مدیركل فرهنگی مركز پژوهش های مجلس عنوان كرد

به بن بست رسیدن سیاست ها در زمینه ازدواج

به بن بست رسیدن سیاست ها در زمینه ازدواج

خاتون یار: مدیركل فرهنگی مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در تحلیل مستند «ایكسونامی» كه به همت سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران ویژه طلاب پخش گردید، سیاست های كشور در جهت امر ازدواج را ناكارآمد و قانون زده عنوان نمود.


به گزارش خاتون یار به نقل از اداره كل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران، جلسه نمایش و تحلیل مستند «ایكسونامی» ویژه طلاب و مبلغان فعال استان تهران به همت مدرسه علم و عمل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران و با حضور حجت الاسلام سهرابی - مدیر كل این سازمان -، برونی - تهیه كننده مستند -، سینا كلهر - مدیر كل فرهنگی مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی - و ابوالفضل اقبالی - كارشناس خانواده - در سالن اجتماعات این اداره كل انجام شد.
پس از تماشای مستند، حجت الاسلام سهرابی - مدیركل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران - در سخنانی كوتاه از طلبه ها خواست كه در مسائل فرهنگی، اجتماعی و... به صورت تخصصی به مسائل وارد شوند و از فضای حاشیه ای و غر زدن ها فاصله بگیرند.
او در ادامه اظهار داشت: طلبه ها به صورت تخصصی وارد صحنه عمل شوند و برای این كار باید طرح مشتركی داشته باشند. امیدواریم سازمان تبلیغات بتواند فضایی فراهم آورد تا طلبه های تهران دور هم جمع شوند، گفت و گو كنند و به طرح مشتركی برسند تا هر كس در هر فضایی كه خدمت می كند، مجری آن طرح باشد.
سهرابی اضافه كرد: مدرسه علم و عمل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران نیز بنا دارد تا این فرصت های آموزشی را برای طلبه ها فراهم آورد و زمینه و ظرفی برای گفت و گو بین طلبه ها فراهم آورد. جهت گیری تخصصی پیشنهاد امروز ما به طلبه های تهرانی است. فرصت ها را شناسایی كنید و دغدغه خودرا جهت خدمت رسانی انتخاب و به آن عمل كنید.
در ادامه جلسه سینا كلهر - مدیركل فرهنگی مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی - در تحلیل این مستند اظهار داشت: هم اكنون ازدواج دائم، قانونی و ثبت شده بعنوان مهمترین سیاست جمهوری اسلامی ایران برای امر جنسی تعیین شده است كه این سیاست برمبنای آمارهای رسمی به بن بست و بحرانی اساسی رسیده است. آمارهای مختلفی درباره تعداد افراد «در سن ازدواج» بیان می شود ولی برمبنای رسمی ترین آمارها، مجموع افراد دختر و پسر در سن ازدواج نزدیك به ۱۲ میلیون نفر است. دختران ۱۵ تا ۵۰ ساله و پسران ۲۴ تا ۵۵ ساله در این بازه قرار دارند و از این آمار ۱۲ میلیونی، فقط حدود ۶۴۰ هزار ازدواج انجام شده است.
كلهر افزود: با تمام این تفاسیر مهمترین اقدامات كشور برای امر ازدواج، یكی وام ازدواج بوده كه بیشتر آمارها برمبنای وضعیت نابسامان اقتصادی، كفایت نداشتن این وام را نشان میدهد و دیگری قانونی در این خصوص نوشته شده كه عملا دولت برای اجرایی كردن آن تاكنون بودجه ای در نظر نگرفته است. در یك پژوهش، علت ازدواج نكردن افراد از آنها پرسیده شده كه ۸۵ درصد افراد پاسخگو، نبود شغل را مهمترین دلیل ازدواج نكردن ذكر كرده اند.
ابوالفضل اقبالی - كارشناس حوزه خانواده - نیز این مستند را نمای دیگری از مدرنیته معرفی نمود و اضافه كرد: آن چیزی كه وجه نگران كننده پیام های این مستند در ایران است، شروع رفتارهای جنسی و یا كاهش نرخ ازدواج نیست؛ بلكه مشكل ظهور عقلانیت جدیدی در رفتار جنسی است كه می خواهد رفتارهای ناهنجار را هنجار جلوه دهد به نحوی كه اگر در مقابل آن بایستید و موضع داشته باشید، شما را غیرنرمال معرفی می كند. درنتیجه ما باید با تعاملات درست خود در جامعه، این عقلانیت را به چالش بكشانیم و به سمت مقابله با آن قدم برداریم.
برونی - تهیه كننده مستند «ایكسونامی» - هم درانتها اظهار داشت: هم اكنون در كشور ما فضای ازدواج به شدت بسته شده، دیگر تقوا و سفارش های اخلاقی جواب نمی دهد، آمارها خیلی ترسناك شده و من قصد سیاه نمایی ندارم ولی برای حل این بحران یك همت و تلاش ملی نیاز است.


منبع:

1398/09/20
17:24:12
5.0 / 5
3956
تگهای خبر: آموزشی , خانواده , دولت , رفتار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان