غلامعلی افروز در یادداشتی عنوان كرد

پیشنهاد تاسیس وزارت خانواده

پیشنهاد تاسیس وزارت خانواده

به گزارش خاتون یار یك استاد دانشگاه با تاكید بر لزوم جامعه و جهان خانواده محور، پیشنهاد كرد تا وزارت خانواده، برای هماهنگی در طراحی و اجرای دقیق برنامه های ملی خانواده محور، تاسیس شود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، غلامعلی افروز در یادداشتی با عنوان «کرونا، حاکمیت اندیشه جامعه و جهان خانواده محور» نوشت: «در چند ماه گذشته کلمه خانواده بیشتر از هر زمان دیگری در گستره جهان طنین افکند شده است از تاریخ تاسیس غالب کشورهای جهان تابحال هیچ زمانی در گذر تاریخ به اندازه امروز مستقیم و غیرمستقیم بر لزوم محوریت خانواده برای سلامت بقاء و تلاش انسان ها تاکید نشده است.
اینک با اذعان بر اندیشه محوریت خانواده و لزوم تاکید بر جامعه و جهان خانواده محور بخصوص در طراحی و برنامه ریزی های ملی دیگر بعید است که محققان آینده پژوه در قلمرو خانواده نظریه پردازان پدیده جهانی شدن و طراحان فرایند جهانی سازی از کمرنگ شدن ارزش ها و میراث معنوی خانواده و از بی تفاوت شدن نسل های نسبت به تعهدات اخلاقی و دلبستگی های عاطفی به خانواده ها سخن بگویند.
پدیده نوظهور ناگوار کرونا به رغم نتایج فراوان ناخوشایند و غمبار در کشورهای جهان درس گهر باری را به جهانیان داد که محور سلامت و فرهنگ و ماندگاری خانواده است. قدردان حریم با قداست خانواده باشید و همه با هم همه مهرورزی ها را در خانواده تجربه کنید. پس بایسته و سزاوار است که برای تاسیس به هنگام نهاد مقدس خانواده با فراهم کردن زمینه های فرهنگی و اقتصادی ازدواج ماندگار برای داوطلبان ازدواج و تحکیم و تعالی خانواده ها از هیچ تلاش و کوششی دریغ نشود و اساسا ضروریست که محور اصلی همه برنامه های ملی و بین المللی خانواده باشد.
در واقع درست همانطور که در اصل دهم قانون اساسی استوار جمهوری اسلامی تاکید شده است: از آنجائیکه خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط به آن باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد. آری، خانواده تنها نهاد فطری، طبیعی، بی بدیل و جاودانه هستی است، سلامت زیستی و روانی، اخلاقی و معنوی، فرهنگی و اجتماعی و پیشرفت و تحول همه جانبه جامعه در گروی طراحی تدوین و اجرای متعهدانه برنامه های خانواده محور است.
بدیهی است لازمه طراحی و اجرای کامل برنامه های اثربخش و ماندگار خانواده محور آن است که همه نهادهای ملی خانواده محور باشند و همه کارگزاران نظام از اندیشه والای خانواده محوری برخوردار باشند؛ یعنی مجلس و قوانین خانواده محور، دستگاه های قضایی خانواده محور، دولت و برنامه های خانواده محور، اقتصاد خانواده محور، صنعت خانواده محور، مسکن خانواده محور، کشاورزی خانواده، محور آب و برق و گاز خانواده محور، تأمین اجتماعی خانواده محور، بهداشت و درمان خانواده محور، مدرسه خانواده محور، مسجد خانواده محور، رسانه خانواده محور، ارتباطات خانواده محور، حمل و نقل خانواده محور، شهرداری خانواده محور، پلیس خانواده محور و جامعه و جهان خانواده محور.
با همین نگاه است که تاسیس یک وزارتخانه قوی و پر اقتدار بعنوان «وزارت خانواده» برای هماهنگی در طراحی و اجرای دقیق برنامه های ملی خانواده محور یک لزوم اساسی است.
که این وزارت خانه می تواند با تجمیع سازمان بهزیستی، معاونت خانواده و امور زنان ریاست جمهوری، حوزه معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و سازمان تأمین اجتماعی و دیگر بخش های مرتبط، تاسیس شود.
بایسته آن است که همواره همه را درخانواده ببینیم و همه را برای خانواده بخواهیم. کانون خانواده با حاکمیت آرامش و نشاط معنوی، فوران گل واژه های عاطفی و پیوندهای مهرانه اصلی ترین بستر رشد و شکوفایی وجود است.
خانواده همچون باغ پرطراوت و پر شکوفات، در این باغ زندگی، زن/مادر، باغبان دل آرام و آرامش بخش و شوهر/پدر سنگربان پرمهر و امنیت آفرین است و باید باشد، فرزندان- اگر باشند- گل ها و میوه های پرطراوت و خوشایند این باغ هستند و رسالیت اصلی والدین آن است که در حریم پرقداست خانواهد بستری فراهم نمایند تا فرزندان با اشتیاق و مهارت های آرامشگری برای فردای نه چندان دورشان آماده شوند. فردایی که به بایستگی و شایستگی در کسوت عروس و دامان ازدواج ماندگاری را رقم می زنند.
در این نگاه خانواده، مدرسه محبت و دانشگاه و عروس و داماد پروری است و بهترین و پایدارترین یادگیری ها، یادگیری غیر مستقیم و مشاهده ای است. همین است که بچه ها از شاکله شخصیت دل آرام و آرامش آفرین پدر/مادر، آیین همسری و همسرپروری را با آرامشگری و رامشگری به نیکی می آموزند. بدون شک اصلی ترین و عاقلانه ترین رویکرد فرزندپروری با توجه به خصوصیت های روان شناختی فرزندان در گستره حیات و رسالت های پرخطیری که باید در زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی عهده دار شوند، جایگاه و نقش سترگ همسری است. با همه اندیشه و مهارت های آرامشگری یعنی پرورش فرزندانی دل آرام و مثبت اندیش، پر مهر و با محبت، صادق و صبور، امیدوار و امیدبخش، پرانگیزه و پرتلاش، متعهد و مسئولیت پذیر.»1399/03/17
13:58:06
5.0 / 5
2332
تگهای خبر: خانواده , درمان , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان