زندگی مردم در پساكرونا چگونه خواهد بود؟

زندگی مردم در پساكرونا چگونه خواهد بود؟

به گزارش خاتون یار یك روانشناس سلامت ضمن تشریح خاصیت های دوران پساكرونا، می گوید: در دوره عبور از اپیدمی كرونا، افراد با شناخت ناكارآمدی های فردی، ضعف های اخلاقی، مشكلات كنترل فردی، عدم مهارت های اجتماعی بوسیله به كارگیری توانمندی ها و استفاده از زیرساخت های موجود،  باید در سبك زندگی فعلی، عادتها و عقاید خود تجدیدنظر كنند.


نگار اكبری زرگر در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینكه دوران پسا كرونا دورانی است كه چه بخواهیم و چه نخواهیم باید طبق موج جدیدی حركت نماییم برای اینكه سلامت روان و جسم ما تابع آن شرایط است، اظهار داشت: دوران پساكرونا دوران رشد و تعالی بعد از استرس خواهد بود و این نتیجه ای است كه انسان در طول تاریخ و بعد از عبور بحران ها تجربه كرده است. از سالیان گذشته تابحال به این نظریه رسیده ایم كه كسانی حق حیات دارند كه بتوانند با شرایط موجود خودرا منطبق كنند و آن انطباق سرآغازی برای حیات و بقاء است.
این روان درمانگر افزود: به زبان ساده تر دوران بعد از بحران یعنی دوران تغییر، تمدن و ارتقاء بشریت؛ یكی از موضوعاتی كه باید همیشه در دوران بحران در نظر بگیریم این است كه در این مواقع ضعف ها و ناكارآمدی های فرد و جامعه پا به عرصه ظهور می گذارد و اگر مدیریت درستی در این راستا نداشته باشیم، آتش این بحران گسترده تر خواهد شد.
بنابر اظهارات وی، در تمامی بحران ها و شرایط دشوار، افرادی موفق اند كه با به كارگیری تجارب گذشته، واقع بینی، شناخت خود و كنار گذاشتن صفات اخلاقی ناكارآمد، زندگی در حال، به كارگیری استعدادها و مهارت های موجود و آموزش های جدید، تاب آوری فردی، خانوادگی و اجتماعی بالاتری با مولفه های انعطاف پذیری، مقاومت، سرسختی در شرایط دشوار، بروز هیجان و احساسات مثبت از خود، قدرت حل مسئله، تصمیم گیری، سازگاری با شرایط، هدفمندی، داشتن مهارت های زندگی و برخورداری از حمایت های اجتماعی و ارتباطی گسترده، از سلامت جسمی و روانی در شرایط مختلف زندگی برخوردار باشند.
اكبری زرگر ضمن اشاره به تاثیرات كروناویروس بر ابعاد اقتصادی، اجتماعی و روانشناختی، به بیماریهای مسری همانند طاعون، وبا و... كه در سال های گذشته شیوع پیدا كرده بود، گریزی زد و اضافه كرد: نمی توان بیماری های آن دوران را با مبتلایان كرونا یا تعداد قربانیان آن مقایسه كرد، اما ترس، نگرانی و وحشتی كه كروناویروس در دل و جان مردم انداخته بی حد و حصر بوده است و این وحشت و نگرانی تاثیرات خودرا در دوران پساكرونا به صورت لطمه های اجتماعی و اختلالات روحی و روانی در جامعه می گذارد، اما خبر خوب این است كه مطالعات نشان داده بیماری های مسری در هر مقطعی از زمان كه شیوع پیدا كرده، پس از مدتی، در زمینه تكنولوژی، پزشكی و زیست شناسی تغییراتی نیز رخ داده و ثمراتی برای ارتقاء زندگی و تمدن بشر داشته است.
اكبری زرگر معتقد است: اینكه برای مدت كوتاهی مردم ایران استرس و وحشت زیادی را تجربه كردند، طبیعی است، اما با مشاركت گسترده روانشناسان بوسیله سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور، سامانه ۴۰۳۰ و ۱۴۸۰، تعداد بسیار زیادی از مردم توانستند از این بحران عبور و خودرا بازیابی كنند و با گذر از بحران و بوسیله حل مسئله خودرا با شرایط موجود سازگار كنند؛ این روند موجب رشد تجربه مشاركتی روانشناسان و مردم در بحران كرونا شد كه از اثرات آن، می توان به ارتقاء كادر پزشكی بهداشت و درمان نیز اشاره نمود.
این روانشناس سلامت اشاره كرد: در دوره عبور از اپیدمی كرونا، افراد با شناخت ناكارآمدی های فردی، ضعف های اخلاقی، مشكلات كنترل فردی و عدم مهارت های اجتماعی- ارتباطی و به كارگیری توانمندی ها و استفاده از زیرساخت های موجود، باید در تغییر سبك زندگی فعلی، عادتها و عقاید خود نیز تجدیدنظر كنند.
وی افزود: باید با فراگیری كارهای جدید و لذت بخش، مهارت هایی را آموزش ببینیم تا بتوانیم در راهی كه داریم موفق باشیم؛ همین روند موجب ارتقاء و پیشرفت در زمینه كاریابی شغلی، بهبود روابط خانوادگی، اجتماعی، سلامت فردی و اجتماعی خواهد شد. بطور مثال مدیریت زمان برای به كارگیری فضای مجازی بمنظور ورود به محیط های آموزشی و فراگیری مهارت های جدید كسب درآمد و بهینه سازی اقتصاد خانواده و اجتماع می تواند موجب پرورش خلاقیت ایده پردازی شود.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: دوران پسا كرونا با تمام لطمه های روانی، اجتماعی و اقتصادی از قبیل جرم، فقر، بیكاری و دیگر نقاط ضعفی كه بر جای خواهد گذاشت می تواند ما را در رسیدن به آگاهی و اهداف طولانی مدت و رسیدن به مرز تعادل كمك نماید تا بتوانیم با عبور از این دوران و دوران بلاتكلیفی و نگرانی، زندگی با ثبات تر و مسالمت آمیزی در كنار اعضای خانواده و افراد جامعه داشته باشیم. یكی از نكات مهم در این دوران حمایت، سرمایه گذاری و اتخاذ تصمیمات بهینه با قابلیت اجرایی دولت در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و... است كه اعضای جامعه به صورتی امیدواری و اطمینان خاطر از آینده پیدا كنند تا بتوانند این مقطع دشوار را طی كنند.
بگفته این روانشناس سلامت، انتخاب سیاست های مناسب توسط مسئولان و كارفرمایان برای پشتیبانی از آحاد ملت، موجب پیش گیری از افزایش موج گسترده تعارض ها، خشونت های جمعی، اختلالات روانی و به تبع تاثیرگذاری در بنیان خانواده ها، جامعه و حوزه بهداشت روان می شود. بااینكه دوران پساكرونا سبب بروز افزایش بعضی از اختلالات روانی مانند وسواس فكری- عملی، افسردگی، اختلالات روان تنی، خشم، اضطراب و شك و تردید بیمارگون شده و خواهد شد اما می توان با به كارگیری مدیریت بحران و برنامه ریزی برای آموزش مردم در زمینه های مختلف با افزایش هرچه بیشتر شناخت و رشد توانمندی های فردی مواجه گردید.
اكبری زرگر در ادامه ایجاد تغییر در نگاه عمومی به سالمندان، تغییر سبك زندگی قدیمی مردم به سمت سبك زندگی جدید، سرمایه گذاری در بخش های مختلف جامعه، تغییر در ساختارهای موجود خانواده ها، تغییر در اهداف كوتاه مدت و بلندمدت گذشته در سطح فردی و كلان، تغییر سیاست های آموزشی، بهداشتی، سلامت، اقتصاد، علمی و...، اوج گیری نبوغ، خلاقیت و ایده پردازی افراد، پیشرفت گسترده در زمینه های اینترنت و فضای مجازی مانند آموزش های آنلاین و تغییر در سیستم های حمایتی و افزایش كیفیت مشاغل خانگی را همچون مواردی عنوان نمود كه باید در دوران پساكرونا تغییر كند.
منبع:

1399/02/02
13:13:57
5.0 / 5
2838
تگهای خبر: آموزشی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان