غفلت ناشیانه بودجه ۹۹ در حوزه لطمه های اجتماعی

غفلت ناشیانه بودجه ۹۹ در حوزه لطمه های اجتماعی

خاتون یار: رئیس انجمن مددكاری اجتماعی ایران با انتقاد از كاهش بودجه حدودا 10 درصدی حوزه لطمه های اجتماعی در سال آینده، نسبت به پیامد این تصمیمات آگهی داد.


سیدحسن موسوی چلك در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه امروز با یك واقعیت در كشور مواجهیم كه آن هم نگرانی از گسترش لطمه های اجتماعی و تنوع این لطمه هاست، اضافه كرد: هیچكس نمی تواند منكر این شرایط نگران كننده باشد. جلساتی كه از طرف خود مقام معظم رهبری برگزار شده است هم نشان میدهد كه حال كشور در حوزه لطمه های اجتماعی نیازمند توجه است. طبیعتا بر همین مبنا سیاستگذاری هایی در قانون برنامه ششم توسعه، مصوبات شورای اجتماعی كشور و قوانین قبلی مثل ماده ۸۰ و ۱۰۲ و ۱۰۱، ۱۰۶ برنامه ششم توسعه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: گاهی درباب كاهش بودجه حوزه اجتماعی این توجیه عنوان می شود كه هزینه این بودجه شفاف نیست و مشخص نیست چه اقدامی با آن صورت گرفته است؟، اما این مساله ربطی به اصل بودجه ندارد بلكه مشكل اینجاست كه برخی افرادی كه برای مدیریت بودجه مسئول هستند، توانمندی لازم جهت استفاده از این بودجه حداقلی را ندارند.
رئیس انجمن مددكاری اجتماعی ایران با اشاره به اینكه مقایسه بودجه امسال و سال آینده بر طبق گزارشی كه از طرف مركز پژوهش های مجلس در این عرصه تهیه شده است، نشان میدهد كه در مجموع ۹.۸۲ درصد از بودجه حوزه لطمه های اجتماعی كاهش یافته است، اظهار نمود: این مساله نشان میدهد مساله لطمه های اجتماعی برای دولت اولویت ندارد. شاید بودجه قسمتی از این نقش را به عهده داشته باشد، اما هیچكس نمی تواند نقش بودجه در توسعه كمی و كیفی خدمات را انكار كند.
موسوی چلك با اشاره به اینكه در حوزه اعتیاد حدود ۵.۵ درصد و در حوزه طلاق نیز ۷.۴ درصد رشد در بودجه سال آینده پیش بینی شده است، اشاره كرد: این درحالیست كه در موضوع حاشیه نشینی ۱.۶ درصد، كودكان لطمه پذیر و همین طور سوء تغذیه كودكان حدود ۱۷ درصد كاهش و در سایر لطمه های اجتماعی هم حدودا ۱۲ درصد كاهش بودجه پیش بینی شده است.
وی با اشاره به اینكه در حوزه پیشگیری نیز حدودا ۱.۳ درصد رشد منفی پیش بینی شده است، افزود: این درحالیست كه در حوزه خدمات بازتوانی معتادان ۲۰۴ درصد رشد داشته ایم. یعنی بجای اینكه روی حوزه پیشگیری سرمایه گذاری نماییم در مرحله پس از درمان سرمایه گزاری نموده ایم. البته در حوزه درمان هم حدود ۲۳ درصد كاهش داشته ایم.
رئیس انجمن مددكاری اجتماعی ایران با اشاره به اینكه ایران كشوری است كه در كنار بزرگترین تولید كنندگان مواد مخدر دنیا قرار دارد، اضافه كرد: ترانزیتی كه بوسیله كشور ما انجام می شود سبب شده كه مبارزه با این روند، خاصیت خاصی در كنار پیشگیری و بخش های اجتماعی اعتیاد داشته باشد با این وجود بودجه ای كه در لایحه ۹۹ برای پلیس مواد مخدر با عنوان برنامه مبارزه با قاچاق مواد مخدر دیده شده حدودا بیشتر از ۴۷ درصد كاهش یافته است.
موسوی چلك در ادامه توضیح داد: درست است كه اعتقاد داریم باید برنامه های اجتماعی و پیشگیری تقویت شود، اما این به منزله كم كردن بودجه حوزه مقابله و مبارزه نیست. در حوزه پیش گیری از اعتیاد سازمان بهزیستی هم شاهدیم كه بیشتر از ۱۵ درصد رشد منفی در این عرصه اتفاق افتاده است. در حوزه درمان اعتیاد بهزیستی هم ۱۰ درصد كاهش بودجه در نظر گرفته شده است. این موضوعات جزو محورهای ۵ گانه دارای اولویت در كشور است اما ظاهرا افرادی كه لایحه بودجه را نوشته اند اولویت ها را كنار گذاشته اند، در حالی كه امنیت ما با این حوزه گره خورده است.
وی با تاكید بر اینكه در حوزه برنامه های كلی لطمه های اجتماعی نیز در مجموع ۱۲ درصد كاهش داشته ایم، اظهار نمود: در مورد برنامه های پیش گیری از ایدز در بهزیستی هم ۱۸.۷ درصد رشد منفی و در حوزه رصد آسیبها نیز ۳ درصد رشد منفی داشته ایم.
به گفته رئیس انجمن مددكاری اجتماعی ایران در حوزه پشتیبانی از بزه دیدگان وزارت دادگستری هم بودجه ۲۰ درصد كاهش اتفاق افتاده است. با این وجود در بخش حمایت های اجتماعی وزارت دادگستری هم رشد ۳۶ درصدی پیش بینی شده است. این درحالیست كه در حوزه بازماندگان از تحصیل و توسعه عدالت آموزشی هم بیشتر از ۴۵ درصد رشد منفی در نظر گرفته شده است.
موسوی چلك با اشاره به اینكه تنها بخشی كه رشد قابل توجه داشته بحث پیش گیری از لطمه های اجتماعی وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی با ۱۳۲ درصد رشد مثبت است، افزود: در حوزه لطمه های اجتماعی انتظار داریم مجلس بازبینی لازم را انجام دهد و بودجه حوزه آسیبهای اجتماعی را از این وضعیت اسف بار به یك نقطه مطلوب تر متناسب با آنچه در جداول برنامه ششم نوشته شده، برساند. این درحالیست كه با منابع پیش بینی شده نه جداول برنامه ششم قابل تحقق است و نه در سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ برای كشور پیش بیینی شده تحقق می یابد. همین طور سال آینده با این شرایط باید منتظر آمار بیشتر لطمه های اجتماعی در حوزه های مختلف باشیم و عوارض آنرا هم شهروندان پرداخت كنند.
منبع:

1398/11/24
19:13:57
5.0 / 5
3824
تگهای خبر: آموزشی , تولید , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان