نوری به خاتون یار خبر داد

دپوی لوازم قابل اشتعال در پلكان پشت بام سینا اطهر

دپوی لوازم قابل اشتعال در پلكان پشت بام سینا اطهر

به گزارش خاتون یار رئیس كمیته ایمنی شورای شهر تهران اعلام نمود كه بر اساس گزارش اولیه آتش نشانی اشكال در سیستم برق نگهداری سیلندرهای اكسیژن علت وقوع حادثه كینیك سینا اطهر بوده است.


زهرا صدراعظم نوری در گفتگو با ایسنا، در مورد حریق شب گذشته در کلینیک سینا اطهر اظهار داشت: متأسفانه شب گذشته شاهد حریق در ساختمان پنج طبقه مرکز درمانی سینا اطهر بودیم که منجر به فوت برخی از همشهریان و مصدوم شدن تعدادی دیگر از همشهریان و آتش نشانان شد.
وی ضمن تسلیت به خانواده های داغدار خاطرنشان کرد: این حادثه بر اثر رعایت نکردن ایمنی و عدم توجه به دستورالعمل و استانداردها رخ داده است و می بینیم خودخواهی و منفعت طلبی ذینفعان چگونه به جان همشهریان مان آخر می دهد.
رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران اضافه کرد: خوشبختانه آتش نشانی پنج دقیقه ای به محل حادثه می رسد و تیم های امدادونجات به سرعت مبادرت به مهار شعله های آتش که از در ورودی و طبقه همکف و زیرین می کنند و اجازه سرایت آتش را به ساختمان های مجاور و ضلع شرقی و جنوبی را ندادند و آنرا مهار کردند و با این که شاهد انفجارهای پی درپی سینلدرهای اکسیژن بودیم اما خوشبختانه حریق توسعه نیافت.
وی با اشاره به اینکه بلافاصله تیم های عملیاتی به جست وجوی افراد در طبقات پرداختند اما متأسفانه ۱۹ نفر جان خویش را در این حریق از دست دادند، اظهار داشت: هنوز علت دقیق این حریق مشخص نشده است اما تیم های آتش نشانی طبق گزارشات اولیه اعلام نمودند که اشکال اصلی در سیستم برق نگهداری سیلندرهای اکسیژن بوده است.
نوری با اشاره به اینکه این ساختمان همچون ساختمان های ناایمنی بوده که وضعیت نامناسب شبکه برق داخلی ساختمان را در آن شاهد بودیم، اظهار داشت: اتاقک انباری غیراصولی برای نگهداری سیلندرهای اکسیژن در مجاورت ورودی و محل دسترسی به ساختمان استفاده می شده است و این در شرایطی است که لوازم قابل اشتعال در پلکان دسترسی به پشت بام دپو شده بود که این مساله امکان تردد مناسب را سلب کرده و باعث توسعه حریق شده بود.
وی با اشاره به اینکه در پشت بام فضایی را با کاربری انباری بوجود آورده بودند، اظهار داشت: پلکان دوربند کافی نداشت و این مساله سبب انتقال سریع دود به طبقات از راه راه پله شده بود.
نوری با تاکید بر اینکه این ساختمان پنج طبقه ۱۴۰۰ مترمربع زیربنا داشت، اظهار داشت: این ساختمان ایمنی لازم را نداشته است بگونه ای که آتش نشانان در سال ۹۴ اخطاریه ای را برای این واحد صادر کرده و دستورالعمل هایی را هم در جهت ایمن سازی به آن اعلام می کنند اما مورد توجه مالک قرار نمی گیرد.
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در سال ۹۶ سازمان آتش نشانی با عنایت به این که در این ساختمان دستورالعمل های ایمنی قبلی رعایت نشده بود باردیگر ضمن تذکر به مالک، نامه استنکاف از دستورالعمل های ایمنی را باردیگر ابلاغ می کند، اظهار داشت: در سال ۹۷ یکی از واحدهای بازرسی آتش نشانی باردیگر هشداری به ساختمان می دهد که متأسفانه تمکین نمی کند و نهایتا در سال ۹۸ شهرداری منطقه یک ضمن ابلاغ دستورالعمل ها در اخطار جدی به مالک اعلام می کند که اگر اقدامی در این خصوص صورت نگیرد ذینفعان باید در مقابل حوادث احتمالی پاسخگو باشند. هر چند که مالک اقداماتی ناقص همچون نصب خاموش کننده آتش یا اجرای سیستم اعلام و اطفای حریق را انجام می دهد اما این اقدامات به صورت ناقص اجرا شده و دستورالعمل را به صورت کامل اجرا نکردند.
وی با اشاره به اینکه لازم است مراکزی که دستورالعمل های ایمنی را رعایت نمی کنند ولی از سویی مرکز رجوع مردم هستند از راه مراجع قضایی پیگیری برای پلمب آنها صورت گیرد، خاطرنشان کرد: برپایه گزارشی که در صحن شورای شهر عنوان شد، حدود ۳۳ هزار واحد پرخطر در تهران شناسایی شده است که برخی از آنها مراکز آموزشی، اداری، مذهبی و درمانی هستند که ذینفعان این ساختمان ها باید بگونه ای موظف شوند که دستورالعمل های ایمنی را اجرایی کنند و لازم است که در قانون بازبینی شود و مالکان و ذینفعان در مقابل اقداماتی که سبب می شود که هم وطنان مان از نظر جانی و مالی گرفتار صدمه شوند، پاسخگو باشند.
وی اضافه کرد: باید سازوکاری فراهم گردد که اگر ذینفعان ساختمان های غیراستاندارد به قوانین تمکین نکنند برخورد قاطع تری با آنها صورت گیرد.
نوری با اشاره به اینکه آتش نشانان بعد از اعلام حریق بلافاصله در محل حاضر شدند اما اگر دسترسی لازم و کافی وجود نداشته باشد بطور قطع مشکلاتی ایجاد می شود، اظهار داشت: به یاد داریم که در همین دوره مدیریت شهری پیگیری هایی برای خرید تجهیزات آتش نشانی انجام شد و نرده بان هایی که در این دوره شورای شهر خریداری کردیم شب گذشته به کار آمد و برخی از همشهریان و محبوس شدگان را نجات داد بگونه ای که ۱۱ نفر از راه ساختمان شمالی و ۹ نفر از طبقات پایین تر به خارج از کلینیک انتقال داده شدند.1399/04/12
14:00:16
5.0 / 5
2347
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان