استقراض۵۰ هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بانك ها برای پرداخت مستمریها

استقراض۵۰ هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بانك ها برای پرداخت مستمریها

به گزارش خاتون یار مدیركل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: هر فرد بازنشسته در مشاغل سخت و زیان آور دارای 9 سال سابقه ارفاقی، 800 هزار تومان مستمری بیشتر، 10 سال سن كمتر در زمان برقراری است. به عبارتی میانگین بازنشستگی بازنشستگان عادی 59 سال و بازنشستگان سخت و زیان آور 49 سال است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، محمدعلی جنانی در نشست هم اندیشی اعضای كمیته های مشاغل سخت و زیان آور كه در هتل پارسیان انقلاب انجام شد با اشاره به اینكه ۵۲ درصد جمعیت كشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند اظهار داشت: حمایت ها و خدمات سازمان در سه قالب تعهدات بلندمدت، كوتاه مدت و درمان ارائه می شود. تامین اجتماعی تنها سازمانی است كه بر اساس درآمد و هزینه خودش ادامه فعالیت داده و مصارف خودش را تامین می كند.
وی ادامه داد: ماهانه به صورت میانگین ۸۲۰۰ میلیارد درآمد و ۹۳۰۰ میلیارد هزینه تامین اجتماعی است. این آمار نشان میدهد برای بقا و استواری سازمان، باید باوجود توجه به درآمدهای سازمان، مرتب مصارف را رصد و چك نماییم. امروز مدیریت مصارف، نگاه اساسی، استراتژیك و اولویت دار است.
مدیركل امور فنی مستمریهای سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینكه تامین اجتماعی نخستین خریدار و دومین تولیدكننده درمان كشور است اظهار داشت: حدود ۵۰ هزار میلیارد از بانك ها برای پرداخت مستمریها استقراض كردیم. سازمانی هستیم كه می توانیم به قوام خود ادامه دهیم اگر برای هر پروسه و تصمیم جدید محاسبات اكچوئری را لحاظ نماییم. تعهداتی كه در سالهای گذشته به ما تحمیل شده پیوست اكچوئری نداشته اند.
جنانی افزود: تعهدات بلندمدت حوزه مهمی است. ۷۱ درصد مصارف ما معطوف به این حوزه است. نگاه به این حوزه از حیث كارشناسی بسیار مهمست و باید روند شتابان مصرف را كنترل نماییم.
وی با اشاره به اینكه ۶.۵ میلیون مستمری بگیر و خانوار آنها را داریم اظهار داشت: طبیعتا خدمت به بازنشستگان دارای قداست و ارزش معنوی بالاست. كار در حوزه تعهدات بلندمدت، بسیار استراتژیك است. توجه داشته باشیم تصمیماتی كه می گیریم مابه ازای بسیاری در حوزه میدان و صف دارد.

مدیركل امور فنی مستمریهای سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینكه ۷۱ درصد هزینه ها معطوف به تعهدات بلند مدت، ۱.۹ درصد تعهدات كوتاه، ۱۷.۵ درصد تعهدات درمانی و مابقی در سایر زمینه هاست افزود: در یك بازه زمانی ۳۷ ساله، رشد هشت برابری بیمه شدگان را در مقابل رشد ۱۹ برابری مستمری بگیران داریم.
وی افزود: در بازه زمانی سال های ۵۵ تا ۸۸، میزان تولید مستمری بگیران سازمان برابر با میزان تولید مستمری بگیران در سال های ۸۹ تا ۹۷ است. نشان میدهد ۳۴ نهم برابر رشد تعداد مستمری بگیران را شتاب بخشیدیم و این به سبب قوانین حمایتی است كه فاقد پیوستهای اكچوئری بوده اند.
جنانی با اشاره به اینكه در یك بازه زمانی ۱۷ ساله، بطور متوسط ۱۰.۷ درصد رشد مستمری بگیران را ظرف چندسال گذشته داشته ایم اظهار داشت: ولی رشد مصارف ۳۰ درصد افزایش یافته است و افق پیش رو، افزایش مصارف همزمان با پدیده رشد سالمندی است. نرخ پشتیبانی ما به ۴.۷۸ درصد رسیده است و اگر بازنشستگی های قبل از موعد را نداشتیم شیب تند منحنی مستمری بگیران را تجربه نمی كردیم.
به گفته وی در هرماه در حوزه مستمریها ۶۶۰۰ میلیارد تومان، در هر روز ۳۰۰ میلیارد تومان و در هرساعت ۳۷.۵ میلیارد تومان در بخش تعهدات بلندمدت هزینه می نماییم.
مدیركل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی به دلیلهای اصلی رشد تصاعدی تعداد مستمری بگیران اشاره نمود و اظهار داشت: اصلاح قانون تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی، قانون ماده ۱۰ نوسازی صنایع، قانون بازنشستگی قبل از موعد كاركنان دولت، قانون بازنشستگی قانون حفاظت در مقابل اشعه، قانون بازنشستگی جانبازان، آزادگان و معلولان، قانون تعیین تكلیف و قانون پشتیبانی از خانواده از این جمله است.
جنانی با اشاره به سهم هركدام از قوانین بالا افزود: از قانون تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی ۴۳۰ هزار نفر، از قانون كاركنان دولت، حدود ۱۲ هزار نفر استفاده كردند. از قانون ماده ۱۰ قانون نوسازی حدود ۷۸ هزار نفر، از قوانین تعیین تكلیف بودجه های سنواتی ۳۴۴ هزار نفر، از قانون جانبازان نیز حدود ۲ درصد استفاده كردند.
جنانی همین طور به برخی فاكتورهای مهم در حوزه بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد بازنشستگان قبل از موعد ۴۶ درصد كل بازنشستگان است. تعداد بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور برابر با ۴۹ درصد بازنشستگان قبل از موعد است كه برابر با ۲۱ درصد كل بازنشستگان می شود.
وی افزود: هر فرد بازنشسته در مشاغل سخت و زیان آور دارای ۹ سال سابقه ارفاقی، ۸۰۰ هزار تومان مستمری بیشتر، ۱۰ سال سن كمتر در زمان برقراری است. به عبارتی میانگین بازنشستگی بازنشستگان عادی ۵۹ سال و بازنشستگان سخت و زیان آور ۴۹ سال است.
مدیركل امور فنی مستمریهای سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینكه افزایش میانگین برقراری تا فوت در بازنشستگی عادی ۱۶ و در بازنشستگی سخت و زیان آور ۲۶ سال است اظهار داشت: ما سه میلیون و ۲۰۶ هزار سال سنوات ارفاقی پرداختی توسط تامین اجتماعی برمبنای قانون مشاغل سخت و زیان آور داریم.
جنانی با اشاره به اینكه ۴۳۰ هزار نفر از این قانون بهره برده اند اما هنوز شاهد آن هستیم كه مطالبه برای آن وجود دارد اضافه كرد: هر ۱۵ ثانیه ۱۶۰ حادثه شغلی در جهان رخ می دهد و یك نفر فوت می كند. محیط های كار سالانه ۲۰۳ میلیون مرگ ناشی از كار، بیشتر از ۳۵۰ هزار حادثه و دو میلیون بیماری شغلی را شاهد هستند، در صورتیكه ۹۸ درصد حوادث كار قابل پیشگیری است اما برای آن سرمایه گذاری جدی نمی نماییم.
وی با اشاره به اینكه قانون سخت و زیان آور، انسان محور و سلامت محور است اظهار داشت: باید به سمت اصلاح محیط های كار برویم اگر موردی ماند حمایت نماییم، اما حالا برعكس است و در تعهدات بلندمدت گرفتار چالش می شویم.
منبع:

1398/09/21
20:10:51
5.0 / 5
4128
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان