انتخاب پایتخت های محیط زیست كشورهای اسلامی از سال آینده

انتخاب پایتخت های محیط زیست كشورهای اسلامی از سال آینده

به گزارش خاتون یار دبیركل كمیسیون ملی آیسسكو بیان كرد: در زمینه محیط زیست و توسعه پایدار سازمان آیسسكو فعالیت جدیدی شروع كرده است كه از سال آینده برخی شهرها بعنوان پایتخت های محیط زیست و توسعه پایدار كشورهای اسلامی انتخاب می شود. از ایران هم چند شهر مشخص شده و بزودی نهایی خواهد شد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، غلامرضا كریمی در مراسم افتتاحیه مركز بین المللی گفتگوی خانواده بیان كرد: سازمان آیسسكو بعنوان یك سازمان تخصصی بین المللی در حیطه های آموزش فرهنگ و فنون انسانی در حوزه كشورهای اسلامی با هدف برقراری و تقویت تفاهم میان ملتهای مسلمان و شناساندن چهره واقعی اسلام و فرهنگ اسلامی به جهان و ترویج بحث گفتگو میان تمدنها فرهنگ ها و مذاهب شكل گرفته است. طی ۴۰ سالی كه از فعالیت این سازمان می گذرد بیشتر از ۴۰۰۰ فعالیت آموزشی، كارگاهی و كنفرانسی در درون كشورهای اسلامی و میان اقلیتهای مسلمان در كشورهای غیر اسلامی اجرا شده است.
وی افزود: سازمان آیسسكو طی این ۴۰ سال كوشیده است تا اجلاسهایی را برگزار كند بعنوان مثال اجلاس وزرای علوم كشورهای اسلامی، اجلاس وزرای فرهنگ كشورهای اسلامی و اجلاس وزرای محیط زیست كشورهای اسلامی از این اجلاسها هستند. سعی شده است با برگزاری این اجلاسها ضمن اینكه ادبیات مربوط به این موضوعها را در سطح جهان اسلام گسترش دهیم نهادها و مجموعههایی را ایجاد نماییم تا بتواند اثرگذاری جدی در هنجارسازی در بین كشورهای اسلامی و تقویت نهاد سازی در حوزه جهان اسلام را داشته باشد.
كریمی یاداور شد: همینطور سلسله فعالیتهایی هم صورت گرفته است كه منجر به نهاد سازی شده است مانند شبكه مشورتی كه در حوزه جهان اسلام تاسیس شده و شبكه زنان دانشمند جهان اسلام همچون كارهایی است كه در اجلاسهای وزرای كشورهای اسلامی تصویب شده و درحال اجراست. از دیگر فعالیت های سازمان آیسسكو انتخاب پایتختهای فرهنگی جهان اسلام بوده است كه در سال ۲۰۰۶ اصفهان بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده و در سال ۲۰۱۷ شهر مشهد بعنوان پایتخت فرهنگ جهانی اسلام انتخاب شده است.
دبیركل كمیسیون ملی آیسسكو افزود: همینطور در زمینه محیط زیست و توسعه پایدار سازمان آیسسكو فعالیت جدیدی شروع كرده است كه از سال آینده برخی شهرها بعنوان پایتخت های محیط زیست و توسعه پایدار كشورهای اسلامی انتخاب می شود. از ایران هم چند شهر مشخص شده و بزودی نهایی خواهد شد.
وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۹ هشت فعالیت داشتیم كه باید در ایران اجرا می شد كه تحت نظارت دفتر منطقه ای یونسكو در تهران بوده است و یكی از مهم ترین فعالیتها تاسیس مركز بین المللی گفت و گوی خانواده بوده است كه طرح اولیه آن از سوی معاونت زنان بوده و در سازمان ما مورد استقبال قرار گرفته است. قرار شده است در فاز اول این مركز تاسیس شود و بتواند در سالهای آینده فعالیت های مشتركی را میان كشورهای اسلامی در مورد مبحث خانواده برگزار كند.
1398/09/24
22:34:53
5.0 / 5
4292
تگهای خبر: آموزشی , خانواده , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان