فقدان مراكز آموزش مهارت های فنی و حرفه ای برای نابینایان

فقدان مراكز آموزش مهارت های فنی و حرفه ای برای نابینایان

خاتون یار: مدیرعامل انجمن نابینایان ایران، فقدان مراكز آموزش های مهارت های فنی و حرفه ای را مهم ترین مشكل فعلی افراد نابینا دانست.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر علی اكبر جمالی اظهار نمود: مهم ترین مشكل فعلی افراد نابینا مسئله فقدان مراكز آموزشهای مهارتهای فنی و حرفه ای برای این افراد است.

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران افزود: یك گروه از نابینایان از سن اشتغال گذشته اند و گروهی از آنها نیز جویای شغل و آمادگی فعالیت در بازار هستند اما متاسفانه مراكزی برای ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای به این افراد وجود ندارد.

وی كه در برنامه ای رادیویی صحبت می كرد اظهار داشت: نابینایانی كه در مقاطع فوق لیسانس و دكتری تحصیل كرده اند متاسفانه اكثراً به سبب نبود زیرساخت های مناسب صرفاً در رشته های علوم انسانی و اجتماعی آموزش دیده اند و متاسفانه به سبب اشباع بازار با مشكل اشتغال و بیكاری مواجهند.

جمالی در ادامه مطرح كرد: آن دسته از نابینایانی كه از سن اشتغال گذشته اند تحت پوشش سازمان بهزیستی اند و مستمری دریافت می كنند البته سازمان بهزیستی هم نتوانسته همه این افراد را تحت پوشش قرار دهد پس عده ای از نظر معیشتی گرفتار مشكلات فراوانند و البته میزان مستمری هم به شدت كم است.

رئیس هیئت مدیره انجمن نابینایان ایران درباب مشكلات دانش آموزان و دانشجویان نابینا اظهار داشت: این افراد هم با كمبود وسایل و تجهیزات آموزشی و كمك آموزشی مواجهند. تجهیزات آموزشی مختص نابینایان به شدت گران بوده و همین مشكلاتی را برای آنها به وجود آورده است.

او همینطور به مشكل عدم مناسب سازی مبلمان شهری اشاره و بیان كرد: متاسفانه نابینایان از نظر ایاب و ذهاب و كمبود وسیله هم گرفتار مضیقه هستند البته ناگفته نماند كه شهرداری در این راستا برنامه ریزی و اقداماتی انجام داده و نمونه هایی را هم در بعضی خیابان ها آغاز نموده اما واقعا كافی نیست و مشكل نابینایان را حل نمی كند.

جمالی تاكید كرد: مناسب سازی معابر و آموزش مهارتهای فنی و حرفهای برای نابینایان به یك عزم ملی و برنامه ریزی اصولی نیاز دارد.1398/12/06
15:37:58
5.0 / 5
4156
تگهای خبر: آموزشی , رفتار , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان