سازمان جهانی بهداشت اعلام كرد

كووید نام بیماری ناشی از كروناویروس جدید

كووید نام بیماری ناشی از كروناویروس جدید

خاتون یار: سازمان جهانی بهداشت (WHO) نام رسمی برای بیماری ناشی از كروناویروس جدید را ˮكووید-19ˮ (Covid-19) اعلام نمود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، تدروس آدهانوم گبریسوس، دبیركل سازمان جهانی بهداشت ضمن درخواست از جهانیان برای مقابله با كروناویروس جدید به صورت هرچه تهاجمی تر در ژنو اعلام نمود نام بیماری تنفسی جدید شیوع یافته در جهان حالا كووید-۱۹ است.
این نام گذاری در حالی صورت گرفته كه تابحال ده ها هزار نفر به این ویروس مبتلا شده و بیشتر از ۱۰۰۰ نفر نیز در اثر آن جان خودرا از دست داده اند.
كلمه كروناویروس به گروهی وسیع تر از ویروس ها اطلاق می شود كه به سبب ساختار پروتئینی ویژه به خانواده ای خاص از ویروس ها تعلق دارند و كروناویروس جدید نیز سویه ای از همین مجموعه است.
این ویروس توسط كمیته بین المللی طبقه بندی ویروس ها با عنوان SARS-CoV-۲ مشخص شده است. متخصصان خواهان نامی رسمی برای كروناویروس جدید شده اند تا از سردرگمی و ایجاد شرم برای هر گروه یا كشوری جلوگیری شود.
به گفته رئیس سازمان جهانی بهداشت، نام گذاری این ویروس باید به شكلی صورت می گرفت كه به یك موقعیت جغرافیایی، یك حیوان، یك فرد یا یك گروه از افراد اشاره نمی كرد و در حین حال به بیماری مرتبط بوده و به راحتی قابل تلفظ باشد.
آدهانوم هم چنین به این نكته اشاره نمود كه داشتن نام برای ویروس های جدید از این نظر اهمیت دارد كه از استفاده از اسامی دیگر كه ممكنست نادرست یا برای گروهی ننگ آور باشند، جلوگیری می كند.
نام جدید از كلمات "كرونا" به مدلول "تاج"،، "ویروس" و "بیماری" گرفته شده است و عدد ۱۹ آن نیز نشانه سال ۲۰۱۹ میلادی است كه این ویروس در آن زمان پدید آمده است. شیوع این بیماری در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی به سازمان جهانی بهداشت گزارش شد.
هم حالا بیشتر از ۴۲ هزار مورد مبتلاشدن به این ویروس در چین گزارش شده است و شمار قربانیان كه تابحال بیشتر از ۱۰۰۰ نفر بوده از شمار قربانیان شیوع كروناویروسِ عامل سارس در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی عبور كرده است.
روز دوشنبه، حدود ۱۰۳ نفر تنها در یك روز و در استان "هوبئی" چین جان باختند و شمار تلفات ملی چین را از این ویروس جدید به ۱۰۱۶ نفر رساندند اما شمار مبتلایان به این ویروس نسبت به روز گذشته آن با كاهش حدود ۲۰ درصدی از ۳۰۶۲ نفر به ۲۴۷۸ نفر رسید.
در روزهای اخیر مقامات چینی به شدت به سبب نحوه كنترل این بحران در هنگام آغاز شیوع این ویروس مورد انتقاد قرار گرفته اند. مرگ دكتر لی، پزشكی كه هشدارهای اولیه شیوع این بیماری را داده بود اما با برخورد پلیس چین روبه رو شده بود، این روزها خشم خیلی از مردم را برانگیخته است.
دولت چین هم اكنون چندین تن از مقامات ارشد خودرا به سبب اقدامات ضعیف خود در مقابله با كروناویروس بركنار كرده است. دبیر حزب كمیسیون بهداشت هوبئی و رئیس كمیسیون بهداشت این استان همچون افرادی بودند كه شغل خودرا از دست دادند. آنها بالاترین مقاماتی هستند كه تابحال عزل شده اند.
دولت مركزی هم چنین تیمی از بالاترین آژانس مبارزه با فساد خودرا به هوبئی اعزام كرده است تا در مورد رفتار پلیس با دكتر لی، پزشك مشهور قربانی این ویروس تحقیق كند.
دانشمندان از سراسر جهان برای گفت و گو درمورد راه های مبارزه با شیوع این بیماری در ژنو گرد هم آمده اند.
دبیركل سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده اگر منابع كافی به این مبارزه اختصاص پیدا كند، هنوز احتمال واقعی برای مهار این بیماری وجود دارد. او هم چنین اقدامات دولت چین را كه منجر به "كاهش سرعت شیوع این ویروس به سایر نقاط جهان" شده است، ستود.
بنا بر گزارش شبكه خبری بی بی سی، بانك مركزی ایالات متحده آمریكا (فدرال رزرو) هم چنین آگهی داده اختلال در اقتصاد چین می تواند بیشتر از پیش بر جهان تأثیر بگذارد.
منبع:

1398/11/23
20:18:57
5.0 / 5
3897
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان