تأثیر كرونا بر الگوی مصرف موادمخدر و كشفیات آن در ایران

تأثیر كرونا بر الگوی مصرف موادمخدر و كشفیات آن در ایران

به گزارش خاتون یار معاون اجتماعی موسسه كادراس با اشاره به اینكه محدویت های مرزی و هوایی اعمال شده در كشورها روند عرضه مواد را كند و تقاضا را افزایش داده و باعث افزایش قیمت خیلی از مواد شده است، اظهار داشت: در ایران به علت محدودیت در قاچاق تریاك و افزایش قیمت آن، برخی مصرف كنندگان از تریاك روی به مصرف هروئین آورده اند كه هم ارزان تر است و همه قدرت نشئگی بالاتری دارد.


فرزانه سهرابی در گفتگو با ایسنا، درباره قاچاق مواد مخدر در ایران و جهان در شرایط پاندمی کرونا اظهار داشت: امروزه با همه گیری جهانی کروناویروس، زندگی همه ما تحت تأثیر قرار گرفته است، اما به نظر می آید افرادی که از اختلالات سوء مصرف مواد و اعتیاد رنج می برند، بیشتر از دیگران در معرض جدی نتایج آن باشند. در واقع این ویروس بعضی از جنبه های زندگی انسان ها را که کمتر در معرض دید بوده، نمایان کرده است؛ اول آنکه شکل جدیدی از نابرابری ها را برای همه ما آشکار کرد که تا پیش از آن خفته بود؛ شکلی از نابرابری ها که بیشتر در زندگی اقلیت ها و اقشار صدمه پذیر دیده می شد (مانند زندگی افراد معتاد بخصوص معتادان متجاهر و بی خانمان) و دوم قدرت رسانه های مجازی در انتشار خبری واقعی و کذب، (مانند این جمله کلیدی که معتادان کرونا نمی گیرند) مطرح است.
وی افزایش سرعت دیجیتالی شدن زندگی انسان ها را هم از دیگر تاثیرات کرونا بر زندگی انسان ها دانست و اضافه کرد: سرعت دیجیتالی شدن زندگی انسان ها بخصوص شهروندان کشورهای در حال توسعه با ظهور کرونا بسیار بیشتر شد که البته این جنبه کرونا هم دارای دو وجه است؛ وجه اول این است که با پاندمی کرونا و اعمال محدودیت در رفت و آمد و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، خریدهای اینترنتی، دید و بازدیدهای اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی بیشتر از گذشته و با سرعت بسیار بالایی رشد کرد و وجه دوم دیگر این سبک زندگی، فروش کالاها و عرضه خدماتی مانند فروش انواع مواد و تبلیغات در مورد اعتیادآور نبودن آنهاست.
سهرابی با اشاره به اینکه همزمان با انتشار کرونا در زنجیره عرضه و تقاضای موادمخدر اختلال به وجود آمده و به صورت کلی دنیای قاچاق و جرائم سازمان یافته را تحت تأثیر قرار داده است، اظهار نمود: اگر در گذشته عرضه مواد بدون محدودیت بود و قاچاقچیان این کار را راحت انجام می دادند، امروز کرونا محدودیتی در مرزهای زمینی و هوایی بوجود آورده و این مورد زمینه ساز ۲ اتفاق مهم شده است که عرضه مواد در کشورهای مختلف اختلالی بوجود آورده است. همینطور در کشورمان قاچاق مواد به علت نظارت نظامی و انتظامی سخت انجام می شود و ورود مواد به کشور دشوار می باشد و کرونا باعث افزایش قیمت برخی مواد همچون هروئین شده است.
وی در بخش دیگری با تاکید بر اینکه افراد مصرف کننده متوجه گرانی قیمت مواد مخدر شده اند به طرح این مورد پرداخت که سردار مومنی هم بر این نکته صحه گذاشت و در کل می توان نتیجه گرفت ظهور کرونا دسترسی به مواد مخدر را سخت تر کرده است در حالیکه رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بیرون نیامدن از منزل هم بر این دشواری افزوده است.

تاثیر کرونا بر میزان مصرف مواد و کشفیات آن در ایران
علیرغم این اظهارات، حال سوالی که مطرح می شود این است که کرونا چه تاثیری در میزان مصرف مواد و کشفیات آن در ایران داشته است؟ معاون اجتماعی موسسه کادراس در اینباره اینطور توضیح داد: به علت نظارت های شدید امنیتی و انتظامی میزان کشفیات مواد بسیار بالاست، حدود ۹۹ درصد مواد مصرفی در کشور از راه مرزهای شرقی کشور قاچاق می شوند. همچنین، با همه گیری کرونا و محدویت های اعمال شده در مرزهای هوایی و زمینی امکان قاچاق خیلی سخت و با تشدید نظارت ها و محدودیت میزان کشفیات مواد نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است. این میزان از کشفیات، در کنار کاهش عرضه و افزایش تقاضا برای مصرف، هم باعث افزایش قیمت مواد و حتی تحت تأثیر قرار گرفتن میزان خلوص آنها شده است. در واقع مهمترین پیامد پاندمی بیماری کووید-۱۹ در بازار مصرف و قاچاق مواد، اختلال در زنجیره عرضه و تقاضای آن است چونکه محدویت های مرزی و هوایی اعمال شده در کشورها روند عرضه مواد را کند و تقاضا را افزایش داده و درنهایت باعث افزایش قیمت خیلی از مواد شده است. در قاره اروپا قیمت کانابیس و کوکائین حدود سه برابر افزایش یافته است.

کرونا الگوی مصرف مواد مخدر را هم تغییر داد
سهرابی خاطرنشان کرد: حتی به نظر می آید در نتیجه اختلال در زنجیره عرضه مواد، مواد تولیدی منطقه ای جایگزین مواد قاچاق شده است؛ بعنوان مثال ذائقه مردم اروپا در مصرف مواد کوکائین و هروئین است که بیشتر این مواد از راه قاچاق وارد کشورهای اروپایی می شود، اما در نتیجه همه گیری کرونا و اختلال در عرضه و قاچاق آنها، مصرف کنندگان روی به مصرف موادی مانند کانابیس آورده اند که دسترسی راحت تری به آن دارند، بنابراین قیمت این ماده با افزایش روبرو شده است. در ایران هم به علت محدودیت در قاچاق تریاک و افزایش قیمت آن شاهدیم که برخی مصرف کنندگان از تریاک روی به مصرف هروئین آورده اند که هم ارزان تر است و همه قدرت نشئگی بالاتری دارد.

از تأثیر کرونا در فروش مجازی مواد مخدر تا نوجوانانی که در معرض تهدید هستند
معاون اجتماعی موسسه کادراس در پاسخ به این سؤال که آیا به دنبال محدودیت های ترددی اعمال شده در نتیجه پاندمی کرونا، فروش مواد مخدر به صورت مجازی افزایش داشته است؟ بیان نمود: روند سایبری شدن جرم و جنایت در سطح جهان مدت هاست که با رشد قابل توجهی همراه می باشد، در واقع فضای مجازی بستری است که به علت حضور گسترده در عین حال پنهان نوجوانان و جوانان در آن، برای سودجویان و قاچاقچیان انواع مواد بسیار سودآور و مطمئن است اما دیده شده به علت ظهور کرونا رفت و آمدها کمتر، دسترسی افراد به یکدیگر سخت تر و در نتیجه حضور فروشندگان مواد در پاتوق های معروف خود کمرنگ تر شده است و در عین حال فرد مصرف کننده هم برای در امان ماندن از مبتلا شدن به کرونا ترجیح داده یا مصرف خویش را کنترل کند و یا اینکه به صورت مجازی و عدم ارتباط مستقیم مواد مصرفی خویش را تأمین کند؛ ازاین رو استفاده از فضای مجازی و حتی فروش مجازی مواد مانند خرید و فروش هر کالای دیگری می تواند با افزایش روبرو شده باشد.
وی ادامه داد: پیش از ظهور کرونا اگر فردی قصد داشت که به مواد دسترسی پیدا کند نخستین گزینه اش حضور فیزیکی در مکان عرضه بود اما با انتشار کرونا فضای مجازی این امکان را به فرد می دهد که در این بستر تهیه مواد را انجام دهد، در حالیکه در فضای زندگی واقعی هم با موارد فاصله گذاری اجتماعی و سختی تردد مواجه می باشد و به عبارتی در اینجا سختی های دسترسی وجود دارد.
سهرابی با اشاره به اینکه فضای مجازی هرچند یک فرصت است، اما هم اکنون تهدیدی در حوزه اعتیاد و مواد است، تصریح کرد: الان فروش مواد مخدر در فضای مجازی و ترویج سبک زندگی ترغیب کننده مصرف مواد مخدر در این بستر هر دو نگران کننده است. ضمن اینکه هم اکنون مواد جدیدی با شعار اعتیادآور نیست، در فضای مجازی مدام ترویج می شود که نخستین قربانی آن نوجوانان و جوانان هستند.
معاون اجتماعی کادراس با اشاره به اینکه نوجوانان و جوانان با گسترش فضاهای مجازی بیشتر درگیر صدمه های اجتماعی مانند اعتیاد شده اند، اظهار داشت: افراد فعال در حوزه قاچاق مواد مخدر، نوجوانان و جوانان را از راه فضای مجازی ترغیب می کنند که مصرف بعضی از مواد اعتیادآور نیست تا از این طریق آنها را وارد زنجیره عرضه و تقاضای مواد کنند، چونکه نوجوانان و جوانان بعنوان افرادی که دارای سن کمی هستند و در صورت ابتلای به اعتیاد سالیان سال امکان دارد مواد مصرف کنند و بعنوان مشتریان دائمی برای فروشندگان و قاچاقچیان مواد سودآوری بالاتری دارند.
سهرابی همینطور در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به این سؤال که آیا این ادعا که معتادان کرونا نمی گیرند سبب نشده که افراد سالم روی به مصرف مواد آورند؟ هم اظهار داشت: زنجیره مصرف مواد در افراد عادی از مصرف تفننی شروع و در صورت عدم کنترل آن به مصرف تفننی و در نهایت دائمی منجر می شود. امکان دارد با گسترش این شایعه که معتادان کرونا نمی گیرند افرادی که مصرف تفننی داشتند روی به مصرف گاه گاهی یا دائمی آورند، اما از طرفی محدودیت های اعمال شده در نتیجه جلوگیری از گسترش کرونا و حتی افزایش مصرف مواد و عدم دسترسی به مواد، توانسته باشد در بعضی از افراد موجبات کاهش مصرف را فراهم نموده باشد. در واقع نمی توان به صورت مستند اظهار داشت که شایعه معتادان کرونا نمی گیرند روی گرایش افراد سالم به مصرف تأثیر داشته باشد، اما توانسته میان معتادان در بی توجهی به انجام اقدامات پیشگیرانه از کرونا موثر باشد، به طوریکه آنها با این تفکر که کرونا نمی گیرند نسبت به رعایت موارد بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی بی توجه بوده باشند. امروز می بینیم که بر مبنای اعلام مدیر کل آموزش و پیشگیری سازمان بهزیستی تابحال تست کرونای ۶۸ معتاد مثبت بوده است و این آمار تنها مربط به معتادان متجاهری است که از سطح شهر جمع آوری شده اند.
منبع:

1399/03/29
11:35:24
5.0 / 5
2180
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان