افزایش قیمت موادمخدر در كشور

افزایش قیمت موادمخدر در كشور

خاتون یار: دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر از از افزایش قیمت موادمخدر آگاهی داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، سردار اسکندر مومنی با اعلان اینکه سال ۹۸ سالی بسیار موفق و درخشان برای جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با موادمخدر بود، اظهار داشت: در سال ۹۸ تعداد شهدای مبارزه با موادمخدر گذشته نسبت به سال ۹۷، ۵۶ درصد و تعداد جانبازان ۶۰ درصد کاهش داشت. همین طور کشفیات سلاح، تلفات اشرار، مصادره اموال و دستگیری قاچاقچیان افزایش و همچنین قیمت موادمخدر نیز افزایش داشت. در سال ۹۸ همین طور توانستیم ۱۰۰۰ تن موادمخدر را کشف نماییم.

مومنی اشاره کرد: سازمان ملل در گزارشی که به طوررسمی اعلام نمود در دو هفته گذشته به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر بر همین موضوع صحه گذاشت و اعلام نمود ایران با وجود اینکه در گیر مشکلات کرونا بود ولی در مبارزه با مواد مخدر برای نجات بشریت غافل نشد. این سازمان همین طور بطور رسمی اعلام نمود که رتبه نخست کشفیات تریاک، هروئین و مرفین دنیا مربوط به جمهوری اسلامی ایران است که این خیلی جای تعجب دارد چون ایران نه تولید کننده، نه مبدا و نه مقصد مواد مخدر و نه فقط مسیر است.

وی اضافه کرد: وقتی ۹۰ درصد تریاک جهان، ۴۸ درصد مرفین جهان و ۲۶ درصد هروئین جهان را ایران کشف می کند سئوالی که در ذهن ایجاد می شود اینکه پس بقیه چه کار می کنند؟ ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۳۸۰۰ شهید و ۱۲ هزار مجروح و جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم نظام و کشور شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلان اینکه کشور افغانستان سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ فقط ۲۰۰ تن تولیدات مواد مخدر داشت، اظهار داشت: الان این رقم به ۹ هزار تن رسیده یعنی نزدیک به ۵۰ برابر شده است. این میزان افزایش مواد مخدر با حمایت و ترغیب آمریکاییها و کشورهای حاضر در افغانستان نمود پیدا کرده است.

مومنی که در یک برنامه زنده رادیویی صحبت می کرد، با اعلان اینکه با مجموعه اقدامات خوبی که طی سال قبل در کشور انجام شد قیمت مواد مخدر در داخل افزایش پیدا کرد، اظهار داشت: این مسئله یک امر طبیعی است وقتی مبارزه با مواد مخدر تشدید، میزان کشفیات بیشتر و به یک معنا هزینه های قاچاقچیان بالا می رود در مقابل عرضه کمتر و قیمت بر مدار افزایشی قرار می گیرد و بر عکس هم اگر قیمت مواد مخدر ارزان و در دسترس باشد گرایش به مصرف این مواد در جامعه بیشتر می شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه رابطه معناداری بین مقابله و قیمت مواد مخدر وجود دارد، اظهار داشت: اگر مبارزه با مواد مخدر درست نباشد و عرضه در جامعه بیشتر شود به طور طبیعی قیمت روند کاهشی به خود می گیرد اما در عوض اگر مبارزه به شکل درستی صورت گیرد و هزینه قاچاقچیان بالا رود بی شک عرضه مواد کمتر و در مقابل قیمت افزایش می یابد و مردم به سبب در دسترس نبودن و گرانی، کمتر به سمت مصرف مواد مخدر سوق پیدا می کنند.
1399/04/27
12:00:07
5.0 / 5
2306
تگهای خبر: تولید , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان