هشداری درباب مخدرها و روانگردان هایی كه زنان مصرف می كنند

هشداری درباب مخدرها و روانگردان هایی كه زنان مصرف می كنند

به گزارش خاتون یار معاون اجتماعی موسسه كادراس می گوید: تحقیقات 15 سال اخیر نشان میدهد كه میزان گرایش زنان به اعتیاد حدودا دو برابر شده است و الگوی مصرف در زنان از مواد سنتی به مواد صنعتی و روانگردان تغییر یافته است و اخیراً شاهد تغییر الگوی مصرف به گل و حشیش هستیم، به شكلی كه مصرف گل و حشیش در سال های اخیر میان دانشجویان دختر افزایش یافته است.


فرزانه سهرابی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه تغییرات الگوی مصرف، جنسیت و خصوصیات مصرف کنندگان مواد مخدر از مهم ترین عواملی است که بدون دانستن آنها، سیاست گذاری در حوزه های کاهش تقاضا و مقابله با عرضه مواد مخدر با مشکل مواجه می شود، اظهار نمود: بازنمایی آماری در حوزه اعتیاد زنان می تواند کمک بزرگی در نشان دادن سیاست های انجام شده در این عرصه و نقاط اغفال آن داشته باشد. از طرف دیگر عدم تمرکز نهادی و تناقض های آماری مربوط به این حوزه یکی از مهم ترین مشکلات عمده در بازنمایی آماری حوزه اعتیاد ایران، خصوصاً اعتیاد زنان است.

۱۰ درصد معتادان زن هستند
وی ضمن بیان اینکه نبود آمار دقیق، قابل استناد و عدم شیوع شناسی لطمه شناسانه در این عرصه پژوهشگران را با مشکلات جدی روبرو کرده است، درباره وضعیت آماری جامعه زنان معتاد توضیح داد و اظهار داشت: برمبنای آمار و اطلاعات رسمی نهادها و ارگان های متولی این امر، حالا ۱۰ درصد جمعیت معتادان را زنان می سازند و آمار ارائه شده حکایت از افزایش اعتیاد در زنان دارد؛ بطوریکه در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال به ازای هر ۶.۶ مرد، یک زن معتاد و در گروه سنی ۳۰ تا ۴۴ سال به ازای هر ۱۵.۷ مرد، یک زن و در گروه سنی ۴۵ تا ۶۴ سال، ۱۶.۶ زن معتاد وجود دارد.

کاهش سن اعتیاد در زنان؛ میانگین سنی بین ۲۰ تا ۳۶ سال
بنابر اظهارات معاون اجتماعی موسسه کادراس، بررسی تحلیلی «کتاب سال ۱۳۹۴» ستاد مبارزه با مواد مخدر نشان میدهد که تعداد زنان معتاد بین سال های ۸۶ تا ۹۲، ۷۳ درصد افزایش داشته و تعداد بانوانی که در اثر سوء مصرف جان خودرا از دست داده اند نیز، ۱۵ درصد رشد داشته است. از طرف دیگر نیز شاهد کاهش سن اعتیاد در زنان هستیم، بطوریکه میانگین سن زنان معتاد در رده سنی ۲۰ تا ۳۶ سال است که اغلب آنها مواد مخدر تریاک، شیشه، الکل و کراک استفاده می نمایند. بر این اساس می توان گفت ۴۹ درصد از زنان مصرف کننده مواد مخدر و روان گردان ها کمتر از ۳۵ سال سن دارند.

وابستگی زنان به مواد مخدر طی دو سال
بگفته سهرابی، زنان طی دو سال مصرف مواد مخدر بطور کامل به آن وابسته می شوند، این درحالیست که این اتفاق در مردان طی هشت سال رخ میدهد.
این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه اعتیاد زنان تبعات مستقیم و غیرمستقیمی بر خانواده و جامعه تحمیل می کند که نیازمند برنامه ریزی ها و تدوین سیاست های پیشگیری است، افزود: امروزه به راحتی می توان از زنانه شدن حوزه مصرف مواد مخدر سخن گفت، منظور از زنانه شدن مصرف مواد مخدر در کشور آگهی در مورد افزایش آمار مصرف کنندگان مواد مخدر و کاهش سن مصرف مواد در زنان است، همین طور میانگین شیوع مصرف مواد میان زنان در ایران از میانگین جهانی پایین تر است.
وی درپاسخ به این پرسش که الگوی مصرف مواد مخدر در زنان طی سال های اخیر چه تغییراتی داشته است؟، توضیح داد: در سال های اخیر، اعتیاد زنان با تغییر الگوی مصرف همراه بوده است. تحقیقات نشان می دهد، مردانی که به مواد مخدر روی می آورند، اول از سیگار، قلیان، حشیش و مواد مخدر سبک شروع می کنند و سپس به مصرف شیشه، کراک و مواد مخدر خطرناک می پردازند، اما این روند در زنان متفاوت می باشد، شروع اعتیاد در زنان با ماده خطرناکی مثل شیشه و هرویین شروع می شود که این نوع الگوی مصرف بسیار خطرناکست.
معاون اجتماعی موسسه کادراس اضافه کرد: تحلیل آمارها نشان میدهد که درصــد بــالایی از زنــان مصرف کننده به مصرف شیشه، کراک، شیشه-تریـاک و شیشه- هـروئین روی آورده اند. بـه عبـارت دیگـر بـیش از نیمی از زنـان مصرف کننده یعنی ۵۱ درصد زنان مصرف کننده مواد مخدر از مواد جدید و ظاهراً خطرناک تری استفاده می نمایند، این درحالیست که سهم زنان مصرف کننده از تریاک و مشتقات آن (شیره و هـروئین)، پـایین تـر از سـهم آنـها از کـل مصرف کنندگان است.

افزایش مصرف گل و حشیش طی سال های اخیر میان دانشجویان دختر
سهرابی معتقد می باشد که سهم زنان مصرف کننده مواد مخدر از شیشـه ۱۲ درصد، از کراک ۱۱ درصد، از کراک و شیشه ۱۶ درصد و از شیشه و تریاک ۱۱ درصد بالاتر از سهم آنها از کل جمعیت مصرف کننده است. سهم مردان از کل مصرف کنندگان ۵۰ درصد، از مصرف کنندگان مواد سنتی ۹۲ درصـد و از مصـرف کننـدگان مـواد جدید (شیشه و کراک) ۸۸ درصد است. این مساله از گرایش زنـان ایـران بـه شـروع مصرف مواد با مواد مصنوعی و خطرنـاک جدیـد حکایـت مـی کنـد. تحقیقات ۱۵ سال اخیر نشان میدهد که میزان گرایش زنان به اعتیاد حدودا دو برابر شده است و الگوی مصرف در زنان از مواد سنتی به مواد صنعتی و روانگردان تغییر یافته است و اخیراً شاهد تغییر الگوی مصرف به گل و حشیش هستیم، به شکلی که مصرف گل و حشیش در سال های اخیر میان دانشجویان دختر افزایش یافته است.
منبع:

1399/02/06
14:05:10
5.0 / 5
3275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان