استاندار:

استان مركزی در كف سرانه تخت بیمارستانی قرار دارد

استان مركزی در كف سرانه تخت بیمارستانی قرار دارد

مركزی استاندار استان مركزی اظهار داشت: متاسفانه الان استان مركزی در كف سرانه تخت بیمارستانی قرار دارد.


سیدعلی آقازاده امروز چهارشنبه هشتم مردادماه در ستاد مدیریت بیماری کرونا که با حضور دو تن از معاونین وزیر بهداشت در ساختمان الغدیر استانداری مرکزی برگزار شد، با تقدیر از زحمات کادر سلامت استان و همراهی و تعامل قرارگاه پدافند زیستی بمنظور اجرای دقیق مصوبات ۵۴ جلسه ستاد برای مدیریت این بیماری، اظهار نمود: خوشبختانه استان مرکزی کارنامه خوبی را در مبارزه با بیماری کووید ۱۹ داشته است و یکی از کارکنان کادر سلامت استان در امر مقابله با این بیماری جان خود را از دست داد و به شهدای مدافع سلامت پیوست.
وی در ادامه به کمبودهای استان مرکزی در حوزه زیرساخت های درمانی اشاره نمود و اضافه کرد: هم اکنون سرانه تخت بیمارستانی در استان مرکزی حدود ۱.۷ است و این استان از این حیث در مضیقه بوده و در مواقع بحران نظیر شیوع بیماری کرونا و حتی در تمام ایام سال با مشکلات و چالش های مختلفی مواجه می باشد.
وی اضافه کرد: بهره گیری از ظرفیت بیمارستان های خیرساز و نیز مراکز درمانی وابسته به بخش خصوصی نظیر بیمارستان سینا، آیت الله خوانساری، قدس و... توانسته است قسمتی از نیاز درمانی مردم استان را تامین کند و بار بزرگی را از دوش بیمارستان های دولتی بردارد.
آقازاده به برگزاری نشستی با وزیر بهداشت برای تسریع در بهره برداری بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) اراک و نیز اختصاص ۴۰ میلیارد تومان جهت خرید تجهیزات این بیمارستان اشاره نمود و اضافه کرد: باید برای بهره برداری از این مرکز درمانی وابسته به علوم پزشکی اراک به یک راهکار قطعی برسیم تا این مرکز در آخر دولت در چرخه ارائه خدمات به مردم قرار گیرد.
وی درباب بیمارستان خمین نیز اظهار داشت: این بیمارستان با پیشرفت فیزیکی حدود ۸۰ درصدی نیازمند تخصیص ۴۰ میلیارد تومان برای تکمیل فضای ساختمانی است و برای تجهیز آن نیز اعتبار جداگانه ای نیاز است و امیدواریم این بیمارستان با دستوری که وزیر بهداشت صادر کرده است تا آخر سال تکمیل شود.
وی همین طور اظهار داشت: شهرستان شازند تنها شهرستان استان مرکزی است که از نعمت داشتن بیمارستان وابسته به بخش دولتی محروم است. حدود دو سال پیش توافقنامه ای بین وزارت بهداشت و پتروشیمی شازند منعقد شد و بر طبق این توافق نامه شرکت پتروشیمی شازند متعهد به ساخت یک بیمارستان در شازند که جمعیتی بیش از ۱۱۰ هزار نفر دارد شد و تجهیز و تامین نیروی آن نیز به وزارت بهداشت محول شد.
استاندار مرکزی از عدم جذب ۴۰ میلیارد تومان اعتبار اولیه در نظر گرفته شده از طرف شرکت پتروشیمی شازند برای راه اندازی این بیمارستان آگاهی داد و اضافه کرد: کلنگ راه اندازی این بیمارستان توسط وزیر وقت بهداشت در شازند بر زمین زده شده است و طبق توافقنامه صورت گرفته این بیمارستان با تعهد شرکت پتروشیمی شازند باید راه اندازی شود.
وی به جمعیت ۳۰ هزار نفری شهر جدید مهاجران اشاره نمود و اضافه کرد: متاسفانه یک مرکز درمانی قابل قبول در این شهر که در مجاورت جاده اصلی تهران به اهواز راه اندازی شده وجود ندارد که با راه اندازی بیمارستان دولتی شازند نیازهای درمانی این مردم این منطقه برطرف خواهد شد.
وی به تامین تجهیزات و زیرساخت های درمانی استان مرکزی نیز اشاره نمود و اضافه کرد: تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز درمانی در استان مرکزی نگاه ویژه وزارت بهداشت را می طلبد. الان این استان از لحاظ تجهیزات و زیرساخت های درمانی به ویژه در ساوه و خمین با مشکلات عدیده ای مواجه می باشد و انتظار می رود در ساوه که با وجود جمعیت بالا با محدودیت های زیرساختی مواجه می باشد و نیز شهرهای خمین، محلات، دلیجان، آشتیان، تفرش امکانات و تجهیزات خوبی در نظر گرفته شود.
آقازاده به آغاز عملیات اجرایی راه اندازی بیمارستان دولتی در شهرستان ساوه اشاره نمود و اظهار داشت: امیدواریم زمینه تسریع در راه اندازی این بیمارستان که یکی از نیازهای اساسی این شهر است با نگاه ویژه وزارت بهداشت فراهم گردد.
وی اشاره کرد: تکمیل طرح های نیمه تمام حوزه سلامت به ویژه سه بیمارستان در شهرهای ساوه، خمین و شازند می تواند استان مرکزی را در زمره استان های برخوردار از سرانه مطلوب تخت بیمارستانی و تجهیزات درمانی قرار دهد و امیدواریم سال ۱۴۰۰ برای استان مرکزی در حوزه ارتقای فاکتورهای درمانی سال خوبی باشد.
وی در آخر از مردم استان مرکزی خواست تا نسبت به رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی با توجه به این که این استان در زمره استان های با وضعیت هشدار قرار گرفته و امروز از نظر مبتلاشدن و آمار فوتی بیست و چهارمین استان کشور است، اهتمام جدی داشته باشند و اظهار داشت: این استان در کمربندی از استان های آلوده به ویروس کرونا گرفتار شده و علاوه بر اجرای تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا باید مردم نیز مشارکت حداکثری در حوزه پیشگیری و درمان این بیماری داشته باشند.
استاندار مرکزی به خستگی کادر درمانی استان برای مقابله با کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: الان افزون بر ۱۰۰ نفراز کادر درمانی و حوزه سلامت استان به کرونا مبتلا شدند و در قرنطینه هستند و به سبب خستگی زیاد و فشار کاری بالا افسرده شده اند و حتی بعضی از کارکنان سلامت استان بدلیل فشار بالای کار درمان خواهان جدایی از سیستم هستند.
وی از مردم خواست تا افرادی را که در رعایت پروتکل های بهداشتی و به ویژه استفاده از ماسک سهل انگاری می کنند را راهنمایی و ارشاد کنند تا بتوانیم از این مقطع و شرایط سخت با موفقیت عبور نماییم.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی در این نشست بیان کرد: استان مرکزی جزو نخستین استان هایی بود که قرارگاه پدافند زیستی را در جهت مقابله با کرونا در تاریخ ۶ اسفندماه ۹۸ تشکیل داد و تابحال ۵۳ جلسه در این راستا تشکیل شده است.
بهروز اکرمی با اشاره به جلسات مکرر کمیته های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی و کمیته سیاسی به صورت مستمر، اضافه کرد: در طول ماه های اخیر از ظرفیت خیرین برای کمک به شبکه بهداشت و درمان استان و از ظرفیت سمن ها به شکل سازمان یافته برای بازدیدها و بازرسی ها استفاده شده است و از همان ابتدا تصمیمات سختی در استان اتخاذ شد بطوریکه تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در کشور انجام نشده بود، اما استان مرکزی در این راستا پیش قدم شد.
وی با اعلان اینکه کوشش های کادر درمان را با هیچ پاداشی نمی توان جبران کرد چونکه ایثارگرانه فعالیت می نمایند، اظهار داشت: در ماه های اخیر اصناف همکاری بسیار مطلوبی با مجموعه استان داشتند بطوریکه پیش از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، استان مرکزی مبادرت به تعطیلی پاساژها و برخی صنوف کرد، همین طور نیروهای مسلح هوشمندانه اقدام نمودند بطوریکه ضدعفونی ورودی و خروجی شهرها در دستور کار ارتش قرار گرفت.
اکرمی اشاره کرد: یکی از گلایه های مردم اجرایی نشدن بعضی از مصوبات به ویژه در حوزه اقتصادیست که امیدواریم در ستاد ملی مقابله با کرونا راهکار مناسبی در این خصوص اتخاذ شود.
معاون استاندار اضافه کرد: استان مرکزی، استانی صنعتی است و با وجود بیماری کرونا، در عین رعایت پروتکل های بهداشتی هیچ آسیبی به عرصه تولید این استان وارد نشد.
منبع:

1399/05/08
21:38:13
5.0 / 5
1760
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان