سفارش هایی به خودبیمارانگاران كرونایی

سفارش هایی به خودبیمارانگاران كرونایی

خاتون یار: یك روانشناس سلامت با تاكید بر اینكه استرس و نگرانی باید به میزانی باشد كه موارد و سفارش های بهداشتی جدی گرفته شود، به افرادی كه گرفتار استرس و اضطراب شدیدی شده اند سفارش هایی برای كاهش استرس ارائه نمود.


دكتر لیلا عزیزی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه انسان ها بطور طبیعی در مواجهه با بحران ها گرفتار «استرس بهینه» می شوند، اظهار نمود: داشتن مقداری استرس و نگرانی به جهت اینكه بتوان در مواجهه با اتفاقات اقدامات و رفتارهای مناسبی از خود بروز داد طبیعی است؛ البته این استرس نباید آنقدر زیاد باشد كه منجر به اضطراب و اختلال در عملكرد درست فرد شود و نه آنقدر كم باشد كه موجب شود فرد آن اتفاق را مسئله ناچیزی تلقی و با نوعی بی احتیاطی و بی توجهی به مسئله نگاه كند.
وی با اشاره به اینكه استرس زیاد در مواجهه با اتفاقات سبب اختلال در عملكرد مغز می شود، اظهار داشت: برخی افراد هستند كه به سبب ساختار شخصیتی خاصی كه دارند نیاز به بقا در آنها خیلی كم است، بدین سبب چندان نگران سلامت شان نیستند؛ در شرایطی كه امروز با مسئله كرونا ویروس مواجه هستیم این دسته افراد نه تنها بهداشت خودرا رعایت نمی كنند بلكه حتی مسائل بهداشتی را برای دیگران نیز فراهم نمی كنند. از طرفی دیگر اما افرادی هستند كه نیاز به بقا در آنها بسیار زیاد است؛ بطوریكه در این شرایط بسیار محتاط و محافظه كار عمل می كنند و در عین حال بسیار مضطرب و دارای استرس اند كه این استرس موجب می شود عملكرد آنها مختل شود. بدین سبب استرس و نگرانی باید به اندازه ای باشد كه موارد و سفارش های بهداشتی جدی گرفته شود.
این روانشناس ضمن ارائه راهكارهایی برای مقابله با كروناویروس اضافه كرد: هم اكنون هجمه ای از اطلاعات توسط سودجویان در فضای مجازی منتشر می شود. مردم در این شرایط در ابتدا باید بتوانند به منابع موثق اطلاعاتی كه مهم ترین آن وزارت بهداشت است اعتماد و اخبار را از این طریق پیگیری كنند. همین طور به سفارش های پیشگیرانه ای كه وزارت بهداشت ارائه می دهد نیز توجه نمایند.
عزیزی در ادامه به افرادی كه به سبب كروناویروس گرفتار اضطراب و استرس شده اند نیز سفارش كرد كه برای كاهش استرس از تكنیك های آرامش دهنده روان مانند ریلكسیشن و تنفس های شكمی (دم و بازدم عمیق با فاصله زمانی چهار ثانیه) استفاده كنند. این افراد نباید بیش از حد به اخبار و رسانه های مختلف گوش دهند، چونكه به مقدار زیاد در معرض اخبار و كانال های خبری گوناگون و متنوع قرار گرفتن سبب افزایش استرس می شود.
وی ادامه داد: در شرایطی كه مسئله كروناویروس در جهان مطرح شده برخی افراد به سبب استرس بیش از حد گرفتار «خودبیمارانگاری» شده اند تا جایی كه نمی توانند هیجانات خودرا كنترل كنند؛ به این افراد نیز سفارش می شود كه علاوه بر انجام تكنیك های آرام سازی درصورت بالا بودن استرس برای حفظ سیستم ایمنی متاثر از استرس به روانپزشك بازگشت و از كمك دارویی استفاده كنند. برای اینكه اگر این استرس و اضطراب در آنها كنترل نشود، سیستم ایمنی گرفتار مشكل شده و هورمون كورتیزول بیش از اندازه ضرورت در بدن ترشح می شود و این روند درنهایت سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن آنها خواهد شد.
این روانشناس همین طور به خانواده ها سفارش كرد كه با داشتن برنامه های مفرح در خانه فضای خانه را شاد نگهدارند، دورهمی و گفت و گو داشته باشند و برای كاهش استرس از تكنیكهای طنز و شوخی و بازی بهره برده و موارد بهداشتی را در چارچوب بازی با فرزندان خود انجام دهند.
منبع:

1398/12/14
13:13:12
5.0 / 5
4034
تگهای خبر: بیمار , پزشك , حافظه , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان