شرط دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

شرط دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

خاتون یار: طی سالیان متمادی همیشه یكی از گلایه های به حق بازنشستگان كشوری و تامین اجتماعی ارتقای وضعیت معیشتی و همین طور عدالت در دریافت حقوق هاست. هرچند كوشش های خوبی طی چندسال اخیر انجام و بودجه هایی برای همسان سازی و افزایش حداقل حقوق بازنشستگان صورت گرفته است اما هنوز فاصله حقوق های دریافتی یك بازنشسته با حقوق مناسب برای یك زندگی خوب و بدون دغدغه به شدت احساس می شود. در این راستا دولت برای سال جاری برنامه هایی برای همسان سازی و افزایش دریافتی بازنشستگان در نظر دارد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، وزیر رفاه یازدهم فروردین ماه سال جاری از اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان كشوری و لشكری آگاهی داده و گفته بود كه با تحقق وعده اعتبار تخصیصی دكتر نوبخت ما می توانیم تقریباً بین۱۵.۸درصد تا ۷۷.۳ درصد حقوق بازنشستگان را افزایش دهیم.
بتازگی افتخاری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی كشوری نیز با اشاره به همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان كشوری اظهار داشته بود: مسائلی چون همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان جزو خواسته های بازنشستگان است كه در حال پیگیری است.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، سال قبل با اعمال افزایش سنواتی و همسان سازی، مجموع حقوق بازنشستگان كشوری رشد ۲۴ تا ۴۰ درصدی پیدا كرد و بگفته مدیرعامل وقت این صندوق، حقوق پایین ترین گروه های شغلی تحت پوشش با ۳۰ سال خدمت به ۲۰ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۸۸۰ ریال رسید اما برای سال جاری مقرر شده كف حقوق به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد.
در همین راستا روز شنبه، شانزدهم فروردین ماه، نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه سازوكار توزیع ۱۰ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان را تشریح نمود كه مهمترین محورهای اعلامی وی به این شرح است:
در نشست مشترك با نمایندگان تشكل های بازنشستگی مقرر شد در مرحله اول به حقوق همه شاغلان و بازنشستگان ۱۵ درصد اضافه شود. در مرحله بعد كارمندانی كه ۳۰ سال سابقه كامل دارند اگر با ۱۵ درصد افزایش به حداقل دریافتی دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نرسیدند همه این عزیزان مشمول افزایش حقوق تا حد نصاب دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهند بود.
بدین سان برای ۲۰ گروه شغلی بازنشستگان كشوری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان توزیع خواهد شد تا همسان سازی به شكل عادلانه انجام شود:
گروه اول- سطوح یك تا پنج
برای افرادی كه در گروه های یك تا پنج قرار گرفتند از یك میلیون و ۱۳۵ هزار تومان تا یك میلیون و ۱۹۴ هزار تومان به دریافتی شان افزوده خواهد شد.
گروه دوم- سطوح ۶ تا ۱۱
برای گروه دوم كه شامل سطوح ۶ تا ۱۱ است از ۷۲۵ هزار تومان تا ۷۸۱ هزار تومان افزایش پرداختی اعمال خواهد شد.
گروه سوم - سطوح ۱۲ تا۱۶
برای این گروه بیش از ۸۰۰ هزار تومان افزایش در نظر گرفته شده است.
گروه چهارم- سطوح ۱۷ تا ۲۰
برای افرادی كه در گروه ۱۷ تا ۲۰ قرار گرفته اند از ۹۰۰ هزارتا ۹۵۶ هزار تومان افزایش پرداختی اعمال خواهد شد.
بر این اساس و طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه، بیش از ۹۰۰ هزار تومان به افرادی كه همسان سازی در مورد آنها اعمال می شود افزایش پرداخت اعمال خواهد شد كه یك میلیون و ۳۱۱ هزار نفر مشمول هستند. همین طور برای بازنشستگانی كه در سنوات اخیر بازنشسته شده اند حدود ۷۰۰ هزار تومان افزایش پرداختی اعمال می شود.

تكلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه می شود؟

پرداخت مشروط قسمتی از مطالبات تامین اجتماعی در ازای همسان سازی
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، بازنشستگان تامین اجتماعی نیز طی سال های گذشته خواستار همسان سازی حقوق بوده اند و مسئولان سازمان تامین اجتماعی اعلام نموده اند كه اجرای این طرح ۱۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد.
این در حالیست كه طبق اعلام لطفی، عضو هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی ۶۰ درصد از سه میلیون و ۸۰۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی، حداقلی بگیر هستند و با یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان زندگی می كنند.
با این وجود لطفی اظهار داشته بود: همسان سازی حق مسلم مستمری بگیران است. تلاش فراوانی صورت گرفته و نقطه اتكای ما برای متناسب سازی، دریافت مطالبات است، برای اینكه درآمدهای ما ظرفیت افزایش هیچ گونه هزینه دیگری را ندارد. همسان سازی سالانه ۱۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز به همین موضوع اشاره كرده و از تدوین طرحی برای كمك به همسان سازی حقوق مشمولان تامین اجتماعی آگاهی داده است.
وی در این زمینه گفته: به لحاظ قانونی وظیفه همسان سازی حقوق مشمولان تامین اجتماعی بر عهده سازمان تامین اجتماعی است اما باتوجه به وظایفی كه بر عهده سازمان برنامه و بودجه است، این سازمان در ایام آینده مسئولان سازمان تامین اجتماعی را دعوت خواهدنمود تا آنها برنامه خود برای همسان سازی حقوق بازنشستگان این بخش را ارائه نمایند.
نوبخت با اعلان اینكه برمبنای برنامه سازمان برنامه و بودجه این سازمان در نظر دارد برای تامین منابع لازم برای همسان سازی حقوق مشمولان سازمان تامین اجتماعی قسمتی از بدهی دولت به این سازمان را پرداخت كند اظهار كرده است: ما آماده ایم قسمتی از بدهی های دولت به تامین اجتماعی را با واگذاری اموال و سهام بپردازیم مشروط بر اینكه همه آنها صرف همسان سازی حقوق بازنشستگان این سازمان شود.
منبع:

1399/01/18
20:57:16
5.0 / 5
3298
تگهای خبر: دولت , زندگی , كارمند , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان