بحران آلودگی سرب در جهان و ۸۰۰ میلیون كودك در معرض خطر

بحران آلودگی سرب در جهان و ۸۰۰ میلیون كودك در معرض خطر

خاتون یار: سازمان ملل متحد در گزارش تازه ای درباره یك بحران بهداشتی عظیم و ناشناخته هشدار داد؛ بحرانی كه بگفته این سازمان تا 800 میلیون كودك در سراسر جهان را در معرض مسمومیت ناشی از این نوع آلودگی آب و هوایی قرار داده است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، صندوق کودکان سازمان ملل متحد در این گزارش اعلام نمود تخمین زده می شود از هر سه کودک یک نفر، سطح سرب در خونش به اندازه ای بالا است که نیاز به اقدام فوری برای پیش گیری از لطمه های طولانی مدت دارد.
این نوع سرب که یک نوروتوکسین قوی دارد با علایم اولیه کم و بی سر و صدا سلامت کودکان را به صورت جدی تهدید می کند.
هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف در این خصوص می گوید: اطلاع از چگونگی آلودگی گسترده سرب و درک عواقبی که می تواند جهت زندگی افراد و جوامع به وجود می آورد باید عزم ما را برای اتخاذ اقدامات فوری در جهت محافظت از کودکان جزم تر کند.
قرار گرفتن در معرض سرب در دوران کودکی عواقب گسترده ای همچون مشکلات رفتاری، لطمه های کلیوی و بیماری های قلبی و عروقی در آینده را برای فرد به همراه دارد.
گفته می شود این مشکل بیشتر در جنوب آسیا اتفاق می افتد و کودکان آن منطقه بیش از سایر مناطق در معرض خطر هستند. آلودگی سرب از منابع مختلفی چون کوره های فضای باز رنگ و بنزین حاصل می شود. همین طور لوله کشی سرب در خیلی از کشورها مقادیر خطرناکی از مواد شیمیایی را وارد آب شرب می کند.
در بخش دیگری از گزارش سازمان ملل آمده است که یکی دیگر از منابع برجسته تولید سرب، سم باتری های غیرقابل بازیافت و یا ضعیف باتری ماشین است. نکته دیگر اینکه در کشورهایی که مسمویت با سرب برای کودکان بیشتر اتفاق افتاده از سال ۲۰۰۰ به بعد تعداد وسایل نقلیه در جاده های آن کشورها دو برابر شده است.
این گزارش تحلیلی و تحقیقی از طرف یک انستیتوی ارزیابی معیارهای بهداشتی انجام شده که یک گروه پیشرو در زمینه تحقیقات بهداشت جهانی بشمار می رود.
همین طور این مطالعه نشان میدهد در صورتیکه سطح سرب خون در کودکان کشورهای ثروتمند در طول سالها کاهش یافته است، در کشورهای فقیرتر این مشکل به طرز شایان توجهی افزایش یافته است.
به گزارش یورونیوز، ریچارد فولر، رئیس موسسه خیریه «زمین پاک» که در این تحقیق همکاری داشته است می گوید: مردم می توانند در مورد خطرات سرب بیشتر بدانند و از فرزندان خود محافظت کنند. ضمن اینکه خبر خوب این است که سرب می تواند بدون خطر در معرض بازیافت قرار گیرد. همین طور بازده اقتصادی و اجتماعی حاصل از سرمایه گذاری در کاهش آلودگی سرب می تواند بسیار عظیم باشد.1399/05/10
13:52:45
5.0 / 5
2015
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان