار برای ارز سال ۱۳۹۸ پیش بینی شده بود خوشبختانه توانستیم ۷۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی ایجاد نماییم.

نگرانی تامین کنندگان دارو از وقفه در تامین ارز
شانه ساز افزود: ماحصل همه این افتخارات حضور صنعتگران بود که واقعا مجاهدت کردند. با عنایت به این که طی چند روز گذشته شاهد بودیم که وقفه مختصری در تامین ارز حاصل شد، واقعا سندیکاهای تامین کننده نگران شدند و در جلسه بسیار مفصلی که با وزیر بهداشت داشتند، نگرانی عمده همه آنها تامین و تدارک نیازهای ضروری مردم بود. در این نشست تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی، تولیدکنندگان و تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی و تجار و وارداکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی حضور داشتند و نگرانی هایشان را با وزیر بهداشت در بین گذاشتند.

توافق با بانک مرکزی
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ما هم توضیحات لازم را دادیم، اظهار داشت: ما طی ماه های گذشته بطور مفصل پیگیری ها و مکاتباتی را وزیر بهداشت با رئیس جمهور، معاون اول و رئیس بانک مرکزی انجام داده بودند که منجر به دستور رئیس جمهور و تشکیل جلسات مداوم و مکرر طی هفته های اخیر شده بود. خوشبختانه به علت پیگیری ها و توجهی که به اهمیت موضوع در کشور جلب شد، طب هفته و روز گذشته جلسات مفصلی را داشتیم و در زمینه تامین ارز مورد نیاز برای شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی توافقات خوبی را در بانک مرکزی با همکاران مان داشتیم.

قول می دهیم مشکلی ایجاد نشود

بانک مرکزی شرکتهای دارویی و تجهیزاتی را یاری کند
وی اضافه کرد: در عین حال منابع ارز و ذخایری که در خارج وجود دارد، می تواند پاسخگوی نیاز ما در تامین این اقلام باشد. خطاب به بیماران اعلام می کنم که همانطور که در سال ۱۳۹۸ با وجود تمام مشکلاتی که به وجود آمد، حتی اجازه ندادیم که یک عمل ضروری و الکتیو کنسل شود و دارو و تجهیزات مورد نیاز تامین شد، قول می دهیم که امسال هم با پیگیری هایی که انجام شده، هیچ مشکلی در این حوزه ایجاد نشود. البته خواهش و تقاضای ما از همکارانمان در بانک مرکزی که همیشه کنار ما بوده اند، این است که با در نظر گرفتن شرایط خاص بین الملل و اینکه همه ما واقف شده ایم که دشمنان ما وقفه در تامین دارو و تجهیزات پزشکی ما را بعنوان اولویت خودشان قرار دادند، همچنان اولویت مناسبی را برای حوزه دارو و تجهیزات خصوصا در بخش مواد اولیه و تولید قائل شوند و شرکت ها را یاری کنند تا بتوانند نیازهای ضروری را تامین کنند و دو الی سه درصد دارویی را که باید از منابع خارجی وارد نماییم، بتوانیم بموقع به نیاز بیماران پاسخ دهیم و وقفه ای ایجاد نشود.
وی تصریح کرد: ما مطمئن هستیم که پتانسیل هایی که در کشور وجود دارد، زیاد است. کمااینکه در عرصه کرونا دیدیم که هم در حوزه تجهیزات پزشکی مورد نیاز توانستیم با یک افزایش ظرفیت چند ده برابری نیاز کشور را برطرف کردیم و حتی در خیلی از اقلام آمادگی صادرات به وجود آمد و تبدیل به صادرکننده شدیم. در زمینه دارو هم دیدیم که خیلی از داروهایی که در کشور سابقه تولید نداشت، به محض اینکه عنوان شد که می تواند در درمان کرونا مورد استفاده قرار گیرد، تمام آن اقلام در کشور به تولید داخل بدل شد و حتی مواد اولیه عمده آنها هم در داخل تولید شد. بدین سبب مطمئن هستیم که ظرفیت های که می تواند از هر تنگنا و گردنه سختی عبور کند و اجازه ندهد که بیماران با مشکل خاصی مواجه شوند. به هر حال از همه صنعتگران، تولیدکنندگان، بازرگانان که در زمینه تامین نیازهای بیماران تلاش می کنند، سپاسگزارم و امیدوارم که خداوند توفیق دهد که بتوانند هر بد اخلاقی و شرارتی که از طرف دشمنان مان اعمال می شود، خنثی کنند و با تاکید بر توان داخلی و همدلی که در داخل وجود دارد، سربازان افتخارآمیزی برای ملت ایران باشند. مطمئن هستم که با هماهنگی های به وجود آمده در ماه های آینده عقب ماندگی های ارزی را جبران کرده و در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور مشکلی نخواهیم داشت.

واردات قسمتی از واکسن های آنفلوآنزا در انتظار تخصیص ارز
شانه ساز در پاسخ به سوال ایسنا، درباره توزیع واکسن آنفلوآنزا نیز اظهار داشت: برای واردات واکسن آنفلوآنزا از اواخر سال قبل و ابتدای امسال برنامه ریزی کردیم که خوشبختانه با پیگیری شرکت ها توانستیم به میزان مورد نیاز کشور واردات را پیش بینی نماییم. باید توجه کرد که سال قبل ۲۵۰ هزار عدد واکسن را برای گروه هایی که تزریق این واکسن برایشان ضروری می باشد، مانند افراد مسن، بیماران پیوندی، قلبی-تنفسی، زنان حامله و... پیش بینی کردیم که امسال به ۲.۵ میلیون عدد رسیده است.
وی اضافه کرد: برای سایر افراد هم نسبت به سال قبل افزایش قابل توجهی داشتیم و از حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار واکسن سال قبل امسال به بالغ از بیش از ۱۰ میلیون نفر واکسن رسیده است. البته امسال به علت رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مداوم دست ها و عدم حضور مردم در اجتماعات و مراسم های عروسی و عزا احتمال آلودگی به ویروس آنفلوانزا بسیار کمتر از سال قبل خواهد بود. به هر حال ما کوشیدیم که پیش بینی های لازم را انجام دهیم و میزانی که از طرف معاونت بهداشتی برآورد می شده، تامین نماییم.
شانه ساز اظهار داشت: انشاالله اگر اگر ارز داده شود واکسن بموقع در کشور وارد و توزیع خواهد شد. البته در حال حاضر به میزانی واکسن را وارد کرده ایم و در کشور موجود است، اما برای واردات ما بقی واکسن ها به تخصیص ارز نیاز داریم. در جلسه ای که با همکارانمان در بانک مرکزی داشتیم، قول دادند که این ارز تامین می شود و تا پیش از اختتام شهریور می توانیم این واکسن را در کشور داشته باشیم و نگرانی از این بابت نباشد. بالاخره زمان مصرف واکسن آنفلوآنزا عموما مهر و آبان است که در این بازه زمانی آنرا وارد می نماییم. ۲.۵ میلیون برای مراکز بهداشتی و درمانی و مابقی هم در داروخانه های سراسر کشور توزیع می شود.

وضعیت واکسن کرونا
شانه ساز درباره وضعیت تامین واکسن کرونا نیز اظهار نمود: تلاش اصلی ما در حوزه واکسن کرونا، بحث تولید داخلی آن است. چند شرکت دانش بنیان در کشور در تلاش هستند و دارند با روش های متفاوت تولید به موازات یکدیگر پیش می روند تا واکسن کرونا را تولید کنند. هدف گذاری ما تامین از تولید داخل است. باید توجه کرد که هنوز هیچ کمپانی و شرکتی تولید نهایی و قابل عرضه واکسن کرونا را انجام نداده و عموما در حال انجام مطالعات بالینی هستند. قیمت هایی هم که در این حوزه در دنیا مطرح می شود، بسیار متفاوت می باشد که بیان کننده این است که هنوز در هیچ کشوری نمی توانیم بطور قطعی درباره تولید واکسن کرونا اظهارنظر نماییم. برخی هم تاریخ هایی را برای تولید واکسن کرونا اعلام می کنند که بیشتر کاربرد سیاسی دارد تا کاربرد داروسازی. امیدواریم در کشور ما هم با نظارت مستقیم وزیر بهداشت و پیگیری های سازمان غذا و دارو در اسرع وقت بتوانیم این واکسن را در کشور داشته باشیم. در عین حال پیگیریم با تامین اعتبارات مورد نیاز از منابع خارجی هم که ممکنست زودتر از ما به تولید واکسن کرونا برسند، قسمتی از نیاز کشور را برای گروه های خاص و ضروری تامین نماییم. در این بُعد بحث واردات و تامین از منابع خارجی را هم در دست اقدام داریم و پیگیری های لازم را انجام می دهیم.
شانه ساز در ادامه در پاسخ به سوالی درباره حل مشکل تخصیص ارز از طرف بانک مرکزی و میزان ارز مورد نیاز برای دارو و تجهیزات پزشکی تا آخر سال، اظهار داشت: من عین واقعیتی را که حاصل شده است، مطرح کردم. نگرانی دوستان ما که دست اندرکاران تولید و تامین اقلام هستند، بیان شد. دوستان نگرانند. برای اینکه در ماه های گذشته نسبت به اعداد و ارقامی که انتظار داشتند و مورد تقاضایشان بوده و حداقل ها تامین نشده بود و دوستان این نگرانی را داشتند. در عن حال ما هم پیگیری کردیم. ما هیچگاه خلاف واقع صحبت نکرده ایم. به هر حال تامین ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی در ماه های گذشته با برنامه ریزی که انجام شده بود، مقداری متفاوت بود. ما هم پیگیری هایمان را انجام دادیم و در جلساتی که هفته یا ماه گذشته داشتیم، دوستان قول دادند که این کمبودها را برطرف کنند.

وعده بانک مرکزی برای تامین 360 میلیون دلار
وی اضافه کرد: پارسال با وجود پیش بینی حدود 3.6 میلیارد دلاری با حدود 700 میلیون دلار صرفه جویی ارزی، تامین دارو و تجهیزات را انجام دادیم، بدون اینکه حتی یک بیمار پشت در اتاق عمل بماند و یا برای تامین دارویش نسخه به دست و بلاتکلیف مانده باشد. برای امسال هم 2.5 میلیارد دلار برای حوزه دارو و تجهیزات پزشکی پیش بینی شده است. در جلسه ای که روز گذشته داشتیم، حدود 360 میلیون دلار از منابع مختلف بانک مرکزی کارسازی کردند و قول دادند که این میزان در اختیار گذاشته شود که این می تواند بخش مهمی از نگرانی ها را برطرف کند.

کارشکنی دشمنان در تامین دارو از طرف ایران
رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره پرداخت قسمتی از منابع ایران در انگلیس از طرف این کشور، اظهار داشت: منابع ما در خارج از کشور، قابل توجه است. فقط بحث انگلیس نیست. بلکه سال هاست که ده ها میلیارد یورو در خارج از کشور ارز داریم. اگر شیطنت ها و شرارت ها نبود، هیچ یک از این موضوعات پیش نمی آمد. عده ای دارند مانع می شوند و حتی با وجود صحبت هایی که در لفظ و کلام دارند و می گویند ما دارو و تجهیزات پزشکی را مشمول تحریم نمی دانیم، اما برای تامین این اقلام هم کارشکنی می کنند. کارشکنی هم منحصر به امروز و روز گذشته نیست، بلکه سال هاست این اتفاق می افتد. اگر توانمندی ما در تولید داخلی این اقلام نبود، یقینا می توانستند اهداف شوم شان را عملی کنند، اما تا امروز به لطف خداوند و با مجاهدت تولیدکنندگان این اتفاق رخ نداده است. تامین کنندگان و بازرگانان ما در بسیاری موارد با از خود گذشتگی و بدون نگاه به سود شخصی فعالیت می نمایند و از این به بعد هم مشکلی نخواهیم داشت. منابع انگلیس هم اینطور نیست که بخواهد ما را امیدوار یا ناامید کند. منابع ما در خارج از کشور زیاد است که با تلاش و پیگیری هایی که در سطح بانک مرکزی، وزارت خارجه و... انجام می شود، می توانیم آنها را آزاد کرده و اقلام مورد نیاز برای تولیدمان را از این مسیر تامین نماییم.

ثبت و سفارش تامین داروی بیماران پیوند
شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تامین داروی مای فورتیک برای بیماران پیوندی، اظهار داشت: تمام برنامه ریزی ها و ثبت سفارش ها برای این دارو انجام شده و امیدواریم با تامین ارزی که دارد انجام می شود، کمبود و نگرانی بابت این دارو رفع گردد. البته این دارو، داروهای مشابهی هم دارد و از همکاران پزشک خواهش می کنم که در درجه اول برای بیماران جدید و بعد هم برای بیمارانی که از قبل مصرف می کردند، اقلامی که خیلی از آنها تولید داخلی شده اند را مورد نظر قرار دهند که می تواند خیلی از دغدغه ها و دل نگرانی های هموطنان مان را کم کند. هرچند هنوز برخی همکاران پزشک توجه نمی کنند و منجر به افزایش دل نگرانی ها می شوند. در درجه اول برنامه ریزی ما تامین این اقلام و در درجه دوم تولید آنها در کشور است تا ضریب اطمینان مان در این عرصه ها خصوصاً در زمینه مای فورتیک بیشتر شود.

شانه ساز درباره انتشار آمارنامه دارویی و رصد نیازها و تخصیص ارز با عنایت به آن اظهار داشت: ما در وزارت بهداشت بطور مرتب میزان موجودی اقلام دارو و تجهیزات پزشکی و محصول سازها یا ماده اولیه را رصد می نماییم و همه حلقه های زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی سالی چند بار به صورت تکنیکال، نرم افزاری و با برگزاری جلسات حضوری کنترل می شوند. بر همین مبنا می توانیم بطور مرتب برآورد نماییم که چه میزان دارو و تجهیزات پزشکی خصوصاً از نوع مصرفی در کشور نیاز داریم. بر این اساس اولویت ها تعیین می شود و متوجه می شویم که از هر قلم دارو و تجهیزات پزشکی چه میزان موجودی و نیاز داریم و برمبنای آن برنامه ریزی می نماییم. حال اگر در راه تامین اتفاقی بیفتد، مانند کرونا، سیل یا شیوع آنفلوانزا ممکنست برنامه ریزی ها را گرفتار چالش کند. بدین سبب باید همیشه ظرفیتی را بیش از نیاز معمول ببینیم تا افزایش مصرف سبب کمبود نشود که همکاران ما این اقدامات را انجام می دهند. آنچه مورد مناقشه شده و شرکت ها را نگران کرده، آن است که برمبنای ثبت سفارش ها و روال معمول سال های گذشته، ارز تامین نشده و این سبب دل نگرانی و برگزاری جلسه امروز با وزیر بهداشت شده است و امیدواریم همانطور که بارها اعلام نموده ام با توافق های صورت گرفته با بانک مرکزی نگرانی ها برطرف شود.
شانه ساز اضافه کرد: اگر 360 میلیون دلار ارزی که وعده تخصیص آن داده شده است، قسمتی از آن ریال عمان هم هست، تحقق پیدا کند، می تواند نیازها و نگرانی شرکت های تامین کننده را کامل برطرف کند.
شانه ساز درباره خرید واکسن کرونا و تامین ارز آن، اظهار داشت: ما در زمینه واکسن کرونا مذاکراتی با چند کشور و چند کمپانی انجام داده ایم. البته هنوز سوالات و ابهامات زیادی درباره کیفیت و کمیت واکسن های کرونای تولیدی در دنیا وجود دارد. طبق دستور آقای رئیس جمهور اگر منبع مطمئنی پیدا شود و زمینه ای برای توافق ها و همکاری ها صورت گیرد، تامین ارز خارج از میزان ارز تخصیصی دارو و تجهیزات پزشکی بوده و برای تخصیص این ارز برنامه ریزی شده است و ارز واکسن کرونا طبق دستور رئیس جمهور از سایر محل ها تامین خواهد شد.
رئیس سازمان غذا و دارو درباره صادرات دارو و تجهیزات پزشکی نیز اظهار نمود: صادرات رسمی ما حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار توانسته ایم صادرات داشته باشیم. یکی از اشکالات صادرکنندگان ما این است که از آنجایی که خرید دارو و تجهیزات پزشکی برخلاف سایر کالاها به صورت امانی است، زمان بازگشت ارز نیاز به مدت طولانی تری دارد و یکی از درخواست های صادرکنندگان در جلسه امروز با وزیر بهداشت این بود که زمان بازگشت ارز دارو و تجهیرات پزشکی را بانک مرکزی طولانی تر در نظر بگیرد.
شانه ساز افزود: البته به علت مزیت کیفی و قیمتی که در کشور داریم، همیشه بخش اعظم تولیدات مان به صورت غیر قانونی به خارج از کشور قاچاق می شود که عدد آن بسیار بزرگتر از صادرات قانونی دارو و تجهیزات پزشکی است. در تلاش هستیم با عملیاتی کردن سامانه های مختلف مانند تی تک این میزان را به حداقل برسانیم. باید بدانیم که اگر برنامه صادراتی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشیم، ارزآوری و ارزش افزوده در این عرصه بسیار بسیار بالاتر خواهد بود. بالاترین ارزش افزوده در کالاهای صادراتی مربوط به کالاهای حوه سلامت یعنی تجهیزات پزشکی و دارو و در مرحله بعد آرایشی بهداشتی و غذایی است.1399/06/16
22:45:30
5.0 / 5
1451
تگهای خبر: بیمار , پزشك , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان