معاون وزیر كشور:

مسؤلان كاری كنند كه روستائیان انگیزه ای برای مهاجرت به شهر نداشته باشند

مسؤلان كاری كنند كه روستائیان انگیزه ای برای مهاجرت به شهر نداشته باشند

به گزارش خاتون یار ایسنا/قم معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور خطاب به مسئولین، عنوان كرد: اگر مسئولین به روستاها حس تعلق و وابستگی داشته باشند، اقداماتی انجام می دهند كه روستائیان هیچ انگیزه ای برای مهاجرت به شهر ها نداشته باشند.


مهدی جمالی نژاد امروز 5 دی در سی و سومین نشست مدیران كل امور روستایی و شوراهای استانداری های كشور كه با حضور كارگروه های توسعه روستاها در استانداری قم برگزار شد، عنوان كرد: با عنایت به مشكلات عدیده ماه های اخیر كشور، همواره باید در جست و جوی علت العلل برای عرضه راهكار باشیم.
وی اضافه كرد: توزیع نامتوازن جمعیت، توزیع ناعادلانه خدمات وامكانات وعدم توجه به روستاها و شهرهای كوچك، علت العلل بروز خیلی از مشكلاتی است كه حالا در جامعه شاهد آن هستیم.
جمالی نژاد با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در مورد افزایش جمعیت، خاطرنشان كرد: برای دستیابی به اهداف سیاست های ابلاغی می بایست بازتوزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت متناسب با ظرفیت زیستی با تاكید بر تامین زیر ساخت های جمعیتی را مد نظر قرار دهیم.
وی همینطور ضمن تاكید بر افزایش جمعیت متذكر شد: توجه به مقوله افزایش جمعیت نباید بگونه ای باشد كه اثر سوء بر آن كلان شهرها داشته باشد.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی خاطرنشان كرد: فاصله طبقاتی در شهرها، همینطور پدیده حاشینه نشینی و بروز بعضی از مسائل امنیتی ماحصل عدم توجه به روستاها و شهرهای كوچك است.
وی عنوان كرد: برای داشتن روستاهای پویا و مجوعه های خلاق، باید از مدیران با انگیزه و ایده پرداز در روستاها استفاده كرد، چنانچه تجربه از آن حكایت می كند كه مدیران با انگیزه استان ها را به سمت نشاط و امید سوق می دهند.
وی با اشاره به اینكه منفعل بودن استان ها به روستاها هم سرایت می كند، اضافه كرد: عدم تحرك و ناامیدی، مخرب ترین عامل بر سر راه توسعه است و باید توجه داشت كه صرف وجود بودجه و منابع مالی دلیل كافی برای ایجاد انگیزه نیست.
جمالی نژاد با انتقاد از برنامه ریزی های صورت گرفته درمورد امور توسعه شهری و روستایی، اظهار داشت: اینگونه برنامه ریزی ها از بالا به پایین بوده و در این میان پتانسیل های استان های مختلف تمایزی صورت نگرفته كه همین مساله سبب نافرجام بودن این گونه طرح ها می شود.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور، با اشاره به اینكه اگر مشكلات روستاها حل شود، مشكلات شهرها هم حل می گردد، اظهار داشت: باید مسائل مرتبط به امور روستاها به صورت جدی پیگیری و به وزارت منتقل شود.
وی در پاسخ به اظهار نگرانی های كارگروه های اقتصادی روستاها در مورد ورود بی رویه دیوان محاسبات در منابع مالی عنوان كرد: در روز گذشته مشكل دخالت دیوان محاسبات در اعتبارات غیر دولتی روستاها و شهر ها حل شده است.
جمالی نژاد در خطاب به مسئولین عنوان كرد: اگر مسئولین به روستاها حس تعلق و وابستگی داشته باشند، اقداماتی انجام می دهند كه روستائیان هیچ انگیزه ای برای مهاجرت به شهر ها نداشته باشند.
جمالی نژاد ضمن تقدیر از عملكرد كارگروه های روستایی استان، تصریح كرد: كاری كنید كه نشاط و امید را در روستاها شاهد باشیم.
وی ضمن تاكید بر میزان اثرگذاری ایده های خلاقانه در امور توسعه روستایی، اضافه كرد: طرح های قدرتمندتاثیرگذار بیشتر از پول به فكر نیاز دارند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور در انتها با ابراز امیدواری از نتیجه بخش بودن اینگونه از نشست ها، اظهار داشت: این حجم از انگیزه برای پشتیبانی از روستاها در تاریخ كشور بی سابقه است.1398/10/07
09:41:07
5.0 / 5
4028
تگهای خبر: خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان