مهدكودك ها بلاتكلیف میان بهزیستی و آموزش و پرورش

مهدكودك ها بلاتكلیف میان بهزیستی و آموزش و پرورش

به گزارش خاتون یار معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور بر ضرورت معرفی یك متولی واحد برای واگذاری امور مهدهای كودك توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی و آمادگی كامل سازمان بهزیستی برای انجام این امر تاكید نمود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، حبیب الله مسعودی فرید با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد وضعیت مهدهای کودک، اظهار داشت: فرمایشات مقام معظم رهبری مثل همیشه کلیدی و راه گشا بود و تاکید بر کارکرد آموزشی و پرورشی مهدهای کودک که همواره بسیار مهم می باشد.
وی ادامه داد: مهدهای کودک در گذشته عموما وظیفه نگهداری را بر عهده داشتند، اما هم اکنون کارکرد مهدهای کودک تغییر کرده است و مباحث آموزشی، پرورشی و اجتماعی کردن کودکان در مهدهای دنبال می شود.
مسعودی فرید با اشاره به مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی هم اظهار داشت: شورایعالی انقلاب فرهنگی هم در مصوبات چندین سال پیش می گوید که مهدکودک یک مرکز آموزشی است و تمام تلاش ما در این چندین سال این بوده است که در حوزه قبل از دبستان، نگاه هزینه ای صرف را به کودکان به نگاه سرمایه گذاری روی کودک تبدیل نماییم چنانچه در برخی از کشورها بین ۲تا ۴ درصد از تولید ناخالصی داخلی خودشان را به رشد و تکامل کودکان اختصاص داده اند.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور اظهار داشت: از سال۸۷ قانونی یک ساله در مورد تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش و پرورش غیردولتی در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید که این قانون طی پنج سال تمدید و در سال ۹۵ بعنوان قانون دائمی مصوب شد.
وی ادامه داد: در تبصره ۲ ماده ۲ این قانون آمده است: تعیین شاخصهای آموزشی و پرورشی، تدوین محتوا و نظارت بر مهدهای کودک از حیث آموزشی و پرورشی بر عهده وزارت آموزش و پرورش و صدور مجوز و عرضه برنامه بر عهده بهزیستی است. مشکل از همین جا شروع شده و چون تولی گری مشخص نشده است و برای کسانی که وارد این حوزه می شوند، سبب سر در گمی خواهد شد.
مسعودی فرید اضافه کرد: بر طبق قانون قرار بود که آئین نامه سه ماهه نوشته شود اما در اردیبهشت ماه سال جاری به تصویب هیأت وزیران رسید اما نداشتن متولی واحد سبب شده است که این اختلاف همچنان ادامه پیدا کند و بنابراین بارها پیشنهاد تولی واحد مهدهای کودک به یک نهاد مشخص توسط سازمان بهزیستی مطرح گردیده است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی به جلسه اخیر شورای انقلاب فرهنگی اشاره نمود و اضافه کرد: در همین جلسه هم دکتر قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور بار دیگر پیشنهاد دادند که از صفر تا صد موارد مربوط به شهریه، رتبه بندی، خدمات و... مهدهای کودک به یک نهاد واحد شامل آموزش و پرورش، بهزیستی و یا هر نهاد دیگری واگذار شود و بدین سان پاسخگویی هم بهتر می شود.
او همینطور به محتوای معرفی شده از جانب بهزیستی به مهدهای کودک اشاره نمود و اظهار داشت: طی سالهای گذشته که هنوز هم آئین نامه به قانون دائمی تبدیل نشده بود، هر ساله تمام محتواهایی که به مهدهای کودک معرفی می کردیم به تایید آموزش و پرورش رسیده بود و تاکید داشتیم که این محتوا در کتاب نامه رشد که هر سال توسط آموزش و پرورش منتشر می شود معرفی شده باشد.
مسعودی فرید اظهار داشت: با عنایت به آئین نامه، مجوز دادن و برنامه(که در آئین نامه هم «برنامه» به این شکل تعریف شده است: برنامه شامل مجموعه فعالیت ها و خدماتی که در حوزه های در رابطه با فضای فیزیکی و تجهیزات، نیروی انسانی، ایمنی و بهداشت، مراقبت، شهریه، رتبه بندی و خدمات اجتماعی پیشگیرانه مهدکودک نظیر انواع غربالگری های بینایی و... که برای کودک انجام می شود) را به بهزیستی و شاخصهای آموزشی و پرورشی را به وزارت آموزش و پرورش سپرده است اما گاهی برخی از همکاران ما در آموزش و پرورش شاخص هایی از جنس فضای فیزیکی را بعنوان شاخص آموزشی تلقی می کنند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: با عنایت به این که ۸۰درصد بچه های مهدهای کودک در سنین بین ۴تا۶ سال قرار دارند که می توانند تحت آموزش پیش دبستانی قرار بگیرند، متفاوت بودن شاخصهای فضا و سایر شاخص ها سبب شده است که این دوگانگی ایجاد شود و مهدهای کودک هم گرفتار بلاتکلیفی و ابهام شده اند.
برپایه گزارش روابط عمومی سازمان بهزیستی، وی ضمن اعلام آمادگی کامل سازمان بهزیستی برای تعیین تکلیف مهدهای کودک هم اظهار داشت: کاملا آماده ایم تا دوستان ما در شورایعالی انقلاب فرهنگی یا هر جای دیگری از صفر تا صد امور مهدهای کودک را به یک نهاد مشخص بسپارند و بدین سان اختلاف نظرها برطرف خواهد شد.
منبع:

1399/06/15
22:49:58
5.0 / 5
1578
تگهای خبر: آموزشی , تولید , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان