انتقاد وزارت بهداشت از نرخ اعلامی مالیات بر دخانیات

انتقاد وزارت بهداشت از نرخ اعلامی مالیات بر دخانیات

به گزارش خاتون یار با بیان میزان مالیات بر دخانیات توسط سازمان امور مالیاتی، رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت به نرخ های اعلام شده واكنش نشان داد و اظهار داشت: سهم وزارت بهداشت از محل درآمد مالیات بر دخانیات ۵۰ درصد اعلام شده؛ در حالیكه وزارت بهداشت در سال ۹۷ و ۹۸ حتی یك ریال هم از محل مالیات بر دخانیات درآمد نداشته است.


مهندس بهزاد ولی زاده در گفتگو با ایسنا، با تاكید بر اینكه عدد مالیات بر دخانیات باید بر مبنای قیمت خرده فروشی اعلام گردد و نه بر مبنای قیمت كارخانه، اظهار داشت: طبق ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه مبنای محاسبه نرخ مالیات دخانیات نرخ خرده فروشی آن است؛ ازاین رو اعدادی كه برای مالیات بر دخانیات عنوان می شود باید بر مبنای نرخ خرده فروشی باشد كه اگر قرار باشد حالا با این رویه محاسبه صورت گیرد، نرخ مالیات بر دخانیات كمتر از ۱۵درصد می شود.
وی با اشاره به اینكه واردات سیگار خارجی به كشور بر مبنای تبصره سه ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه حدودا صفر است، بیان نمود: به این دلیل از سال ۹۶ به بعد باید واردت سیگار متوقف شده باشد كه بنابر اطلاعات ما این قانون در سال ۹۷ و ۹۸ اجرایی شد و جز در موارد محدودی واردات سیگار برگ، در تولید سیگار به خودكفایی رسیده و با اجرای قانون دیگر نیازی به واردات سیگار نداشتیم.
رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات كشور به اعلام عدد ۹۲ درصد برای مالیات بر سیگار وارداتی انتقاد نمود و اضافه كرد: با وجود اینكه رقم اعلام شده بر مبنای قوانین است اما، اعلام این ارقام سبب گمراهی می شود. نكته قابل توجه آن است كه علیرغم بالا بودن درصد این نوع از مالیات اما به دلیل آنكه واردات سیگار حدودا صفر است، از محل واردات سیگار درآمدی نداریم.
وی با اشاره به اینكه از نظر سازمان بهداشت جهانی مالیات كمتر از ۷۰ یا ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی نمی تواند تاثیری بر كاهش مصرف دخانیات داشته باشد، اظهار نمود: این در شرایطی است كه با محاسبه موارد ذكر شده در اعداد اعلامی از جانب سازمان امور مالیاتی متوجه می شویم نرخ مالیات بر دخانیات بر اساس قیمت خرده فروشی، ۱۵ درصد است كه تنها می تواند جنبه درآمدی داشته باشد و نه جنبه بازدارندگی از مصرف این دست كالاهای صدمه رسان سلامت؛ ازاین رو با عنایت به این كه نرخ های مالیاتی ما بسیار پایین است، ایران جزو ضعیف ترین كشورها در اجرای سیاست های مالیات بر دخانیات است.
وی اضافه كرد: اعداد اعلام شده از جانب سازمان امور مالیاتی به ترتیب برای سیگارهای تولید داخل ۲۷ درصد، سیگارهای تولید مشترك ۳۷ درصد و برای سیگارهای تولید داخل با نشان بین المللی ۴۲ درصد عنوان شده است. همینطور سازمان امور مالیاتی، مالیات و عوارض سیگار را در دو بخش سیگارهای داخلی و وارداتی در نظر گرفته است كه بر این اساس برای سیگارهای وارداتی ۱۲ درصد مالیات بر ارزش افزوده، سه درصد عوارض شهرداری، ۲۶ درصد حقوق ورودی، یك درصد عوارض هلال احمر، ۴۰ درصد مالیات مستقیم و ۱۰ درصد مجوز حق انحصار دریافت می شود؛ ازاین رو در مجموع برای سیگارهای وارداتی ۹۲ درصد مالیات و عوارض دریافت می شود.
ولی زاده با اشاره به اینكه جمع كردن اعداد اعلام شده درست نیست، افزود: مبنای محاسبه هركدام با دیگری متفاوت است؛ در صورتیكه مبنای محاسبه نرخ مالیات برای انواع سیگارها از درب كارخانه تا سطح بازار و خرده فروشی آن تفاوت های زیادی دارد. با سیاست فعلی بر اساس محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، كسی كه باید تمام مالیات در نظر گرفته شده را بپردازد، مصرف كننده است كه به هیچ عنوان اصل و مبنای درستی نیست. بهترین نوع دریافت مالیات بر ارزش افزوده تركیب دریافت مالیات از مصرف كننده و تولید كننده به شكل همزمان است. در صورتی كه شركت تولید كننده دخانیات مالیاتی نپردازد، این اختیار برایش به وجود می آید كه قیمت تمام شده محصول را تا حد ممكن كم كند كه منجر به پایین بودن نرخ تهیه و تولید و سیگار در كل زنجیره می شود.
رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات كشور با اشاره به اینكه متوسط قیمت هر پاكت سیگار در كشور شش هزارتومان است، خاطرنشان كرد: این رقم در مقایسه با قیمت دلار، كمتر از نیم دلار می شود؛ در حالیكه متوسط جهانی قیمت هر پاكت سیگار حدودا ۳.۵ دلار است.
وی اضافه كرد: به ساختار دریافت مالیات از دخانیات در كشو ما ایراداتی وارد است؛ حتی لایحه ارزش افزوده ای كه در مجلس شورای اسلامی روی آن بحث می شود بگونه ای دیده شده كه قوانین دیگر را لغو می كند. بعنوان مثال نرخ های اعلامی از جانب سازمان امور مالیاتی برای اقسام مختلف دخانیات در ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه ذكر شده است كه در لایحه فعلی ارزش افزوده این موارد لغو شده؛ چونكه هدف قانون گذار برای نوشتن قانون ارزش افزوده، تجمیع مالیات است؛ در حالیكه طبق قانون برنامه ششم توسعه علاوه بر نرخ های اعلامی برای دریافت مالیات باید مالیات بر ارزش افزوده هم دریافت شود و تجمیع همه انواع مالیات كار درستی نیست.
ولی زاده با انتقاد از پایین بودن سهم مالیات بر دخانیات، افزود: به همین دلیل ظرفیت درآمدی از مالیات بر دخانیات كه در قانون ارزش افزوده دیده شده است بسیار پایین است. در لایحه بودجه ۹۸ طبق دستورالعمل سال ۹۷ میزان مالیات بر هر نخ سیگار با نشان ایرانی ۷۵ ریال، تولید مشترك ۱۵۰ریال، داخلی با نشان بین المللی ۲۵ ریال و در واردات هم ۶۰۰ ریال بود. در تبصره قانون بودجه سال ۹۷ ظرفیت درآمدی از این محل ۷۰۰ میلیارد تومان بود كه این میزان ردیف درآمدی در سال ۹۸ دیده شد ولی حكمی برای آن دیده نشده است.
وی با اشاره به تولید سالانه ۵۰ میلیارد نخ سیگار در كشور، خاطرنشان كرد: این به آن معناست كه سالانه ۲.۵ میلیارد پاكت سیگار در سال با متوسط قیمت شش هزار تومان در كشور تولید می شود. محاسبه میزان درآمد حاصل از مالیات بر دخانیات سیگار به ما نشان داده است این عدد ۱۵درصد قیمت خرده فروشی محصولات دخانی است كه یك فاجعه است؛ چون كه در مقایسه با هزینه ۳۰هزار میلیارد تومانی كه مصرف دخانیات به بدنه سلامت كشور وارد می نماید بسیار ناچیز است.
ولی زاده اظهار نمود: حدود ۱۵ درصد مردم جامعه مصرف كننده دخانیات هستند كه بار مصرف خویش را بر دوش كسانی تحمیل می كنند كه مصرف كننده دخانیات نیستند. ازاین رو فرد مصرف كننده علاوه بر هزینه ای كه به بخش سلامت كشور وارد می كند، حدود ۷۰ هزارمیلیارد تومان هزینه هم به سایر بخش های كشور هزینه تحمیل می كند و به صورت كلی به علت مصرف دخانیات توسط همین درصد اندك، حدود ۱۰۰ هزار میلیاردتومان ضرر اقتصادی به دولت وارد می شود.
وی پاسخ افرادی كه در مقابل افزایش مالیات بر دخانیات مقاومت می كنند را غیرمنطقی خواند و اظهار داشت: پاسخ این صحبت ما با این ادعا كه افزایش مالیات دركشور ما نمی تواند پاسخ گو باشد، رد می شود. حامیان این تفكر معتقد هستند با افزایش مالیات بر دخانیات شاهد رشد قاچاق سیگار خواهیم بود؛ در حالیكه در جهان شاهد اثرات مثبت افزایش مالیات بر دخانیات هستیم؛ چونكه علاوه بر درآمدزایی برای دولت، منجر به كاهش مصرف این ماده مضر هم خواهد شد. طبق محاسبات صورت گرفته در شرایطی كه مالیات بر دخانیات به شكل منطقی دریافت می شد، درآمد ناشی از آن به سالی ۲۰هزارمیلیارد تومان می رسید.
رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات سهم وزارت بهداشت از محل درآمد مالیات بر دخانیات را ۵۰ درصد دانست و اظهار نمود: البته در سال ۹۷ و ۹۸ حتی یك ریال هم از محل مالیات بر دخانیات درآمد نداشته ایم. در صورتیكه این درآمد در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد بخش عمده آن باید برای درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات و آموزش برای جلوگیری از مصرف دخانیات و كاهش عوارض آن صرف شود.1398/10/21
14:27:03
5.0 / 5
4283
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان