سفارش های یك روانپزشك برای حفظ سلامت روان كودكان در مقابل اخبار اضطراب آور

سفارش های یك روانپزشك برای حفظ سلامت روان كودكان در مقابل اخبار اضطراب آور

به گزارش خاتون یار عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به عدم تكامل رشد شناختی در كودكان، نسبت به پیشگیری از مواجهه آنان با اخبار ناگوار و اضطراب آور اخطار داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر رزیتا داوری آشتیانی - فوق تخصص روانپزشكی كودكان و نوجوانان درباره سلامت روان كودكان اظهار نمود: انتظار می رود با فراهم كردن آسایش و رفاه روانی و اجتماعی، سلامت روان كودك حفظ شود.
وی با اشاره به اینكه كودكان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض صدمه های روانی قرار می گیرند، توضیح داد: با عنایت به این كه كودكان از لحاظ رشد شناختی كاملا تكامل نیافته اند، نمی توانند اخبار را درست تحلیل و تفسیر كنند. در خیلی از مواقع فكر كودكان در مواجهه با اخبار زلزله، سیل، جنگ و مسائلی از این قبیل تا مدت ها مشغول می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اختلالات اضطرابی را از نتایج مواجهه كودكان با اخبار ناگوار عنوان نمود و اضافه كرد: كودكانی كه زمینه مشكلات اضطرابی دارند، در مواجهه با این اخبار بیشتر در معرض صدمه قرار می گیرند.
داوری آشتیانی با اشاره به اینكه خیلی از خانواده ها بدون توجه به حضور كودكان، اخبار اضطراب آوری همچون سیل، زلزله، آلودگی هوا و جنگ را مشاهده و تفسیر می كنند، بر لزوم دقت خانواده ها در حفظ سلامت روانی كودكان در زمان بحران های اجتماعی و طبیعی تصریح كرد.
این متخصص با اشاره به ضرورت پرهیز كودكان از انجام بازی های خشن و دیدن تصاویر و فیلم های خشن، اظهار داشت: والدین باید مراقب باشند كودكان در معرض اخباری كه محتوای خشن دارد قرار نگیرند و در همین راستا بر فعالیت كودكان شان در اینترنت نظارت داشته باشند.
وی با اشاره به اینكه سلامت روان خیلی از كودكانی كه تصاویر جنایات گروه های تروریستی همچون داعش را اتفاقی مشاهده كرده اند، تا مدت ها گرفتار چالش شده اند، اظهار داشت: در مواردی مشاهده شده كه كودك بر اثر این اتفاق از رفتن به مدرسه امتناع كرده و حتی در تغذیه و خواب مبتلا به اختلال شده است.
داوری با تاكید بر اینكه كودكان در سنین كم قادر به تجزیه و تحلیل اخبار نیستند، اظهار نمود: شنیدن اخبار ناگوار و اضطراب آور، مسائلی همچون اضطراب جدایی و افت تحصیلی را برای كودكان به دنبال دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی درباره علایم صدمه های روانی كودكان اخطار داد: اگر كودكی از رفتن به مدرسه امتناع می كند، شب ها به خواب نمی رود، در خواب كابوس می بیند، حاضر نیست تنها در اتاقش بخوابد و یا اینكه گرفتار علایم جسمی همچون دل درد، حالت تهوع و سر درد شده است، امكان دارد بر اثر شنیدن اخبار اضطراب آور گرفتار صدمه شده باشد. خیلی از كودكان دائم اخبار را پیگیری می كنند و خود اخبار را در اینترنت جست وجو می كنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با تاكید بر اینكه كودكانی كه زمینه های مشكلات اضطرابی دارند، بیشتر از سایر كودكان در معرض صدمه های روانی قرار دارند، اظهار داشت: البته صدمه روانی كودكان به واكنش های والدین هم بسیار وابسته است، والدینی كه خود گرفتار اضطراب اند و دائم اخبار را پیگیری می كنند و درباره آن بحث و ابراز نگرانی می كنند، فرزندشان را تحت تأثیر قرار می دهند.
داوری با تاكید بر اهمیت سبك زندگی والدین در سلامت روان كودكان، اضافه كرد: اغلب كودكان مضطرب، والدین مضطرب دارند و رفتارهای آنان مشكلات كودكان شان را تشدید می كند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، وی با اشاره به اینكه دیدن صحنه های خشن می تواند در كودكان اختلال استرس بعد از سانحه ایجاد كند، اظهار داشت: بعد از دیدن یك صحنه خشونت آمیز علیرغم اینكه كودك در این صحنه حضور نداشته است، دائم در ذهن كودك تكرار می شود و این تكرار وی را گرفتار استرس، ترس، تپش قلب و لرزش اندام ها می كند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در انتها بر لزوم بررسی وضعیت كودكان و نوجوانانی كه در آنان علایم صدمه روانی مشاهده می شود، توسط مشاوران و متخصصان این حوزه تصریح كرد.1398/10/22
19:21:27
5.0 / 5
3978
تگهای خبر: پزشك , خانواده , رفتار , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان