از نذر سلامت تا تأثیر آن بر روان

از نذر سلامت تا تأثیر آن بر روان

به گزارش خاتون یار یك روانشناس اجتماعی با اشاره به اینكه اگر عالمان دینی و مراجع تقلید انواع نذرها را برای مردم تشریح كنند و به نسبت نیازهای روز جامعه ادای نذرها دگرگون شود، در شرایط كنونی كمك كننده است، اظهار داشت:  در شرایط فعلی یكی از نذرهای خوب می تواند تهیه انواع لوازم بهداشتی مانند ماسك و توزیع آن میان افرادی كه به لحاظ مالی توانایی تهیه اینگونه اقلام را ندارند، باشد.


علیرضا شریفی یزدی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه در اصول اعتقادی ما بن بستی وجود ندارد، اظهار داشت: شاید به سبکی از ابراز احساسات مذهبی مانند قربانی کردن، نذری دادن، طعام و... عادت کردهایم، اما اگر عالمان دینی و مراجع تقلید انواع دیگر نذرها را برای مردم تشریح کنند و به نسبت نیازهای روز جامعه ادای نذرها دگرگون شود، یقیناً می تواند در این شرایط کمک کننده باشد.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی یکی از نذرهای بسیار خوب، تهیه انواع لوازم بهداشتی برای جلوگیری از انتقال کرونا و توزیع بین افرادی است که به لحاظ مالی توانایی تهیه اینگونه اقلام را ندارند.
این روانشناس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری بیان نمود: همه اینها نشان دهنده آن است که مسؤلان تراز اول به صورت جدی در کشور نگران این مساله هستند، بنابراین باید در این حوزه مردم هم همکاری کنند و صرفا همکاری دولت و ستاد مبارزه با کرونا نمی تواند مساله را حل کند و ما نیازمند همکاری مردم هستیم.
شریفی یزدی اعتقاد دارد که حالا بحث ترویج این مورد بر عهده رسانه هاست تا به صورت مکرر اما صادقانه و شفاف، مبحث نذر سلامت را ترویج دهند.
ایشان در ادامه گسترش کار خیر را به لحاظ روانشناسی از دو بعد مورد بررسی قرار داد و اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد زمانی که فردی کار خیری انجام می دهد و به نیازمندی کمک می نماید به همان میزان هم سود می برد، اما احساسی که در او ایجاد می شود، باعث ترشح هورمون هایی خواهد شد که به مراتب در سلامت او اثرگذار است. در واقع از نظر فیزیولوژیکی در بدن هورمون دوپامین ترشح شده که این هورمون سبب افزایش احساس آرامش خواهد شد، به دنبال آن هم میزان ترشح هورمون سروتونین افزایش و میزان ترشح هورمون کورتیزول کاسته می شود و درنهایت در سلامت روان فرد اثرگذار خواهد بود.
شریفی یزدی افزود: انسان به لحاظ روانی موجودی تلقین پذیر و تقلیدپذیر است و زمانی که در بستر مناسب رشد کار نیک قرار می گیرد، امکان اینکه اطرافیان او هم از او تقلید کنند، بسیار زیاد است.
منبع:

1399/05/14
22:40:22
5.0 / 5
2371
تگهای خبر: تحقیقات , دولت , سلامت , لوازم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان