تاثیر یك عامل روانشناختی بر طول عمر

تاثیر یك عامل روانشناختی بر طول عمر

خاتون یار: یك مطالعه جدید در آمریكا نشان میدهد كه یافتن هدف و معنایی در زندگی می تواند خطر مرگ زودرس را كم كند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، پژوهشگران در این مطالعه داده های بیشتر از ۱۰۰۰ بزرگسال آمریكایی را كه به پرسشنامه های روانشناختی در مورد هدف زندگی پاسخ داده بودند، مورد بررسی قرار دادند.
آنها دریافتند افرادی كه احساس می كردند معنای زندگی را پیدا كرده اند، بهزیستی جسمی و روانی بهتری را گزارش داده و تمایل به داشتن عمر طولانی تری دارند اما افرادی كه هنوز به دنبال معنای زندگی بودند، بهزیستی روانی بدتر و هم چنین عملكرد ضعیف تر شناختی داشتند.
یافته های این تیم تحقیقاتی از دانشگاه كالیفرنیای سن دیگو حاكی از آنست كه عدم دستیابی به هدف زندگی به خودی خود یك عامل خطر برای مرگ زودرس بوده و یافتن آن ممكنست به افزایش سال های عمر كمك نماید.
بگفته یك استاد روانپزشكی و علوم اعصاب دانشكده پزشكی سن دیگوی آمریكا، خیلی از افراد از منظر فلسفی به مدلول و هدف در زندگی فكر می كنند. نكته آن است كه افرادی كه به این معنا دست می یابند نسبت به اشخاصی كه در یافتن آن موفق نیستند، زندگی شادتر و سالم تری دارند.
در این مطالعه كه داده های بیشتر از ۱۰۰۰ بزرگسال آمریكاییِ بین ۲۱ تا بیشتر از ۱۰۰ ساله مورد بررسی قرار گرفته، از شركت كنندگان خواسته شد تا عباراتی همچون "من به دنبال یك هدف یا ماموریت جهت زندگی خودم هستم" و "من یك هدف رضایت بخش در یافته ام" را امتیازبندی كنند.
نتایج نشان داد افرادی كه به این هدف دست یافته اند از سلامت جسمی و روانی بهتری برخوردار می باشند. هم چنین افرادی كه در جست وجوی این معنا بودند از افرادی كه به دنبال آن نیستند، از وضعیت سلامت بهتری برخوردار می باشند.
هم چنین اثرات دستیابی به این معنا در افراد كمتر و بیشتر از ۶۰ ساله متفاوت بوده است. در دهه دوم زندگی افراد بطور معمول در مورد شغل، شریك زندگی و هدف خود مطمئن نیستند. با ورود به دهه سوم و چهارم زندگی امكان دارد افراد شغل و شریك زندگی خودرا پیدا كرده و جست وجو برای یافتن معنای زندگی كاهش یافته و در عوض معنا افزایش می یابد.
پس از ۶۰ سالگی معمولا این روند تغییر می كند. افراد در این سن اغلب بازنشسته شده اند. درست همانطور كه داشتن شغلی ثابت منجر به شفافیت هدف زندگی می شود، از دست دادن آن منجر به ایجاد حسی مبهم در مورد هدف زندگی می شود.
بسیاری تصور می كنند با از دست دادن شغلشان، قسمتی از هویت خودرا از دست داده اند. هم چنین در این سنین مشكلات سلامتی شروع شده و احتمال دارد افراد خیلی از اعضای خانواده و عزیزان خودرا از دست بدهند. از همین رو با تغییر معنای قبلی افراد آغاز به جست وجوی باردیگر برای یافتن معنایی جدید در زندگی خود می كنند.
به نوشته روزنامه دیلی میل، در اوایل سال جاری میلادی (۲۰۱۹)، مطالعه ای در مورد ۷۰۰۰ آمریكایی میانسال نشان داد افرادی كه هدفی قوی در زندگی ندارند، بیشتر از دو برابر افرادی كه حداقل یك هدف قوی در زندگی خود دارند، احتمال مرگ ناشی از بیماری های قلبی-عروقی طی یك دوره پنج ساله را دارند. این هدف حتی در جلوگیری از مرگ و میر زودرس بیشتر از ترك دخانیات یا ورزش منظم تاثیر دارد.
منبع:

1398/10/08
10:53:10
5.0 / 5
4186
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان