همه اظهارات نمایندگان سازمان بهداشت جهانی درباره كرونا در نشست با اصحاب رسانه

همه اظهارات نمایندگان سازمان بهداشت جهانی درباره كرونا در نشست با اصحاب رسانه

به گزارش خاتون یار هیات اعزامی سازمان بهداشت جهانی با تقدیر از اقدامات شایسته ایران برای مهار كرونا ویروس در كشور اظهار داشت: مبحث كمبود تجهیزاتی مانند ماسك و مواد ضد عفونی كننده مشكلی جهانی است كه تنها متوجه ایران نیست و این سازمان قصد مرتفع ساختن آنرا دارد.به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، در نشست خبری هیات اعزامی سازمان بهداشت جهانی كه با حضور دبیر ستاد ملی مبارزه با كرونا، نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران و... برگزار شد، دكتر جمشیدی با اشاره به اینكه امروز تمام دنیا با این بیماری جدید مواجه می باشد، اظهار داشت: برای آنكه بتوانیم مقاوم باشیم نیازمند همكاریهای بین كشوری هستیم. در این راستا تبادل اطلاعات و تجربیات از نكات حائز اهمیت می باشد.

وی اضافه كرد: از ۱۲ اسفند ماه تیمی پنج نفره از مسؤلان سازمان بهداشت جهانی به ایران آمدند تا اقدامات ما را مورد ارزیابی قرار دهند و در همین زمینه جلسات گوناگونی با مدیران وزارت بهداشت داشته اند همینطور از بیمارستان هایی كه مقر مبارزه با كرونا است بازدید به عمل آوردند و در جلسات مختلفی شركت و تبادل نظر كردند.

جمشیدی با تاكید بر اینكه ایران یكی از قدرتمندترین نظام های مراقبت سلامت را دارد، اظهار داشت: بعنوان نمونه حالا بیشتر از ۹۵ درصد تزریق واكسن ها در كشور پوشش داده می شود و با پتانسیل هایی كه در كشور می بینیم بزودی خواهیم توانست شیب صعودی مبتلا شدن به بیماری را به روندی نزولی تبدیل نماییم. امروزه عمده بیمارستان های كشور در حالت آماده باش هستند؛ به شكلی كه ۳۰ هزار بهورز و ۲۰ هزار مراقب سلامت در حالت آماده باش خدمت رسانی می كنند.

وی در ادامه با اشاره به اینكه نقطه شروع فعالیتهای ما از خانه های مردم است، اظهار داشت: روزهای اول این ویروس بود كه ما را مدیریت می كرد اما امروز روند را تغییر داده ایم و این ما هستیم كه ویروس را مدیریت می نماییم. ما معتقد هستیم شرط موفقیت مان در مهار ویروس دو اصل كلیدی است؛ اول حضور فعالانه بخش هایی خارج از وزارت بهداشت مانند شهرداری ها، رسانه ها و... كه فعالیت خوبی دارند اما همچنان جای كار زیادی وجود دارد و دومین اصل مشاركت مردم است.

جمشیدی تاكیدكرد: هنوز خیلی از مردم اوضاع را جدی نگرفته اند و مبادرت به رفتن به سفر، خیابان ها، فروشگاه ها و... می كنند. این روند نیازمند اصلاح است.

وی اضافه كرد: ما باید به ویروس حمله نماییم تا آنرا شكست بدهیم. طرح بیماریابی خانه به خانه از راه بستر پرونده الكترونیك سلامت هم اكنون به شكل پایلوت در سه استان شروع شده است و به تدریج به سراسر كشور خواهد رسید. ما از تمام خانواده ها انتظار داریم تا در این عرصه مشاركت فعال و گسترده داشته باشند.

در ادامه این برنامه ریچارد برنان - یكی از نمایندگان هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت – با تاكید بر اینكه ویروس كرونا بسیار جدید است و طی ۶۷ روز گذشته در جهان شناسایی شده است، اظهار داشت: در ایران هم این ویروس ۱۷ روز پیش شناسایی شد. ما می دانیم این ویروس سرعت شیوع بسیار بالایی دارد به شكلی كه ۸۰ كشور در سطح دنیا درگیر آن هستند. این چالش مربوط به تمام كشورها است.

وی اضافه كرد: نكته قابل توجه آن است كه هم اكنون همانگونه كه اطلاعات ارزشمندی از این ویروس به دست آورده ایم به همان شكل هم اطلاعات زیادی از آن نداریم اما بر این باور هستیم كه اگر اقدامات ضروری صورت بگیرد خواهیم توانست با شیوع آن مقابله نماییم. شكست دادن كرونا ویروس امری است كه وابسته به تمام افراد است و یكی از دشمنان این مقابله با ویروس اخبار غلط و شایعات است كه كار را برای كادر درمانی سخت خواهد نمود.

برنان افزود: بدین منظور با مقامات ایران جلساتی داشتیم و مبادرت به تبادل اطلاعات زیادی با آنان كردیم و حتی درس های زیادی از كادر پزشكی ایران آموختیم همینطور از سختكوشی دولت برای شكست ویروس هم شگفت زده شدیم.

وی در ادامه ضمن تبریك به پزشكان، پرستاران، كارمندان آزمایشگاه ها و... اظهار داشت: ما به شما افتخار می نماییم و سازمان جهانی بهداشت قول می دهد هر اقداماتی كه لازم باشد برای ایران انجام دهد.

برنان در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره ارزیابی تیم سازمان بهداشت جهانی از تجهیزات در اختیار گرفته برای كادر درمانی كه در خط مقدم مقابله با بیماری هستند خاطرنشان كرد: در این مدت از یك بیمارستان و یك كلینیك بازدید كرده ایم كه لوازم مراقبت هایی كه در این دو مركز مشاهده كردیم ما را شگفت زده كرد. به صورت كلی در مورد ویروس ها این نگرانی وجود دارد كه در محیط درمانی شیوع پیدا كند اما خوشبختانه كادر درمانی از اولویت های وزارت بهداشت است البته مبحث كمبود وسایل مراقبتی بهداشتی مشكلی جهانی است و تنها متوجه ایران نیست و ما مصمم هستیم تا برای تأمین این وسایل با وزارت بهداشت همكاری نماییم. استفاده از وسایل حفاظتی اهمیت بسیار زیادی دارد و ما به دنبال رفع این مشكل هستیم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه اطلاعات مثبتی از جانب ایران دریافت می كنند، اظهار داشت: پزشكان هم از راه ایمیل با ما در ارتباط هستند و می دانیم كه شرایط سخت خواهد بود. ما كنار وزارت بهداشت خواهیم بود و با عنایت به محدودیت های جهانی كه دشواری هایی برای تهیه اقلام بهداشتی رقم می زند تمام تلاش خویش را برای تأمین اقلام مورد نیاز خواهیم كرد.

برنان افزود: موضوعی كه اهمیت بسیار زیادی دارد تبادل مرتب اطلاعات در مورد این بیماری است چونكه به شناخت بیشتر آن كمك كرده و تلاش می كند جلوی اطلاع رسانی غلط بایستیم.

وی با تاكید بر اینكه برای شكست دادن كرونا نیاز است كه تمام دولت فعالیت كنند و نه فقط وزارت بهداشت، اظهار داشت: البته در این مدت كوتاه وزارت بهداشت ایران اقدامات بسیار خوبی انجام داده است. پیشرفت هایی در درمان، آزمایشگاه های تشخیصی، اطلاع رسانی و... داشته است.

برنان با اشاره به اینكه هر كشور بنا به مقتضیات خود فعالیت می كند، اظهار داشت: ایران هم به همین شكل عمل می كند و بقیه كشورها هم با عنایت به نوع سیستم درمانی خود فعالیت می نمایند. ما معتقدیم سایر كشورها می توانند از تجربیات ایران استفاده كنند و سازمان جهانی بهداشت حاضر است یك كارشناس ایرانی به هیات هایی كه به كشورها می فرستد، اضافه كند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نظر سازمان جهانی بهداشت در مورد مشكلاتی كه تحریم ها می تواند برای تأمین تجهیزات پزشكی و بهداشتی برای ایران به وجود آورد، تصریح كرد: ما تمام تلاش خویش را می نماییم تا كیت های تشخیصی، ماسك و ابزار آزمایشگاهی را برای مردم تأمین نماییم. از جانب دیگر چند ماهی است كه با وزارت بهداشت همكاری می نماییم تا برای تهیه اقلام مورد نیاز بهداشتی از مردم ایران صیانت نماییم. این امر بسیار ضروریست.

برنان همینطور به رعایت نكات بهداشت فردی تصریح كرد و اظهار داشت: شست وشوی مكرر دست ها و استفاده از محلول های مبتنی بر الكل برای سطوح و گندزدایی آنها تأثیر مثبتی خواهد داشت. همینطور مردم باید بدانند كه لازم است از حضور در اجتماعات بزرگ اجتناب كنند و به سفر نروند.

وی در ادامه با اشاره به اینكه قرنطینه شهرها هم می تواند یكی از طریق های موثر برای كنترل بیماری باشد، اظهار داشت: اقدامات مختلفی برای كنترل بیماری وجود دارد كه قرنطینه یكی از آنهاست البته باید قبل از اجرا مورد ارزیابی قرار گیرد تا مخاطرات آن سنجیده شود ازاین رو برای هر اقدامی هم یك راه صحیح وجود دارد هم یك راه غیر صحیح، شاید قرنطینه كامل بتواند عوارض اجتماعی به همراه داشته باشد.

برنان با اشاره به اینكه در هیچ نقطه ای از دنیا روند بیماری را نمی توان به صورت دقیق پیش بینی نمود چونكه بیماری ناشناخته است، اظهار نمود: موضوعی كه تابحال متوجه آن شده ایم این است كه با تغییر سبك زندگی و كنار گذاشتن برخی عادات می توانیم بر بیماری غلبه نماییم. حالا می دانیم با چه نوع ویروسی سر و كار داریم و خانواده آنرا شناخته ایم كه این سبب می شود اقداماتی برای پیشگیری از شیوع آن انجام دهیم.

در ادامه این نشست دكتر كریستوف هملمن – نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران - اظهار داشت: تحقیقات زیادی روی كروناویروس جدید در حال انجام می باشد. در همین فرصت كوتاه توانسته ایم تست های جدید آزمایشگاهی ایجاد نماییم و الان هم تحقیقاتی را روی داروهایی كه اثرگذاری مطلوبی بر روی بیماری دارد، شروع كرده ایم. بعنوان مثال در مورد بیماری ابولا شش ماه بعد از شیوع آن بود كه واكسنش را تهیه كردیم. حالا هم در مورد كرونا ویروس هم تحقیقات مان را سرعت بخشیدیم و مبحث واقع بینانه آن است كه اگر از حالا كار خویش را شروع نماییم بین ۹ تا ۱۲ ماه طول می كشد تا بتوانیم واكسن را بسازیم.

وی اضافه كرد: با افزایش تعاملات حیوانات با انسان ها روند بیماری ها هم رو به افزایش است. هیچ كدام از ما سالیان گذشته باور نمی كردیم كه ویروسی در سال ۲۰۱۹ بتواند این چنین گستردگی پیدا كند ازاین رو باید از حالا خودمان را برای مقابله با سایر بیماری ها هم آماده نماییم.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در انتها اظهار داشت: جمله آرامش بخش من به مردم ایران این است كه بدانند ما ابزار شكست دادن ویروس را در اختیار داریم. هر شخصی موظف است نقشی را برای از بین بردن این ویروس ایفا كند. از جانب دیگر رهبری كشور هم به دنبال ایجاد اتحاد در بین مردم برای رفع این مشكل است.

وی در انتها اظهاركرد: در مورد اقدامات ما برای كاهش تنش روانی نیاز است كه مردم بدانند ابزار در اختیار ماست و اطلاع رسانی به صورت مستمر صورت خواهد گرفت. این ویروس مشكل مشترك تمام مردم دنیاست و ما می توانیم با تبادل اطلاعات آنرا شكست دهیم.
1398/12/17
21:32:56
5.0 / 5
3202
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان