بررسی های آماری پژوهشگران نشان داد

توزیع پزشك در استان سیستان و بلوچستان عادلانه نیست

توزیع پزشك در استان سیستان و بلوچستان عادلانه نیست

خاتون یار: نتایج یك مطالعه نشان داد كه برمبنای تمام شاخص ها، نابرابری در توزیع پزشك عمومی در استان سیستان و بلوچستان كاهش یافته، ولی در توزیع دیگر پزشكان؛ مثل پزشكان متخصص و فوق تخصص، دندان پزشكان، داروسازان و... هنوز نابرابری در سطح بالایی قرار دارد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، اجرای عدالت در بخش سلامت و از بین بردن نابرابری در توزیع منابع سلامت از نگرانی های اصلی نظام های سلامت در دنیا است.

اتخاذ سیاست های مناسب درباب توزیع پزشک در استان های کم برخوردار به خصوص سیستان و بلوچستان که بیشترین وسعت و پراکندگی و کم ترین سرانه پزشک که در استان های کشور دارند، بسیار لازم است.

بنا بر این «مهدی شهرکی» و «سیمین قادری» پژوهشگران دانشکده مدیریت و علوم انسانی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار با انجام مطالعه ای نابرابری پزشک و پزشک عمومی و توزیع آنها را در استان سیستان و بلوچستان مورد مطالعه قرار دادند.

در این پژوهش تعداد کل پزشکان عمومی، دندان پزشکان، داروسازان، متخصصین دکتری علوم آزمایشگاهی، پزشکان متخصص و پزشکان فوق تخصص شهرستان های استان سیستان و بلوچستان مورد مطالعه قرار گرفتند و این داده ها از سال نامه های آماری مرکز آمار ایران مربوط به سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۶ استخراج شدند.

برای محاسبه و سنجش نابرابری پزشک و پزشک عمومی نسبت به جمعیت استان از فاکتورهای جینی، رابین هود، هرفیندال هیرشمن و تایل استفاده شد.

نتایج این مطالعه نشان میدهد که در سال های اخیر تعداد پزشک و سرانه پزشک عمومی در استان سیستان و بلوچستان به متوسط کشور نزدیک شده است و سرانه پزشک رشد چشمگیری داشته است، اما همچنان از متوسط کشور کم تر است.

محاسبه فاکتورهای مختلف نسبت تعداد پزشک به جمعیت حاکی از این است که نابرابری در توزیع پزشک عمومی در استان کاهش یافته، ولی میزان نابرابری در توزیع پزشک هنوز زیاد است. بدین سبب حفظ پزشکان عمومی و افزایش آنها با رشد جمعیت و همین طور افزایش بازتوزیع پزشکان برای کاهش نابرابری لازم است.

بگفته پژوهشگران این مطالعه؛ یکی از دلیلهای توزیع نابرابر پزشک، وسعت زیاد استان، فقدان تجهیزات حرفه ای در شهرستان ها جهت استفاده پزشکان، مسافت طولانی شهرستان ها تا مرکز استان و مشکلات تردد زمینی و هوایی برای پزشکان است.

باتوجه به یافته های پژوهش و نکات ذکر شده، پژوهشگران پیشنهاد می کنند: «منابع فیزیکی سلامت مثل بیمارستان های تخصصی، تخت و تجهیزات پزشکی در استان سیستان و بلوچستان افزایش یابد و در شهرستان ها توزیع شود تا پزشکان انگیزه کافی برای فعالیت در شهرستان های استان را داشته باشند. همین طور مشوق های مالی و تعرفه ای و افزایش پذیرش دانشجو در رشته های تخصصی موردنیاز جهت خدمت طولانی مدت در استان مفید خواهد بود».

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «سنجش نابرابری توزیع پزشک و پزشک عمومی در استان سیستان و بلوچستان (۱۳۸۸-۱۳۹۶)» در فصل نامه پایش؛ نشریه پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، انتشار یافته است.

منبع:

1399/06/08
14:12:48
5.0 / 5
1684
تگهای خبر: بیمار , پزشك , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان